Laphroaig Quarter Cask

Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Laphroaig Quarter Cask

Příspěvek od Hunter »

http://www.laphroaig.com
Laphroaig Quarter Cask je whisky, která zrála v soudcích čtvrtinové velikosti oproti těm běžně užívaným. Dle firmy samotné se inspirovali historií, v 19. století prý byly takovéto soudky používány, a nosili je soumaři nebo mezci. Blahodárný vliv malých soudků na whisky prý souvisí s tím, že při menším objemu sudu samotného dochází k většímu styku zrající whisky s dubovým dřevem.
laphroaig quarter cask.jpg
laphroaig quarter cask.jpg (21.98 KiB) Zobrazeno 12967 x
Barva:
Aroma:Kdo zná základní 10y plnění, bude možná překvapen, jaký vliv mají tyto soudky, whisky je zjemnělá, není tak brutální, řekl bych že je přístupnější pro ty, co desinfekční prostředky zas až tak nemusejí.Ne že by jste si jódovost a rašelinu neužili, ale je za sladkým, příjemným závojem, vše příjemné a delikátní.
Chuť:V chuti bohaté, rašelinově-kouřové tóny, opět lehounce zjemnělé sladkostí.
Dozvuk:Dochuť není tak nekonečná, jako v základním plnění, nebudete ji cítit ještě druhý den ráno, ale nebojte se, užijete si ji.
Shrnutí:není to takový majstrštych, jako základní 10y, ale stále skvělých 90/100.
Body:90
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
čolek

Re: Laphroaig Quarter Cask

Příspěvek od čolek »

Tato mě hodně zajímá, už nějakou dobu přemýšlím, že bych zkusil buď Quarter Cask nebo dražší Triple Wood, obě mají být trochu jemnější verze 10yo.. teď babo raď :shock:
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Laphroaig Quarter Cask

Příspěvek od Hunter »

Obecně je lépe hodnocena na zahraničních stránkách Quarter Cask, přímé srovnání těchto dvou bohužel zatím nemám.Triple Wood se na whiskybase pohybuje mezi 82-84b. Ale brzy přinesu test Laphroaig Cask Strengh, právě jsem prováděl velmi důkladné testování, nechci ale nic uspěchat, budu potřebovat ještě několik večerů, naštěstí jsem sehnal litrové balení, takže ji můžu zkoumat o to pečlivěji ;)
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Jerry1
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2122
Registrován: 05 dub 2011, 20:11
Bydliště: Mokrá, Brno - venkov

Re: Laphroaig Quarter Cask

Příspěvek od Jerry1 »

Mně osobně zaujala více Quarter Cask než Triple Wood.
nok

Re: Laphroaig Quarter Cask

Příspěvek od nok »

mě Quarter Cask sedl úplně skvěle. Určitě se k ní ještě vrátím poté co si doplním základní whisky vzdělání z jiných luhů a hájů. Litrovka padla minulý rok, posledních pár doušků jsem oplakal.

za mě: 10 z 10
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Laphroaig Quarter Cask

Příspěvek od Nethar »

Aroma:Mnohem přívětivější než desetiletý Laphroaig, co se týče medicíny. Troufám si říct, že poznat QC dříve, ušetřilo mi to několikaměsíční zběsilé hledání cesty Islay do mého srdce. Za jemnou jódovou vrstvou rozehravá divadlo mírně kyselé ovoce (angrešty, rybíz). Bojíte-li se začít s Islay, tohle je přijatelná cesta, i když taky drsná. Nevoňte příliš dlouho, pak se začíná objevovat cosi, co musím bohužel pojmenovat jako hnůj (ve skutečnosti je to ale normální chutné bláto... jeden kopeček hliněné prosím). Celkově ale slabší intenzita než u 10y
Chuť:sladší a ostřejší než u desítky, více kořenitý, takže o něco méně hladivý. Možná více klasicky kouřový než dezifenkční
Dozvuk:srovnatelný s desítkou, jestli je tam nějaký rozdíl, tak je možná o něco kratší, stejně jako v ústech je více kořenitý a méně jódový
Shrnutí:jakási slabší odrůda klasického Laphroaigu, ne vždy je nálada na nejsilnější možný zážitek. Tohle je trochu zaoblenější a sladší varianta, stejně tak dobrá
Shargard

Re: Laphroaig Quarter Cask

Příspěvek od Shargard »

No a i já jsem měl dnes možnost ochutnat tenhle kousek. Vůbec první Laphroaig v oficiálním plnění. Díky zdejším recenzím jsem vědeěl do čeho jdu a tak jsem plný očekávání. Zatím bohužel nemám srovnání s klasickou 10, ale to se brzy změní.
Aroma:po odklopení pokličky jsem dostal lehký, velmi příjemný rašelinový kopaneček - no jo no víc, víc tak to máme rádi, máslový až olejový, nějaké ovoce, pikantní, při delším čichání kořeněný, trocha jódu - čekal jsem kouř ale to nijak neubírá na prvním skvělém dojmu
Chuť:velká, pro mě až překvapující sladkost, rašelina, lehká pálivost jako po chilli papričkach, ale ne moc
Dozvuk:delší, rašelina, trocha medicíny, polosuchý, zelená jablka, v závěru krásně nahořkne
Shrnutí:Sakra dobrý pití za sakra dobrou cenu. Laphroaig jsem si oblíbil při prvním přičichnutí. Love Islay. Jeden ostrov s mnoha tvářemi
Voda:Po přidání vody se na nose zjemní rašelina, v chuti vysoupí lehce pálivost a v závěru ovocnost - z toho plyne -- vodu nepřidávejte. Skutečněte to není potřeba
Body:87
Uživatelský avatar
Radek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1345
Registrován: 17 črc 2011, 09:25

Re: Laphroaig Quarter Cask

Příspěvek od Radek »

Tak se pokusim nějak zhodnotit i Laphroigh Quarter Cask. Tohle pití mě jako novinku kdysi doporučil osobně p.Kratochvíl a udělal dobře. Oproti klasickýmu Laphroigu mi Quarter Cask přijde takovej jemnější, ale svůj charakter si rozhodně zachovává..... a mám-li se přiznat opravdu nevím kterej mi chutná víc.
Takže, hodnotím 90/100.
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.
sandrider
Znalec
Znalec
Příspěvky: 658
Registrován: 04 zář 2011, 14:08

Re: Laphroaig Quarter Cask

Příspěvek od sandrider »

Dnes přímé srovnání Quarter Cask (vzorek od Petra) vs. 10 yo. Jak psali všichni přede mnou, QC je méně intenzivní - vůně i dozvuk. Chuť lehce nasládlá. Kdybych měl bodovat tak QC 90/100, 10 yo o pár bodů víc, v obou případech výborná záležitost.
fricek

Re: Laphroaig Quarter Cask

Příspěvek od fricek »

Já jsem Laphroaig ochutnal v době mého whisky dětství,myslím že po Cardhu a Glenlivet,jenže hned sudovku ,myslím 58,5 a byl to pro mně šok.Dnes jsem si otevřel quarter a je to velice příjemné,jen nedokážu pojmenovat jednu z prvních chutí,snad to mořské bláto ,nevím.
Odpovědět