Glenfiddich 12 yo

Odpovědět
midlo
New-make
New-make
Příspěvky: 145
Registrován: 20 úno 2022, 10:04

Re: Glenfiddich 12 yo

Příspěvek od midlo »

Glenfiddich 12

Rok ochutnávky:2006, 2010
Velikost:Celá láhev (2x)
Dojem po letech:Byla to moje asi první single maltka. Byla jemná, pitelná ale nezanechala valný dojem. Řekl bych, že měla náznak zaoblené lehce ovocné sladké chuti a jen se rozplívala na patře, ale nijak zvlášť příjemným způsobem. Tak tak to stačilo k tomu abych ji po letech dobrovolné abstinence, která jejímu koupení předcházela a po jejím koupení pokračovala koupil ještě jednou jako dárek a později znovu pro sebe.
Body:55
Tos
New-make
New-make
Příspěvky: 59
Registrován: 13 bře 2022, 22:58

Re: Glenfiddich 12 yo

Příspěvek od Tos »

Dojmy ze základní Glenfiddich 12 yo musím rozdělit do dvou částí: První ochutnání a přechutnání. Mám totiž silné podezření, jako by se obsah láhve po otevření (a opětovném pečlivém uzavření) hodně změnil. Budu rád, pokud tenhle můj poznatek (či spíš dojem) nějak okomentujete. Nuže, pojďmež hodnotit:
Po prvním napití jsem si poznamenal: Aroma: Jemně alkoholové, ovocné. Ale ne úplně výrazné. Chuť: Sladká! Bohatá, mléko a strdí, alkohol. Dozvuk: Mění se podle toho, jakým stylem s douškem předtím zacházíte. Bohatý, zaoblený (mléko, karamely). Strohý a ostrý (najednou se vrací vlna alkoholu). Pak zase mír. Jak má člověk tendenci levnej blend něčím spláchnout, tady ne. Co se ještě objeví? - říká si. Shrnutí: Fakt asi zlomová věc ve vztahu k blendům. Je to dobrý, hodně dobrý. (29. 3. 2022)
Část druhá: Přechutnání: V chuti lehká rozpačitost a pocit plastelíny. Pak štiplavost. Je možný, aby se po dvou dnech (a odpití jednoho velkýho panáka) v pečlivě uzavřený láhvi chuť tak změnila? Dozvuk plošší, zdaleka míň příjemný. (31. 3. 2022) To není možný! Jasně nacházím známky toho, co se po otevření stalo jinému „klenotu ze Speyside“ – Singletonu 12 yo: chuť se změnila v jablečnou nakyslost se stopami mýdla. Akorát ten Singleton nebyl dobrej od začátku. (2. 4. 2022)
Walter
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1093
Registrován: 04 dub 2016, 19:34

Re: Glenfiddich 12 yo

Příspěvek od Walter »

Tosi, dělat závěry po dvou (?) ochutnávkách může být zavádějící. Dej tomu čas. (I když z mého pohledu není 12letá Glenfiddich dobrou volbou pro začátečníka. Tou je spíš 15letá Glenfiddich.)
Mirek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1428
Registrován: 06 dub 2011, 11:11
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Glenfiddich 12 yo

Příspěvek od Mirek »

midlo píše: 20 úno 2022, 17:02

Glenfiddich 12

Rok ochutnávky:2006, 2010
Velikost:Celá láhev (2x)
Dojem po letech:Byla to moje asi první single maltka. Byla jemná, pitelná ale nezanechala valný dojem. Řekl bych, že měla náznak zaoblené lehce ovocné sladké chuti a jen se rozplívala na patře, ale nijak zvlášť příjemným způsobem. Tak tak to stačilo k tomu abych ji po letech dobrovolné abstinence, která jejímu koupení předcházela a po jejím koupení pokračovala koupil ještě jednou jako dárek a později znovu pro sebe.
Body:55
No jestli ti na opětovné koupení stačí 55 bodů (což je hranice mezi WC Savem a výčepní lihovinou), tak čest tvé peněžence... :mrgreen:
Jo...a píše se rozplývala. Grammar Nazi ;) .
Naposledy upravil(a) Mirek dne 03 dub 2022, 00:24, celkem upraveno 1 x.
V každé organizaci je aspoň jedna osoba, která ví, o co jde. Tu je třeba najít a zastřelit.
Mirek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1428
Registrován: 06 dub 2011, 11:11
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Glenfiddich 12 yo

