Caol Ila 12 yo

Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Caol Ila 12 yo

Příspěvek od Nethar »

http://www.malts.com/index.php/en_row/O ... s/Caol-Ila
caolIla12.jpg
caolIla12.jpg (12.81 KiB) Zobrazeno 12431 x
Aroma:medicínská rašelina v jakési jemné, mírné podobě, sůl je tam opravdu silně znát, věnečky s vanilkovým pudinkem v pozadí
Chuť:štiplavá kořenitost, snad pepřová, snad slaná, ponechá jazyk chvilku v jednom ohni, pak se ale zklidní, trochu olejově, aby vás ujistila, že vypít ji je jenom pro vaše dobro
Dozvuk:první úder olejovito slané kořenitosti je vystřídán čistě jódovým dozvukem... něco jako žvýkat rovnou ze země mokré bahno, ale z nebe prší dezinfekce
Shrnutí:pěkně kořeněný Islay kousek, obsahuje méně kouře více jódu
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Caol Ila 12 yo

Příspěvek od Hunter »

Mňami-mňami, takové popisy mi znějí jako rajská hudba! :lol:
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Shargard

Re: Caol Ila 12 yo

Příspěvek od Shargard »

Po 12y jsem pokukoval taky, ale cask strenght. Uvidíme časem
Shargard

Re: Caol Ila 12 yo

Příspěvek od Shargard »

Tak i já přidám pár postřehů k této lahvince.
Aroma:svěží, lehce jodový, guma, navlhlé tabákové listy, pochopitelně slanost
Chuť:olejová, kořeněná, slaná i sladká, rašelina, snad i asfalt?, trocha citrusů
Dozvuk:delší, hřejivý, lehce kořeněný, slaný, dezinfekce - tohle je příjemný
Shrnutí:Velmi dobré základní plnění od Caol Ily. Tenhle styl mi prostě sedí a jsem zvědvý na další lahve. Taky dobrý úvod do Islay whisek. Vše je v takové mírné, příjemné, pitelné formě. V poslední době mě zaujala nerašelinná vezre. Snad se na ni brzy dostane.
Body:83
Slainte Mhath
Uživatelský avatar
Marvin
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1298
Registrován: 01 zář 2011, 09:31
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Caol Ila 12 yo

Příspěvek od Marvin »

Shargard píše: V poslední době mě zaujala nerašelinná vezre. Snad se na ni brzy dostane.
No, u Caol Ily je třeba brát výraz "Unpeated Style" trochu s rezervou - ještě stále je tam ta rašelina slušně znát (viz i zde http://pn.modaso.cz/wordpress/?p=1454).
Shargard

Re: Caol Ila 12 yo

Příspěvek od Shargard »

Nevím, možná se pletu ale když je nakouřená tak zákonite nemusí být rašelinná. Jestli se pletu, tak mě rychle vyveďte z omylu.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Caol Ila 12 yo

Příspěvek od Hunter »

No, zajímavé téma na hlubší rozbor. Technicky se tím nakouřením sladu dostane do whisky příchuť rašeliny - kouře - jódu a asi i dalších "příchutí" (ale ne vždy všech tří najednou). někomu to splývá (nerozlišuje kouř a rašelinu). Já osobně to rozlišuju, někdy je ve whisky kouř, bez rašeliny.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Shargard

Re: Caol Ila 12 yo

Příspěvek od Shargard »

Já to právě taky rozlišuju - nebo se o to snažim. V podstatě jde o to, že když si chci koupit unpeated whisky tak může být nakouřená jak chce ale bez rašeliny. Ne naopak.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Caol Ila 12 yo

Příspěvek od Hunter »

Chápu jak to myslíš, ale když už bych šel do "unpeated" whisky, tak bych tam nečekal ani rašelinu, ani kouř, podle názvu, a tak to asi myslel i Marvin.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Caol Ila 12 yo

Příspěvek od Nethar »

Kód: Vybrat vše

Peated Malt - Malt whisky with the smoky smell that comes from treating barley with peat
S rašelinnou (peated) whisky se dle mého myslí obecně prostě takový ten tvrdší Islay styl - rašelina, kouř, medicína, jód,... Když se řekne unpeated, nečekal bych rašelinnou bez kouře nebo kouřovou bez rašeliny, ale prostě něco normálního ze Speyside třeba. Na druhou stranu v hodnocení "peated" whisek rozlišuju asi tak tři hlavní proudy - typický kouř (Ardbeg), typickou medicínu-jód-dezinfekci (Laphroaig) a hliněnost, rašelinnost (Bowmore).
Odpovědět