Kahlúa

Odpovědět
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Kahlúa

Příspěvek od Hunter »

Dnes bych vám chtěl představit pro naše stránky možná trochu netypický nápoj, likér Kahlúa, což je specialita z Mexika. Stručně řečeno je vyráběn z rumu a kávy, a kdybych vás měl seznámit s tímto nápojem a mohl použít jen jedno slovo, napsal bych vám tu prostě „mňam“. Protože vím, že tohle by Vás asi neuspokojilo, jste tu přece jen samí znalci a fajnšmekři, napíšu trochu víc.
KAHLUA_LOGO_3Color.jpg
KAHLUA_LOGO_3Color.jpg (20.21 KiB) Zobrazeno 10144 x
Likér se v Mexiku vyrábí od roku 1936, základ tvoří rum a špičková 100% káva Arabica pocházející z hor oblasti Veracruz. Ze stejné oblasti pochází i cukrová třtina na výrobu rumu. Velkým překvapením, alespoň pro mě, je skutečnost, že se nejedná o nějaký obyčejný destilát, ale o rum, který zrál sedm let v dubových sudech. Obsah alkoholu v likéru je 20%, dříve byl obsah vyšší, 26,5%. „Kahlúa“ znamená „Dům lidu z Acolhuy“, v řeči kmene Nauhatl z oblasti Veracruz, a pochází z dob před příchodem kolonizátorů ze Španělska. Alexander Mikšovic, náš přední odborník na destiláty a mixologii, řekl o Kahlúa toto: „Kahlúa je podle mého názoru nejužitečnější kávový likér současnosti. Kromě intenzívní vůně a chuti se vyznačuje hustotou, kterou u jejích rivalů postrádám.“
Je známa v několika druzích, u nás se ale, pokud vůbec, setkáte pravděpodobně jen se základní verzí.
• Kahlúa
• Kahlúa Mocha
• Kahlúa French Vanilla
• Kahlúa Hazelnut
• Kahlúa Especial
• Kahlúa White Russian
• Kahlúa Mudslide
• Kahlúa Spiced Eggnog (limited availability)
• Kahlúa Peppermint Mocha (limited holiday edition)
• Kahlúa Coffee Cream (limited edition)
V USA je to prý jeden z nejoblíbenějších likérů. Je také používán do mnoha míchaných nápojů, jako B-52, Babby Guiness, Black Russian (jeden díl likéru a 2 díly vodky), White Russian a podobně. Kahlúa se hodí také k dochucení kávy a zmrzlinových pohárů.
kahlua.jpg
kahlua.jpg (24.85 KiB) Zobrazeno 10144 x
Ochutnávka:
Web:http://www.kahlua.com
Barva:
Aroma:Překvapí svou konzistencí, není to krém, jak bychom možná čekali, ale řídká tmavá tekutina, barvy melasy.
Vůně je naprosto famózní kombinace kávy, vanilky a rumu, je tak opojná, že vás nutí si přivonět znovu a znovu. Všechny složky jsou harmonické, nic nechybí, nic nevyčnívá.
Chuť:V ústech překvapí svou plností a hutnou krémovostí, je to lahodné, koresponduje i s vůní, ale zde už bych drobné výhrady měl, její sladkost je totiž až moc silná.
Shrnutí:Velmi chutná ženám, takže tuto recenzi berte především jako tip na dárek pro vaše přítelkyně, manželky, tchýně, maminky a babičky, ale myslím, že uspěje i u většiny mužů. Litrová verze se dá sehnat nejčastěji kolem 375,- Kč.
Pro filmové fanoušky ještě dodám jednu zajímavost : hlavní postava kultovního filmu Big Lebowski bratří Coenů, pije jeden z míchaných nápojů na bázi Kahlúy, takzvaný White Russian (jeden díl likéru, dva díly vodky, jeden díl mléka, některé zdroje uvádějí smetanu, a kostky ledu).
Body:82
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Króča

Re: Kahlúa

Příspěvek od Króča »

Biglebowský nápoj znám pod názvem Bílý medvěd a je to opravdu dobrota..poznal jsem ho před pár lety v Mikulově:-)
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Kahlúa

Příspěvek od Hunter »

Na Bílého medvěda ho překřtil chybně český dabing, v originále je to Bílý Rus. Do Bílého medvěda se totiž dává tuším šampaňské a je to úplně jiný drink, než ten, který popíjel Lebowski.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Króča

Re: Kahlúa

Příspěvek od Króča »

Film jsem viděl ale na tohle si fakt nepamatuju..zato na mikulovského medvěda mám silné vzpoomínky:-D
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Kahlúa

Příspěvek od Hunter »

To věřím :-) A pil si tedy tu verzi s vodkou, smetanou a ledem, nebo s tím šampaňským?
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Króča

Re: Kahlúa

Příspěvek od Króča »

S vodkou..a byl to pořádnej kodiak..nebo drak? mám v tom trochu nejasno:-)
nok

Re: Kahlúa

Příspěvek od nok »

Já viděl několik variací na bílého rusáka, ale nejvíc se člověk setká s verzí - Kahlúa, vodka, smetana do old fashion glass (tzv. "whiskovka") s kupou ledu. Při podávání se mírně zakrouží se sklenicí, aby se vytvořilo jakési mramorování. Co si pamatuji tak big lebowski pil bílého medvěda ve verzi - kahlua, vodka, mléko (ne smetana), sekt.

Domnívám se, že oficiální poměr je vodka - kahlua - smetana 2 : 1 : 1, ale osobně to mám rád půl napůl více kávové a smetanové : ) Taky záleží jak kvalitní vodku používáte.
Uživatelský avatar
Jerry1
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2122
Registrován: 05 dub 2011, 20:11
Bydliště: Mokrá, Brno - venkov

Re: Kahlúa

Příspěvek od Jerry1 »

Zrovna jsem si dal Big Leb a že by si tam nalíval sekt, jsem fakt nezaregistroval.
nok

Re: Kahlúa

Příspěvek od nok »

Kdysi jsem se o to zajímal, ve filmu to nejspíš není, to už si nepamatuji. Na netu se špatně hledá pravda, páč většina vychází z toho, že bílej medvěd a bílej rusák je totéž.
Uživatelský avatar
tornado
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2445
Registrován: 21 zář 2016, 21:18
Bydliště: Praha

Re: Kahlúa

Příspěvek od tornado »

Kahlúa

Alkohol:20 %
Barva:
Velikost:lahev 0,7 l
Aroma:Příjemné, není moc výrazné, lehce nasládlé. Káva, nugát a nepatrně kakao. Po odstání se nezmění.
Chuť:Likérově sladká, hezky harmonická. Nugát, káva a jemná stopa po mandlích.
Dozvuk:Chuť odeznívá celkem dlouho. Sládne a dominují tóny nugátu.
Shrnutí:Povedený kávový likér.
Odpovědět