Glenmorangie Nectar D'Or

Žiži
Znalec
Znalec
Příspěvky: 523
Registrován: 15 led 2012, 01:49
Bydliště: Brno

Glenmorangie Nectar D'Or

Příspěvek od Žiži »

Glenmorangie_Nectar.jpeg
Glenmorangie_Nectar.jpeg (10.67 KiB) Zobrazeno 9943 x
Glenmorangie dozrávaná v sudech po Sauternes, pravděpodobně 12y (na některých etiketách je uveden tento věk), moje láhev ale byla bez udání věku. Non chill-filtered
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/610
Web:http://www.glenmorangie.com/our-whiskies/nectar-dor
Barva:
Alkohol:46 %
Aroma:kandované ovoce, citrusy (zřetelnější po přidání pár kapek vody), koření, cukrová vata a jiné cukrovinky, vanilka, sladká
Chuť:zpočátku ovocné a medové tóny, potom docela dost koření, kůra z citrusových plodů, vanilka, dub, sladká
Dozvuk:středně dlouhý, poměrně sladký, lehce kandované ovoce, kůra z citrusů, koření, vanilka
Shrnutí:z řady Lasanta, Quinta Ruban a Nectar D`Or mě tahle chutnala nejvíc, pěkně propojené kandované ovoce s citrusovým ovocem, trochou medu a výrazným kořením (nedokázal jsem rozluštit co by to mohlo být), po naředění se zvýrazní kořeněné tóny, při větším nařdění se zvýrazní i medové tóny v chuti, takže s vodou se tady dá docela experimentovat
Body:85
Naposledy upravil(a) Žiži dne 04 kvě 2012, 23:57, celkem upraveno 2 x.
sandrider
Znalec
Znalec
Příspěvky: 658
Registrován: 04 zář 2011, 14:08

Re: Glenmorangie Nectar D'Or

Příspěvek od sandrider »

V mém seznamu potenciálních kandidátů na koupi lahve se asi posune výš :) 15-letou verzi začali prodávat nedávno, myslím, že letos v lednu.
Žiži
Znalec
Znalec
Příspěvky: 523
Registrován: 15 led 2012, 01:49
Bydliště: Brno

Re: Glenmorangie Nectar D'Or

Příspěvek od Žiži »

15-letá verze by mě taky dost zajímala, ale ta cena už je dost vysoká co jsem se díval.
sandrider
Znalec
Znalec
Příspěvky: 658
Registrován: 04 zář 2011, 14:08

Re: Glenmorangie Nectar D'Or

Příspěvek od sandrider »

Cena za 15 yo 0,7 l odpovídá zhruba ceně 12 yo 1,0 l + poštovné, navíc k nám Sainsbury's ani Waitrose neposílají...
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Glenmorangie Nectar D'Or

Příspěvek od Nethar »

Dneska jsem si užíval krásné možnosti trojtestu Glenmorangie - Nectar d'Or, Sonnalta PX, Astar. Věděl jsem, že mám nalité tyto konkrétní tři vzorky, ale nevěděl jsem který je který, což by mi stejně asi k ničemu nebylo, protože jsem si záměrně před testem nezopakoval, jaké jsou v nich "oficiální" charakterové a cenové rozdíly ;)

V textu je označuji čísly, takže pořadí (vzorků, nikoliv výsledků!!! výsledky najdete ve shrnutí) bylo:
Vzorek č. 1 - Nectar d'Or.
Vzorek č. 2 - Sonnalta PX.
Vzorek č. 3 - Astar.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/610
Web:http://www.glenmorangie.com/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=glenmorangie
Barva:
Alkohol:46 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ano
Aroma:Bohaté "Speyside" aroma - to je základ. Nejprve se mi zdála na nos nejagresivnější alkoholem, ale po pár minutách testování si nos zvykl a už mi to tak nepřišlo. Těžší vůně, která není čistě ovocná či květinová, ale posouvá se kamsi ke kůře stromů, sladkému koření. V pozadí ovšem také - a to vyzní blbě - jako bych cítil hořčici - berme to jako jakousi směs octu, cukru a koření.
Chuť:V ústech je kultivovaná, klasická, i když oproti dvojce (Sonnalta) ještě drsná. Nasládlá, dřevitá.
Dozvuk:Mírně nasládlý, mírně kořeněný dozvuk, s bohatstvím vůně nesrovnatelný, na druhou stranu je mi příjemnější než trochu zvláštní aroma. Vanilka a možná i trochu čokoláda.
Shrnutí:Jednička (Nectar d'Or) byla hodně bohatá a výrazná, doporučuji minimálně vyzkoušet, pokud vám to sedne, můžete si ji v klidu zamilovat. Mně na tom aroma trochu něco na hranici vnímání vadilo, což je škoda, protože je dle mého pohledu (z hlediska kvality) u jedničky tou nejsilnější stránkou.
Dvojka (Sonnalta PX) - jak jsem psal - ve vůni pro mě čistší a jednodušší než jednička (Nectar), o to milejší. V ústech jemná a v dozvuku nejlepší z trojice.
Trojka (Astar) jednoznačně vyhrává ve vůni. Co se týče chuti, tak je asi na úrovni dvojky (Sonnalta), jenže tady těžko srovnávat - dvojka hladí a uklidňuje, trojka nabízí naprosto odlišný zážitek vysokého obsahu alkoholu, záleží co preferujete či na co máte momentálně náladu. V dozvuku mě potom extra neoslovila (jsem drsoň s přehnanými nároky).
Mé celkové pořadí: 1. Sonnalta PX (dvojka), 2. Astar (trojka, poděkuj vůni), 3. Nectar d'Or (vzorek číslo jedna, ona je to takový nenapádný černý kůň, kdyby se hodnotil poměr cena/výkon, mohla by ostatním pěkně zavařit)
Uživatelský avatar
Alferi
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 13
Registrován: 15 bře 2012, 18:54
Bydliště: Libčice n. Vlt. / Šternberk

