Wild Turkey Rare Breed

Americké pití
Odpovědět
Uživatelský avatar
Króča
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1525
Registrován: 11 dub 2011, 20:54
Bydliště: Olomouc

Wild Turkey Rare Breed

Příspěvek od Króča »

Króča píše:Za nedlouho se podíváme na bourbon z palírny Wild Turkey..
Nedlouho již uplynulo :confusion-waiting:
Obrázek
..tak se podívejme :shifty:

..nejprve na tu palírnu, kterou založil v r. 1855 J.W.Stevens poblíž městečka Lawrenceburg v Kentucky a to v místech, kde se údajně prokazatelně pálilo již v r. 1800. Lihovar v kristových letech koupil J.P.Ripy, který jej nazývá Old Hickory Springs Distillery. V r. 1905 probíhá přestavba a název se mění na Ripy Bros Distillery. Za zmínku snad stojí zde vyráběný Old Joe Bourbon, který v r. 1893 zvítězil na výstavě v konkurenci dalších 400 kentuckých bourbonů. Během prohibice byla palírna zcela uzavřena a k obnovení provozu došlo až po jejím ukončení v r. 1933, kdy byla opakovaně modernizována a její majitelé (stále rodina Ripy) se začali orientovat výhradně na výrobu bourbonu. V r. 1939 je lihovar prodán spol. Austin Nichols která jej (ne)typicky přejmenovala na Austin Nichols Distillery. Tento název se udržel do r. 1971, kdy palírna tak trochu překopírovala vinětu vlastního bourbonu, jenž se zde ve vší počestnosti vyrábí již od r. 1942. Pod křídla koncernu Pernod Ricard byla palírna přijata v r. 1980. V r. 2007 vyšly na světlo oficiální plány na její rozsáhlou přestavbu a modernizaci. Celý projekt ukončili slavnostním „otevřením“ dne 21.6.2011. Kapacita lihovaru byla zdvojnásobena a přibyly také skladovací prostory pro 20 tisíc barelů. V samotném areálu palírny se mimo jiné nacházejí plechové nevyhřívané sklady s kapacitou cca 250 tisíc barrelů. Další skladovací prostory jsou roznístěné nejen ve staré Old Joe Distillery. Palírna je vybavena více jak 70 let starými cypřišovými káděmi, které úzkostlivě střeží. Tyto kádě prý budou sloužit až do svého „posledního dechu“. Najdeme zde také 9 kádí z nerezu.
Současný Master Distiller Jimmy Russel zde pracuje již od r. 1954..
Obrázek
..a snaží se co nejvíc zachovávat tradiční postupy a vybavení v lihovaru. Palírna samotná se pak nachází v hlubokém vápencovém šelfu Kentucky River. Masa z vápence je využívána jako přírodní filtr vody. Palírnu najdete na tzv. Kentucky Bourbon Trail, kde můžete potkat taky Four Roses, Heaven Hill, Jim Beam, Woodford Reserve a Makers Mark Distilleries.

Obrázek
Teď už ale k samotnému bourbonu Wild Turkey. Svůj původ má údajně na lovu divokých krocanů, na který si v r. 1940 společně s přáteli vyrazil tehdejší ředitel Thomas Mccarthy. Jako překvapení vzal něco ze svých soukromých zásob.Tento počin se u ostatních aktérů lovu setkal s nebývale kladným ohlasem a Thomase přemluvili, aby podobnou láhev vzal i příště. Tradice byla na světě a v r. 1942 Thomas McCarthy vypouští na běžný trh bourbon Wild Turkey. Méně přitažlivá verze příběhu hovoří o inspiraci v nedalekém pohoří Wild Turkey Hill. Mashbill bourbonuby mělo tvořit 75% kukuřice, 13% žita a 12% sladového ječmene. Wild Turkey je společně s Jim Beamem druhým bourbonem, který zraje v maximálně vypalovaných sudech - aligator. Zraje v nevyhřívaných skladech a díky tomu teplota ve skladu kolísá v závislosti na okolních klimatických podmínkách. Vlivem tepla a zimy se destilát v sudech (a dřevo) rozpíná a smršťuje díky čemuž alkohol intenzivněji prostupuje vnitřní opálenou vrstvou sudu.

„Wild Turkey Rare Breed „
Obrázek
Jedná se o typický small batch bourbon namíchaný z výběrových sudů, které zrály 6, 8 a 12 let. Je plněný v sudové síle, čili barrel proof a pro duty free shopy je také plněn pod názvem Wild Turkey 1855 Reserve.

Info k ochutnávané láhvi
typ sudu: new bourbon oak
plnění: Wild Turkey distillery
batch: WT-03RB
objem alkoholu: 54.1 % (barrel proof)
natural color: ???
non-chillfiltered: ???

