Glentauchers 30 yo 1981 SV

Odpovědět
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Glentauchers 30 yo 1981 SV

Příspěvek od Nethar »

Tak se podívejme na zatím moji nejdražší whisky (od které mám celou láhev), i když přiznám se, že to byl dárek, jinak bych ji asi neměl ;-) Mám k ní citový vztah, protože je třicetiletá a narozená v roce 1981, stejně jako jeden týpek, kterého občas vídám v zrcadle.
Na fóru jsme si Glentauchers ještě nepředstavovali. Mrkněte na WOL odkaz pro nějaké podrobnosti. Od roku 2005 je vlastníkem Chivas Brothers (Pernod Ricard), zatím ale nevydali žádnou oficiální láhev.
glentauchers1981.jpg
glentauchers1981.jpg (14.44 KiB) Zobrazeno 5689 x

Glentauchers 1981 30y Signatory Cask Strength Collection

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/23044
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=glentauchers
Barva:
Alkohol:56,8 %
Láhev:186/437
Sud:1049
Destilována:05/03/1981
Lahvována:14/03/2011
Velikost:celá láhev (70 cl)
Naslepo:ne
Aroma:Speyside. Ovoce. Spíše mirné. Dřevo a vysoký obsah alkoholu. Po delší době příjemně sládne.
Chuť:Jak se dá čekat, je velice ostrá, ale ne hořká. Jedna recenze na WB přibližně vystihuje moje dojmy: pepřová ostrá rána, ústa totálně vysuší, po čemž se vzápětí ve velkém začnou sbíhat sliny.
Dozvuk:Dozvuk středně dlouhý, dřevitě kořenitý.
Voda:Whisky je hodně stará, ale je také hodně silná, experimenty s vodou se mi osvědčily. Něco jiného udělá s whiskou pár kapek a něco jiného - a není důvod se toho u téhle whisky bát - způsobí třeba celá lžička. Stručně řešeno s přibývající vodou je whisky ve vůni více kyselá, čerstvá, travnatá; v chuti rychle a výrazně sládne, je smetanovější; na druhou stranu v dozvuku je více dřevité hořkosti, takže je třeba najít rozumný kompromis.
Shrnutí:Tuhle whisky si vychutnávám a piju velmi pomalu, od narozenin jsem s ní strávil zatím asi jenom 4 nebo 5 večerů, ještě se s ní budu nějaký čas mazlit a zkoušet, na závěr jistě ještě přispěju s celkovým dojmem. Jak jsem psal, mám k ní citový vztah. Je zajímavé si s ní hrát a krásně si to užívám. Na druhou stranu upřímně řečeno, nepovažuji ji za nějaký zázrak přírody a pro jiného člověka je to nejspíš prostě průměrně nadprůměrná whisky, platí se hlavně za to stáří.
Poznámka:Pro více nezávislý pohled na věc vyčkejte na další členy Bratrstva rašeliny, kteří exkluzivně získali malý vzorek a jejich pohled na věc není zkreslen emocemi :-)
První "veselá" narozeninová ochutnávka, ze které si nic nepamatuji
První "veselá" narozeninová ochutnávka, ze které si nic nepamatuji
_IMG_3129.jpg (10.76 KiB) Zobrazeno 5689 x
Króča

Re: Glentauchers 1981 30 yo Signatory

Příspěvek od Króča »

Nethar píše:Pro více nezávislý pohled na věc vyčkejte na další členy Bratrstva rašeliny, kteří exkluzivně získali malý vzorek a jejich pohled na věc není zkreslen emocemi :-)
Ano ano, dá to práci se oprostit od emocí, které chováme vůči Netharovi ( :romance-threesome: )a případně mu na rovinu říci, že tahle whisky zkrátka nestojí za nic a že by měl své city (a peníze blízkých) příště směřovat jinam :twisted: Jen si to představte.. říci tohle člověku o whisky, ke které si vytvořil takto silné citové pouto, z nějž se nám tu veřejně vyznává :think: No ale zatím stále předbíhám a možná budeme pět slova chvály a Nethar je jen zbytečně (emocionálně) kritický :lol: takže se těším na tento zajímavý vzoreček, za který patřičně děkuji a na který přijde řada (jak se znám) někdy koncem příštího roku :mrgreen:
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Glentauchers 1981 30 yo Signatory

Příspěvek od Hunter »