Re: Glenmorangie Nectar D'Or

Příspěvek od Alferi »

Aroma:med, citronová poleva, nějaké sladké pečivo
Chuť:nepřeslazený med, citrusy, dříví, alkohol zaštípe
Dozvuk:středně dlouhý, dřevité tóny, lehká mandlová hořkost
Shrnutí:Z této flašky jsem poněkud na rozpacích. V recenzích je poměrně dobře hodnocená, s desítkami rozpoznaných chuťových a vonných stop, leč já to v ní nějak ne a ne objevit. Přijde mi, jako by charakter této whisky byl něčím zastřen, chutě a vůně musím hledat velmi pozorně, jak se ke mně přes nějakou bariéru jen neochotně pasírují (že by to bylo tou tvrdou vodou?). Lžička vody do panáka neuškodí, o něco potlačí štiplavost, která mi zde moc nesedí. Z tímto plněním se zkrátka mé smysly poněkud míjejí (že já si koupil rovnou litrovku ...).
Shargard

Re: Glenmorangie Nectar D'Or

Příspěvek od Shargard »

Koncemn tohoto týdne očekávám zásilku v níž je 15y Nectar D´or a přečtení recenze 12y se už nemůžu dočkat. Miluju Glenmorangie a whisky stařené po tomto víně. Šup šup šup
zivak
New-make
New-make
Příspěvky: 53
Registrován: 25 říj 2011, 10:21
Bydliště: Jihlava

Re: Glenmorangie Nectar D'Or

Příspěvek od zivak »

Glenmorangie Nectar D'Or

Barva:
Aroma:ořechy, mandle, ořechovice (22 b)
Chuť:nejdřív ořechy (asi podle vůně) sladké pak přechází do trpké (18 b)
Dozvuk:střední, tráva, trpký (18 b)
Shrnutí:krásně voňavá ale bohužel moje chuťové buňky neoslovila (19 b)
Body:77
autor:Živák
Obrázek
Uživatelský avatar
Rescue
Znalec
Znalec
Příspěvky: 317
Registrován: 06 dub 2012, 17:23
Bydliště: Praha a okolí

Re: Glenmorangie Nectar D'Or

Příspěvek od Rescue »

Aroma:Velmi příjemné, medově ovocné, skořice, jemně jablka a vanilka - takové malé vánoce
Chuť:Nasládlá suchá dřevitost, trošku štiplavá s mírně nahořklým koncem
Dozvuk:Střední, nenásilný, navýrazný
Shrnutí:Trošku uhlazenější než základní 10y plnění. U Glenmorangie mě asi nejvíce baví jají aroma
zombice
Znalec
Znalec
Příspěvky: 891
Registrován: 28 zář 2011, 19:31

Re: Glenmorangie Nectar D'Or

Příspěvek od zombice »

Vytaženo z těch úplně nejstarších poznámek, které jsem si načmáral na kus papíru na řízené degustaci ve Whiskerii v Jindřišské věži věnované palírně Glenmorangie.

Glenmorangie Nectar D'Or

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/610
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=glenmorangie
Alkohol:46 %
Velikost:vzorek
Aroma:Výrazné, med, vanilka, máslová, oříšek.
Chuť:Ovocná, sladká, opět lehce suchá.
Dozvuk:Sladší, výraznější.
Shrnutí:Tohle byl dezertík. Hezky vyvážená, výraznější whisky dost do sladka, což já teda rozhodně můžu :-)
Odpovědět