Moje zhodncení:
na degustaci / cca 1měs. po degustaci bez připomínání prvotních poznámek
Aroma:jablečný ocet, kyselé srstky, mastnota a starý vlněný svetr / lák na okurky, skříň se starými kabáty (u babičky :) ), kouř táboráku s uhlím a sotva znatelná mastnota povahy vosku z čajové svíčky
Chuť:suchý, alkohol perlí a výrazně hřeje, "průmyslová" vanilka s trochou plastu, zuhelnatělé dřevo / prvotní sladký pokus přebíjí zvláštně kyselá chuť s ostřejším alkoholem, suchý dojem přetrval a objevuje se navíc připálenost
Dozvuk:zprvu hořké, navzdory předchozímu projevu přeci jen lehce parfémované, přesto stále dřevěné a lehce mastné / navíc připálené mandle a trochu gumy
Shrnutí:hodně řízný bourbon s ne zcela typickou tváří.. ona zvláštní kyselost nebyla vždy po chuti, ale s vodou se dala celkem úspěšně a zajímavě redukovat..kyselé ustupovalo a mělo snahu být ovocnější, taky více vynikala klasická povaha bourbonů, což mne ale tady nijak nebavilo..možná jsem si to vsugeroval ale měl jsem často na patře pocit zuhelnatělého dřeva (aligator???)..nejvýraznější u tohohle pití je asi finish a nejzajímavější vůně (ta s vodou)..v duelu s Blanton´s Gold Edition vyjde Krocan těsně jako vítěz :clap:
Body:81
85+ bodů = doporučuji
Obrázek
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6634
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Wild Turkey - Rare Breed

Příspěvek od Hunter »

Přidám své dojmy a poznámky k této lákavě vypadající lahvi.

Aroma:Silná, intenzivní bourbonovitost, pomeranč, kůže. I když je to zajímavá vůně, bohužel mi vůbec nesedí, právě naopak.
Chuť:Síla 54,1% je zde znát, ale opět mi nesedí, je sice silná, je mohutná, ale bohužel se v ní zesiluje a násobí i to, co mi na bourbonech nejvíc vadí.
Bez té voňavky by zbylé složky byly příjemné, ale takhle jsou přehlušeny a zašlapány do země.
Tešil jsem se moc, o to větší bylo zklamání.
Body:69
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11290
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Wild Turkey - Rare Breed

Příspěvek od Nethar »

Tak i já přispěchávám se svými dojmy z podzimní degustace, bodově byl tohle bohužel pro mě nejslabší kousek večera, ale nevadilo mi to, protože jsem s tím počítal, maximálně jsem mohl být překvapen a rozradostněn při opaku. Což se nestalo.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/15282
Web:http://www.wildturkey.com/
Alkohol:54,1 %
Velikost:vzorek
Aroma:sladká výrazná vanilka (překvapení :) ), až mírně do čokolády, kandované ovoce, ořechy
Chuť:štiplavě pikantní koření, s vodou smetanovější ale stále pikantní, voňavkovitě sladký
Dozvuk:mírně nahořklá karamela, VANILKA, kakao, s vodou více lískových oříšků (nahořklých), po polknutí zůstává v ústech ne zcela tragická hořkost
Shrnutí:Bourbon. Give them bird.
Uživatelský avatar
Radek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1335
Registrován: 17 črc 2011, 09:25

Re: Wild Turkey - Rare Breed

Příspěvek od Radek »

Přiznám se, že z tý Netharový recenze vůbec nedokářu poznat jestli mu to chutnalo či nikoli..... ty body tu prostě chyběj, 8-)
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11290
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Wild Turkey - Rare Breed

Příspěvek od Nethar »

Nechutnalo, to jsem shrnul onim zaverecnym slovem bourbon :-) Ale ne proto, ze by to nebylo dobre piti, proste bourbony nemusim.
Uživatelský avatar
xenopus
Znalec
Znalec
Příspěvky: 960
Registrován: 01 kvě 2015, 18:00

Re: Wild Turkey Rare Breed

Příspěvek od xenopus »

Wild_Turkey_Rare_Breed.jpg
Wild_Turkey_Rare_Breed.jpg (16.15 KiB) Zobrazeno 113 x
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/168095
Alkohol:58,4 %
Barva:
Podrobnosti:0,7l lahev LL/HD080047 040119A20902M
Aroma:Lehce uzavřené, ale nečpí vůbec lihovostí. Příjemné, sladké, svěží – žádné antikvární dřevo. Jinak klasický bourbon – navoněný, vanilkový. Lehce exotického koření a pomeranče. Až po čase, když to skoro všechno vyčicháte, se objeví kopr.
Chuť:Hladká, výrazná, ale nesžírá jazyk ani alkoholem, ani dřevitostí. Překvapivě hodně ovocná (červený pomeranč).
Dozvuk:Kratší, čekal jsem delší. Hřejivý, vanilkově hladký, koprová semínka.
Shrnutí:Jednoznačně doporučeníhodné pití. Za 30 € nabízí obzvláště pozoruhodný dojem.
Body:88
P.S.: V těchto dnech k sehnání za velmi slušnou cenu na WH#1.
„Alkohol je metla lidstva, ale jednotlivcům neuškodí.“ Whiskybase moje bodování
Uživatelský avatar
Kobalt
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1582
Registrován: 14 led 2015, 16:53
Bydliště: Plzeň, Písek

Re: Wild Turkey Rare Breed

Příspěvek od Kobalt »

Já v poslední době dost vychvaloval klasickou 101čku, ale na tohohle ptáčka bych se taky rád podíval :)
"Why is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"
Odpovědět