Haig Gold Label 43%

Míchaná whisky (z jednosladových i obilných)
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Haig Gold Label 43%

Příspěvek od Hunter »

Haig_2.jpg
Když jsem hledal informace o téhle značce, dočetl jsem se, že by se mělo jednat o robustní blend ve starém stylu, který se vyznačuje bohatou a silnou vůní, středním tělem a náznaky kouře a rašeliny. To mě samozřejmě zaujalo. Dále jsem zjistil, že v chuti je také sladká, jemná a uhlazená. Gold Label se skládá z 35 až 40% sladových whisky, jako Glenkinchie, Linkwood a Glenlossie. Zraje v sudech po bourbonu a sherry. Obsah alkoholu je 43%, na trhu je i Haig ve verzi 40%.
Haig-Whisky-.jpg
Před samotnou ochutnávkou ještě pár slov o historii firmy John Haig and Co. Ltd.
Značka Haig není v ČR příliš v povědomí. Na západních trzích asi byla vždy běžnější, počet lahví na whiskyauction tomu taky nasvědčuje. Firma je i producentem prémiových blendů Dimple, které jsou už u nás známější. Míchané whisky Haig (někdy také Haig & Haig) patří k nejstarším klasickým míchaným whisky. Praprapradědeček Johna Haiga, Robert, stanul již roku 1655 před soudem za to, že pálil v den sváteční whisky. Robert farmařil v oblasti Lowland, konkrétně v Stirlingshiru, již od roku 1627, takže pálit začal pravděpodobně krátce poté. Toto datum jsem našel také na jedné z téměř sto let starých reklam na Haig. V roce 1856 se firma John Haig & Co spojila s dalšími šesti palírnami z nížiny, aby vytvořily obchodní dohodu na ochranu individuálních a kolektivních zájmů svých členů. Nakonec tato obchodní dohoda vedla k vytvoření The Distillers Company Limited (DCL), v roce 1877 se John Haig a jeho syn Hugh stali jejími řediteli.

V současnosti patří do jejich portfolia Haig Gold Label, Dimple 12y a Dimple 15y. Můžete se setkat i s 18y a Gold Crest Dimple. V USA se Dimple prodávají pod názvem Pinch.
Haig-gold-label.jpg
Haig-gold-label.jpg (22.01 KiB) Zobrazeno 6587 x
K testování a ochutnávce jsem jako přímého soupeře zvolil svou oblíbenou míchanou Queen Anne.
Barva:
Aroma:První přivonění...tohle má být blend?! Neuvěřitelně plná vůně (na míchanou whisky) atakuje mé čichové buňky, sladová, plná ořechů, trochu až máslový dojem s dotekem kouře, nasládle "laková" (míněno v dobrém). 84 bodů, tak vysoko jsem u skotských blendů nikdy nebyl. V přímém srovnání se vedle HAIGu moje oblíbená QA krčí jako chudý příbuzný, rozdíl je propastný... (84 b)
Chuť:Tak ta píše pánové...není to až tak bombastické jako ve vůni, ale na míchanou whisky jsem pořád v jiné dimenzi, než jsem byl zvyklý doteď. Působí silně, ostře, robustně. Sladová, karamelová. Dochuť středně dlouhá, lakově nasládlá. (82 b)
Shrnutí:HAIG se vymyká všemu, co jsem dosud z blendů ochutnal. Nehraje si na nějakou podbízivost, jemnost a podobné nesmysly, ale je přímočará a nekompromisní. Reference nepřeháněly, skutečnost očekávání dokonce předčila. Težko říct, asi to není styl pro každého, ale pro ty, co rádi objevují a jdou i proti proudu, mohu jedině doporučit. Ostatně, mrkněte na test HAIGu na jednom z Ralfyho videí, kde srovnával HAIG z 60. let a ten současný. Takhle vysoko jsem ve skotských blendech ještě nikdy nebyl, a už teď mám při první ochutnávce po vyhlašování whisky roku 2011 horkého kandidáta na další ročník...
Body:83
A kde ho sehnat? Na whiskyauction jich je pokaždé několik.Prodávají se okolo 20 €, v českých e-shopech ho má DIOS (0,7 a 1l) a nejlevněji Excalibur, sedmičku za 350,-. To je parádní cena, vzhledem k tomu, že bodama jsem už na úrovni pěkných singlmaltek. TheWhiskyExchange má 40% verzi za 16 liber.


Haig_1948.jpg
Haig_1948.jpg (32.3 KiB) Zobrazeno 6587 x
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Shargard

Re: HAIG Gold Label

Příspěvek od Shargard »

No vida. Konečně pořádnej, poctivej blend a dokonce za lidovku. Mam takovej pocit, že tohle by se mi zamlouvalo. :clap: :clap:
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: HAIG Gold Label

Příspěvek od Hunter »

Doufal jsem, že jednou na něco podobného narazím, a povedlo se. Jsem i rád, protože většinou každý, kdo to s whisky myslí vážně, se upne k singlemaltkám a na blendy se většina whiskařů dívá přinejmenším s despektem. Potvrdilo se, že i mezi nima se najdou zajímavé kousky. Budu pátrat dál.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: HAIG Gold Label

Příspěvek od Hunter »

Do firemní stáje patří ještě blended (vatted) malt whisky Glenleven.K dostání nejspíš jen v aukci.
Glenleven.jpg
Glenleven.jpg (18.46 KiB) Zobrazeno 8930 x
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Shargard

Re: HAIG Gold Label

Příspěvek od Shargard »

Na blended je neradno zapomínat. I těm je třeba se věnovat. Zrovna tu mám jeden vzorek na stole. Black Bull 30y od Petra, kterému tímto velice děkuji a o to víc, že tento vzorek poskytl zcela zdarma.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: HAIG Gold Label

Příspěvek od Hunter »

Jedno upozornění: Protože už mám doma Haig Gold Label 40% z Excalibru, a v současné době ji testuji, musím upozornit, že mezi verzí 43 a 40% jsou výrazné rozdíly, takže výše uvedená rcenze a hodnocení se vztahuje pouze k verzi 43%. Proto jsem udělal i korekci v názvu.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
sandrider
Znalec
Znalec
Příspěvky: 658
Registrován: 04 zář 2011, 14:08

Re: HAIG Gold Label 43%

Příspěvek od sandrider »

Rozdíly v jakém smyslu? Očekávám horší hodnocení u 40% jinak bys pomalu dával 90 bodů ;)
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: HAIG Gold Label 43%

Příspěvek od Hunter »

43% byla silnější ve vůni než v chuti, u 40% je to naopak. Se zbytkem vyděržaj pijaněr, recenze se připravuje. ;)
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
sandrider
Znalec
Znalec
Příspěvky: 658
Registrován: 04 zář 2011, 14:08

Re: HAIG Gold Label 43%

Příspěvek od sandrider »

To je dobrá zpráva :) Na recenzi si rád počkám, vypadá to, že ani s jednou verzí člověk nešlápne vedle.
Shargard

Re: HAIG Gold Label 43%

Příspěvek od Shargard »

Před pár dny jsem tuto whisky otevřel a musím říct, že se jedná o hutný a chutný blend. Na podrobnou recenzi si ještě chvili počkáte. Nicméně jsem byl mile překvapen. Verze 43% alkoholu
Odpovědět