Co právě pijete ...

Máte-li náměty, poznámky či nápady k chodu fóra či si chcete jen tak pokecat, sem s tím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
LukeD
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1236
Registrován: 23 črc 2018, 23:45
Bydliště: Brno

Re: Co právě pijete ...

Příspěvek od LukeD »

Na úvod jen tak na naladění Highland Park Dark Origins. A následně pak kombinaci sedmnáctiletých Highland Park The Light a The Dark. Konečně jsem se k nim po pěkných pár měsících dostal...

Highland Park 17yo The Light 52.9%
Tohle je nádherně koncentrovaná, skoro až krémová dobrota. Relativně sladká - pro mě tak nějak těsně pod hranicí únosnosti. Ve vůni mám citrusové kůry, nějakou tu bylinku, sušený banán, vanilkový máslový krém a citronové oplatky. Síla alkoholu skoro vůbec není znát, tj. krásně se pije neředěná. Rašelina celou dobu probleskuje na jazyku - jako kdyby vás někdo píchal do jazyka špendlíky. Chuť bych asi nejjednodušeji definoval jako banán obalený v medu a popelu a lehce posypaný pepřem. Jo, a dokončení je fakt dlouhé a po delší době velmi příjemně hořké: něco jako kůra grapefruitu.

Pár kapek vody celý zážitek zjemňuje, ale zároveň paradoxně zintenzivňuje pálivost, která z pepře přechází až do čili, zvláště pak v druhé polovině těla a v dokončení, kdy mi skoro hoří jazyk.

Highland Park 17yo The Dark 52.9%
Už podle vůně je znát dost podstatný rozdíl oproti The Light. Tady prostě i naslepo každý trefí ex-sherry sudy. Alkohol opět krásně integrovaný, takřka neznatelný v chuti. Ve vůni nacházím náznak libečku či Maggi, hřebíček, skořice, trochu té zatuchlosti, sušený pomeranč, třtinový cukr, mléčná čokoláda, fíky i datle a ten nejjemnější náznak kouře navrch k tomu. Vůně se s každým dalším přičichnutím pořád mění a vyvíjí. Chuť je prostě božská! Jednoznačně jedna z nejlepších sherry whisek, které jsem měl až doposud tu čest pít. Hutná, těžká, pikantní, kořenitá a celou hubu vyplňující. Mihne se mléčná karamela, ale dominantní je pepřový a neuvěřitelně pikantní tón. Skoro jako když se zakousnete do opepřeného, spíše syrověji připraveného steaku. Současně je ale cítit také nasládlost. Dokončení je opět velmi dlouhé, tak akorát příjemně pálivé jako čili. Naprostá pecka! Jestli bude i ochutnávka druhé poloviny vzorku stejně výživná, tak mne lahev rozhodně nemine, i když cena je tedy minimálně nekřesťanská.

Pár kapek vody nic podstatného nepřináší. Asi jen výraznější náznak hořké čokolády v chuti, jak jinak než s čili. V dokončení pak přechází až do dřevitosti.
Obrázek Je lepší žít hodinu jako tygr než celý život jako červ.
Uživatelský avatar
spyna
Znalec
Znalec
Příspěvky: 778
Registrován: 15 bře 2016, 10:37
Bydliště: České Budějovice

Re: Co právě pijete ...

Příspěvek od spyna »

AK2: Kilkerran 8yo CS - intenzivní, suchá nikoli však hořká či příliš dřevitá whisky. To je kombinace, kterou já osobně můžu. Takže za mě dobrý...
Uživatelský avatar
zyki
Znalec
Znalec
Příspěvky: 755
Registrován: 22 led 2013, 14:36
Bydliště: Praha

Re: Co právě pijete ...

Příspěvek od zyki »

AK č. 2 - Mortlach 16 yo Distiller´s Dram - zajímavé, pochutnal jsem si
Uživatelský avatar
LukeD
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1236
Registrován: 23 črc 2018, 23:45
Bydliště: Brno

Re: Co právě pijete ...

Příspěvek od LukeD »

Mortlach 20yo Cowie's Blue Seal - shodou okolností jsem si zrovna dnes nalil druhou část vzorku. Jako jo, je to moc dobré pití, ale za ty prachy ta flaška fakt ani omylem nestojí. A na tu pověstnou bestii z Dufftownu je možná až příliš moc uhlazená svým projevem. Halt časy se mění...
Obrázek Je lepší žít hodinu jako tygr než celý život jako červ.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Co právě pijete ...

Příspěvek od Hunter »

GlenDronach Cask Strength Batch 3.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Hajnej Luke
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 29
Registrován: 15 říj 2019, 10:17

Re: Co právě pijete ...

Příspěvek od Hajnej Luke »

Pyrat XO Reserve+horká voda+cukr+citrón. V lese zima, doma teplo. 8-)
Uživatelský avatar
spyna
Znalec
Znalec
Příspěvky: 778
Registrován: 15 bře 2016, 10:37
Bydliště: České Budějovice

Re: Co právě pijete ...

Příspěvek od spyna »

AK3: Deanston 2008 Bordeaux Red Wine Matured - silná, dobrá whisky :clap:
Uživatelský avatar
zyki
Znalec
Znalec
Příspěvky: 755
Registrován: 22 led 2013, 14:36
Bydliště: Praha

Re: Co právě pijete ...

Příspěvek od zyki »

AK č. 3 - Edradour 12 yo 2002 Barolo - super
Walter
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 dub 2016, 19:34

Re: Co právě pijete ...

Příspěvek od Walter »

Glenfiddich 12 yo na střídačku se Staropramenem "Exportní ležák" (plechovka). V této kombinaci je to mnohem lepší než každé zvlášť (ač oboje je pro mě pitelné i samo o sobě, nestěžuju si).
Petr
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1319
Registrován: 25 dub 2011, 18:47

Re: Co právě pijete ...

Příspěvek od Petr »

Irský trojboj: Jameson - Blenders Dog, Cooper´s Croze, Distiller´s Safe. U všech potěšujících 43 %. Všechny, za mne, pitelné. Vedle sebe rozlišitelné, jak ve vůni, tak na patře, u poslední jmenované i barvou - bílé víno proti zlatavé. První dvě - zřetelný "pure potstill", druhá více kořenitá. Třetí, převaha grain whiskey. Nejsou to "pecky", co si po nich člověk sedne na prdel. Ještě tak, kdyby měl jeden k dispozici skladbu sudů/typů whiskey v koštovaných směskách. Výslednému dojmu by to prospělo. U mně určitě. Jsou to moje "dojížďáky", možná bych si i láhev koupil - třeba Cooper´s Croze. Jo, a jsou "non chillfiltered" a snad i nedobarvované, i když se to na vinětách nepíše. Za mně dobrý počin od Jamesona.
:hand:
Odpovědět