Jsem tu s dojmy, nevydržel jsem a musel ochutnat, připraven Netharovi zjevit pravdu, ať by byla jakkoliv krutá...
Aroma:Sudová síla každým coulem, silná, ostrá, laková, zároveň ale i svým způsobem svěží, ovocitá, k tomu máslové tousty, sušený banán. Zkoušel jsem i s vodou, ta jí nikam neposouvá, jen ji lehce zkrémovatí, což je celkem častý jev. (84 b)
Chuť:Ostrá, hutná, výrazně dřevitá, ale bez hořkosti. Hodně dřeva (taniny),tousty. Voda chuti pomůže, trochu zesládne, zjemní. V dochuti hodně dubu, suchý styl. (84 b)
Body:84
Shrnutí:Zajímavá zkušenost, přece jen třicetiletá whisky, ještě k tomu v sudové síle, to není něco, k čemu bych se dostával obden. Netharovi děkuji za vzorek a možnost tuto whisky ochutnat, je to příjemné pití a navíc raritní (pouhých 437 lahví).Jsem rád, že nezklamala, když se jednalo o dárek k jubileu. Tak si ji užívej...
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Glentauchers 1981 30 yo Signatory

Příspěvek od Nethar »


Króča

Re: Glentauchers 1981 30 yo Signatory

Příspěvek od Króča »

Króča píše:
Nethar píše:Pro více nezávislý pohled na věc vyčkejte na další členy Bratrstva rašeliny, kteří exkluzivně získali malý vzorek a jejich pohled na věc není zkreslen emocemi :-)
takže se těším na tento zajímavý vzoreček, za který patřičně děkuji a na který přijde řada (jak se znám) někdy koncem příštího roku :mrgreen:
Tak jak tak koukám na výše citovaný úryvek z mého příspěvku z 22.5.2012, tak jsem se asi příliš dobře tehdy neznal :D snad mé poznání od té doby pokročilo ;)
velikost:vzorek
naslepo:NE
Aroma:květinové dřevo s vanilkovým pudingem ve spíži. bohužel ta spíž je o tři baráky vedle.. časem se objevuje to, čemu říkám (ne nechci to říct už jen z úcty k narozeninové láhvi! Ale řeknu to!) okena :(
Chuť:ojojoj na chuti to není až tak špatné.. řekl bych skoro med s praženými ořechy, ale jen skoro.. protože dřevěná příchuť do toho vnáší zmatek
Dozvuk:výrazně hřejivý, spíše dřevěný, ale nijak protivný - hořký.. taky trochu mandlí a drobné syntetiky (okena se snaží vlézt zpátky oknem, když byla vyhozena dveřmi-chutí) ;)
Shrnutí:no tak vůně provar.. čekal jsem potom děs běs, ale naštěstí už to pak bylo o dost lepší, ikdyž i tak žádná velká sláva... na druhou stranu ani propadák.. na základě tohohle vzorku bych bodoval asi někde mezi 76-78 body, ale možná je to tím, že tenhle panáček dlouho pobýval ve vzorkovnici :think: Děkuji Netharovi za exkluzivní ochutnávku dnešního dne :D
Naposledy upravil(a) Króča dne 12 dub 2016, 13:31, celkem upraveno 5 x.
Króča

Re: Glentauchers 1981 30 yo Signatory

Příspěvek od Króča »

Króča píše:
Króča píše:
Nethar píše:Pro více nezávislý pohled na věc vyčkejte na další členy Bratrstva rašeliny, kteří exkluzivně získali malý vzorek a jejich pohled na věc není zkreslen emocemi :-)
........takže se těším na tento zajímavý vzoreček, za který patřičně děkuji a na který přijde řada (jak se znám) někdy koncem příštího roku :mrgreen:
Tak jak tak koukám na výše citovaný úryvek z mého příspěvku z 22.5.2012, tak jsem se asi příliš dobře tehdy neznal :D snad mé poznání od té doby pokročilo ;)
[/vlastni]
velikost:vzorek
Aroma:květinové dřevo s vanilkovým pudingem ve spíži o tři baráky vedle.. časem se objevuje to, čemu říkám (Ne! Nechci to říct už jen z úcty k narozeninové láhvi! Ale řeknu to!) Okena :(
Chuť:Ojojoj :clap: na chuti to není až tak špatné jak bych čekal.. řekl bych skoro med s praženými ořechy. ale jen skoro, protože dřevěná příchuť do toho všeho vnáší zmatek
Dozvuk:výrazně hřejivý, spíše dřevěný, ale nijak protivný - hořký.. taky trochu mandlí a drobné syntetiky (okena se snaží vlézt zpátky oknem, když byla vyhozena dveřmi-chutí) ;)
Shrnutí:no tak vůně provar.. čekal jsem po ní už jen děs běs, ale naštěstí to pak bylo o dost lepší :shifty: ikdyž i tak žádná velká sláva..nevím, možná je to tím, že tenhle panáček dlouho pobýval ve vzorkovnici :think: Děkuji Netharovi za exkluzivní ochutnávku a ke čtyřicítce Ti přeju šťastnější ruku při výběru :D
Odpovědět