Appleton Estate 21 yo

Pravé rumy, spiced a likéry na bázi rumu, tuzemáky.
Odpovědět
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2802
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Appleton Estate 21 yo

Příspěvek od josé »

appleton21.jpg
appleton21.jpg (13.42 KiB) Zobrazeno 4039 x
Info:blend minimálně 21 letých rumů, tedy žádná solera
Web:http://www.appletonestate.com
Alkohol:43 %
Původ:Jamajka
Velikost:vzorek Rum House
Aroma:sladké a hutné bourbonové dřevo, vanilka. kůže. zároveň svěžest a větrovost. sladká ovocnost. perník. lihovost poněkud vystrkuje růžky, tak jen (b.2/3)
Chuť:sladkost 1/3, suchý ale přesto hustý. jemně pikantní. v chuti dominuje dřevitá kořenitost. hřebíček, skořice, vanilka. pak sládne do karamelova (b.2/4)
Dozvuk:pikantní, se suchým kakaovým práškem. kapka citronu, koření a sládne (b.2/2)
Shrnutí:vloni jsem na trajektu ochutnal minivzoreček. pamatuju si ho jako kořenitý a voňavý. míval jsem cuky si celou lahev koupit. cena však převyšuje 2 tisíce. i proto jsem ho chtěl ještě preventivně přechutnat. je dobrý, ale teď vím, že na celou lahev to pro mě není (b.0/1)
Body:6
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
mahdi
New-make
New-make
Příspěvky: 58
Registrován: 03 úno 2017, 20:47

Re: Appleton Estate 21 yo

Příspěvek od mahdi »

Ukázka

Alkohol:43 %
Barva:
Přidaný cukr:zadny
Původ: Jamajka
Velikost:celá láhev
Shrnutí:Ve vuni o neco pokulhava za 12yo (kterej povazuju za zcela famozni), zde pouziji jen sluvko “nadherna”, intenzivni kuze a tak dale. V chuti se naopak famozni nebranim, narozdil o 12yo, ke ktere sem si cestu nikdy uplne nenasel, tady sme se skamaradili hned na poprve a az do konce. Rafinovanej mix hutne chute, jemne riznosti prechazeji do sladsiho podtonu (vanilka a tak). Dojezd slusnej, mirne trpci, neco kyselejsiho, pak se opet ukazuje sladsi podton. Suma sumarum vyborna Jamajka a rozho neco jako "stalice meho baru". PS - sehnal sem pod 2000, za tu cenu opravdu skvely.
Uživatelský avatar
Kobalt
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2009
Registrován: 14 led 2015, 16:53
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Appleton Estate 21 yo

Příspěvek od Kobalt »

21 je první "exklusivnější" Appleton Estate který se tu dá sehnat (počítat by se mezi ně dal i Kanada-only 15 yo). Vzhledem k tomu že 12 yo Appleton mám rád, o to více jsem se těšil na starší kousky.
Alkohol:43 %
Původ:Jamajka
Příležitost:Srovnání vyšší třídy Appleton Estate
Velikost:velký vzorek
Aroma:Sladké dřevo ostrá medovost, příjemná a jemná vůně. Dřevitá zatuchlost, trošku závan alkoholu, ovoce spíše v pozadí, zatuchlé ovoce. Hodně jemná a uhlazená Jamajka.
Chuť:Středně hutná, nesladká, spíše jemná, trochu pikantní, perlivá. Sladké dřevo, stopy medu, lehoulince ovoce.
Dozvuk:Nesladký, kratší, nepůsobí vůbec sladce. Sladké dřevo, med, suché dřevo, hodně ovoce které ale rychle zmizí, suché dřevo, zatuchlé dřevo.
Shrnutí:Jemný a uhlazený rum který ale ještě umí vystrkovat růžky, Spíše přímočarý ale krásně dřevitý a medový. Na 21 let působí trochu jednoduše, oproti starším Appletonům taky moc neobstojí. Samostatně příjemná jemná a skoro uhlazená Jamajka (ale když kouknu na číslovku 21 let tak bych řekl ještě zbytečně ostrá).
"Why is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"
Uživatelský avatar
tornado
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2445
Registrován: 21 zář 2016, 21:18
Bydliště: Praha

Re: Appleton Estate 21 yo

Příspěvek od tornado »

Appleton Estate 21 yo

Alkohol:43 %
Barva:
Velikost:vzorek 0,02 l z RumFestu 2020
Aroma:Lehké, uzavřené. Nasládlá třtina s dotekem kůže, nepatrně kakaa a zelených tónů. Po odstátí se trochu zvýrazní.
Chuť:Hutnější, lehce nasládlá. Tmavé tóny třtiny, kůže, citrusy (pomerančová kůra, mandarinky) a špetka kakaa.
Dozvuk:Chuť pozvolna odeznívá, v úplném konci se objeví náznak malin a světlého exotického ovoce.
Shrnutí:Příjemný kousek, lahev bych doma mohl mít.
Uživatelský avatar
Kobalt
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2009
Registrován: 14 led 2015, 16:53
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Appleton Estate 21 yo

Příspěvek od Kobalt »

Nový dizajn už i u 21 yo
apple 21.jpg
"Why is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"
Uživatelský avatar
Simson
New-make
New-make
Příspěvky: 65
Registrován: 29 úno 2020, 18:55

Re: Appleton Estate 21 yo

Příspěvek od Simson »

Zajímavé bude srovnání obou verzí. ;) Např. nova 12tka je prý lepší, než ta původní.
Uživatelský avatar
Kobalt
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2009
Registrován: 14 led 2015, 16:53
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Appleton Estate 21 yo

Příspěvek od Kobalt »

lepší nevím, jiná určitě (i když by být neměla). Ve staré 12 jsem nacházel ovoce, které v nové není. Ta je taková víc vyzrálá... U 21 těžko říct, nemám k dispozici už tu starší, takže i když se dostanu k nové, tak neporovnám.
"Why is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"
Uživatelský avatar
Kobalt
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2009
Registrován: 14 led 2015, 16:53
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Appleton Estate 21 yo

Příspěvek od Kobalt »

https://officers-lounge.cz/prask22-23-a ... ley-casks/
Alkohol:43 %
Původ:Jamajka
Akce:PRASK 2022 23 - naslepo
Aroma: Lehké, svěží, troška citrusů, pomeranče, příjemné, lehce sladké dřevo, stopa koření, víc koření.
Chuť: Pomeranče, citrusy, med, trochu šťavnaté, hladké, docela plné, sladké dřevo, lehce karamel, hutné, pichlavé pomeranče, troška koření.
Dozvuk: Citrusy a med, nasládlé, hodně pomeranče, jemná čokoláda jemné, trošku svěží, sladké dřevo, Sladký karamel.
Shrnutí: Hodně pitelné, vlastně dost dobré. A já si budu trhat vlasy, že jsem nepoznal Appleton. I když, 21 mám z nich napitou nejmíň.
"Why is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"
Odpovědět