Springbank 12 yo Claret Wood

Shargard

Springbank 12 yo Claret Wood

Příspěvek od Shargard »

Vítám opět nejen příznivce single malt u další z recenze na přání. Dnes se přeneseme z Japonska zpět do Skotska a konkrétně do Campbeltownu, kde si představíme Springbank. Tato palírne se pyšní hned několika nej. Nejstarší palírna patřící nezávislému majiteli ve Skotsku založena roku 1828. Jako jediná palírna ve Skotsku používá výhradně slad z vlastní produkce. Nepoužívání přibarvování karamelem ani filtrování za studena. Dnes se podíváme na kousek, který je dost odlišný od ostatních. Whisky strávila 9 let v sudech po znovudoplněném bourbonu aby pak ještě 3 roky zrála v sudech od Claretu - tento výraz používají angličané pro francouzké víno z oblasti Bordeaux, které dosahuje mezi odborníky vysokých hodnocení. Tato série je omezena na 9360 lahví a je plněna při sudové síle (cask strenght) 54,4% alkoholu. Hurá do toho!
Webhttp://www.springbankdistillers.com


Springbank 12y Claret wood finish
Obrázek
Aroma:bohatá syrupová vůně, lehce pichlavá, jablka, nějaké exotické ovoce - datle, fíky?, vanilka, trochu dub, krémová, dobře zaoblená
po přídání vody se více rozvine ovocné aroma
Chuť:bez vody - hroznová sladkost střídá koření, ale velice jemně, ovocný džem, opět krémovost
s vodou - koření ustupuje, whiský má víc vínovější charakter, ale stále minoritní
Dozvuk:středně dlouhý, hřejivý, kde se mísí trocha koření a ovoce - mohl by být trošku delší, ale to je moje přání nikoli kritika
s vodou víc sušší, méně hřejivější, malinko naparfémovaný, lehounce slaný, po té se objevuje i náznak rašeliny - dost zajímavý, prodlužuje se i finish
Shrnutí:Jsem přijemně překvapen jak dokáže tahle whisky při takové síle být milá k mým smyslům. Kvalitní whisky za přijatelnou cenu - kolem 50 euro. V Čechách asi těžko k sehnání. Bez vody velmi dobrá, ale po přidání vody je skvělá.
Body:85
V další recenzy se podívame na Dailuaine 16y Fauna and Flora. Pro mě velká neznámá, ale o to víc se těším už teď

Slainte Mhath
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Springbank 12 yo Claret wood finish

Příspěvek od Hunter »

Moc zajímavý kousek, produkty z téhle palírny mě zatím míjejí, ale po takové recenzi bych si dal panáčka hned!
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Shargard

Re: Springbank 12 yo Claret wood finish

Příspěvek od Shargard »

Začínám zjišťovat, že cask strenght whisky mi žačínají hodně chutnat. Je v nich víc než se na první pohled zdá a to se mi líbí. Nechal jsem zbytek whisky s trochou vody odležet cca 2 hod. a whisky se úplně zakalila a všechny chutě se rozležely - fantazie. To zakalení je způsobeno nefiltrováním za studena. Je to jedna z těch whisky kdy nechcete být rušeni a třeba potřebujete promyslet nějaký svoje záležitosti nebo se naprosto uvolnit.
Króča

Re: Springbank 12 yo Claret wood finish

Příspěvek od Króča »

Vyškolená recenze:-) stejně jako Huntera, i mne tato palírma zatím míjí..hodnocený kousek vypadá velmi lákavě a panáčkem na zkušenou bych určitě nepohrdnul..budu muset nějakou Springbang pořídit:-D
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Springbank 12 yo Claret wood finish

Příspěvek od Hunter »

Cask Strenght whisky má v sobě něco, co mě nutí si dát víc než jen jeden panák, pozoruju to u Laphroaig Quarter Cask, které jsem dal 90b, ale častěji sahám po Laphroaig 10y Cask Strenght, která dostala "jen" 85bodů. Prostě je to tam, i přes to, že vůně je uzavřenější.To, co se odehrává v chuti vám pak tu zastřenost bohatě vynahradí.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
sandrider
Znalec
Znalec
Příspěvky: 658
Registrován: 04 zář 2011, 14:08

Re: Springbank 12 yo Claret wood finish

Příspěvek od sandrider »

Na dnešní večer jsem vybral vzorek Springbank 12 yo Claret Wood. Poznámky od Shargarda mě nalákaly...
[wb]
Aroma:vůně je bohatá, sladká - med a karamel, ovoce - jablka, celkově velmi dobrá
Chuť:za vůní trochu zaostává, sladká - pomeranče, bylinky, kořeněná
Dozvuk:dlouhý,objevuje se pepř, chvilku slabě slaný
Shrnutí:tenhle experiment se povedl, whisky je velmi dobře pitelná, vysoký obsah alkoholu není vůbec na škodu, spíš naopak, z toho co jsem ochutnal mi Springbank sedí nejvíc - výborná 10 yo, snad ještě lepší 100 proof, taktéž výborná Rundlets&Kilderkins a teď Claret Wood :clap:
Velikost:vzorek
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Springbank 12 yo Claret wood finish

Příspěvek od Nethar »

A vzorkem 22 pokračujeme v dlouhé řadě Springbanků, které jsem na festivalu ochutnal. Celkem dva ;-)
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/14976
Web:http://www.springbankwhisky.com/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=springbank
Barva:
Alkohol:54,4 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ne
Akce:Whisky Festival 2014
Aroma:Výraznější, ostřejší, proti Calvadosu sladší, hutnější (vůní a vlastně i barvou).
Chuť:V chuti mírně nakouřená.
Dozvuk:Zdál se mi spíše kratší.
Shrnutí:Opět povedený Springbank, ale zatímco tady jsem si tak nějak normálně pochutnal, u Calvadosu jsem dokonce dvakrát spokojeně pokýval hlavou :-D
Uživatelský avatar
Jerry1
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2122
Registrován: 05 dub 2011, 20:11
Bydliště: Mokrá, Brno - venkov

Re: Springbank 12 yo Claret Wood

Příspěvek od Jerry1 »

Mě tato whisky na přátelské ochutnávce ve Whisky shopu také zaujala. Velmi dobře voněla i chutnala, trochu štiplavá, výrazná.
Króča

Re: Springbank 12 yo Claret Wood

Příspěvek od Króča »

Opět povedený kousek.. pěkný vliv sudů po víně..
devonrex
New-make
New-make
Příspěvky: 54
Registrován: 07 lis 2013, 20:57

Re: Springbank 12 yo Claret Wood

Příspěvek od devonrex »

Podle mého laického názoru je tato whisky jednoznačně lepší než 12y Calvados. Dokonce mi víc chutná než Hazelburn 8y Sauternes a proto je to můj žhavý "candát" na další nákup. ;)
Odpovědět