Příspěvek od Mirek »

Tos píše: 02 dub 2022, 23:13 Dojmy ze základní Glenfiddich 12 yo musím rozdělit do dvou částí: První ochutnání a přechutnání. Mám totiž silné podezření, jako by se obsah láhve po otevření (a opětovném pečlivém uzavření) hodně změnil. Budu rád, pokud tenhle můj poznatek (či spíš dojem) nějak okomentujete. Nuže, pojďmež hodnotit:
Po prvním napití jsem si poznamenal: Aroma: Jemně alkoholové, ovocné. Ale ne úplně výrazné. Chuť: Sladká! Bohatá, mléko a strdí, alkohol. Dozvuk: Mění se podle toho, jakým stylem s douškem předtím zacházíte. Bohatý, zaoblený (mléko, karamely). Strohý a ostrý (najednou se vrací vlna alkoholu). Pak zase mír. Jak má člověk tendenci levnej blend něčím spláchnout, tady ne. Co se ještě objeví? - říká si. Shrnutí: Fakt asi zlomová věc ve vztahu k blendům. Je to dobrý, hodně dobrý. (29. 3. 2022)
Část druhá: Přechutnání: V chuti lehká rozpačitost a pocit plastelíny. Pak štiplavost. Je možný, aby se po dvou dnech (a odpití jednoho velkýho panáka) v pečlivě uzavřený láhvi chuť tak změnila? Dozvuk plošší, zdaleka míň příjemný. (31. 3. 2022) To není možný! Jasně nacházím známky toho, co se po otevření stalo jinému „klenotu ze Speyside“ – Singletonu 12 yo: chuť se změnila v jablečnou nakyslost se stopami mýdla. Akorát ten Singleton nebyl dobrej od začátku. (2. 4. 2022)
Část druhá je správně. Prostě je to průser a každej z nás má tuto neblahou zkušenost za sebou. Ale klid, jsou horší... :mrgreen:
V každé organizaci je aspoň jedna osoba, která ví, o co jde. Tu je třeba najít a zastřelit.
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Glenfiddich 12 yo

Příspěvek od salam15 »

Jinak to, že první panák chutná výrazně jinak než druhý a další, to se stát může. Stalo se to kdekomu zde na fóru - jedná se o syndrom prvního panáku ;)
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
joy
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2785
Registrován: 27 úno 2014, 17:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Glenfiddich 12 yo

Příspěvek od joy »

Proto jedině pokud chceš být objektivní, musíš používat Mirkovu stupnici vzorků. Malý vzorek 0,5l, velký vzorek 0,7l, ideální vzorek 1l. Teprve po vypití jednoho vzorků z této škály si můžeš objektivně zodpovědět, zda je to špatná whisky či ne.
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Glenfiddich 12 yo

Příspěvek od salam15 »

To hodnocení nebude nikdy objektivní ;)
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Glenfiddich 12 yo

Příspěvek od nidan »

je to tak ;)
Uživatelský avatar
vlado23
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 6
Registrován: 03 lis 2022, 00:12

Re: Glenfiddich 12 yo

Příspěvek od vlado23 »

Obrázek
Alkohol:40 %
Barva:
Aroma:Vůně po hroznech, jablkách a nějakém kyselém ovoci
Chuť:V chuti nacházím jablko a obecné ovocné tóny, jemnou kořeněnost a stopy dýmovosti.
Dozvuk:Trochu bílé čokolády a jablka, škoda že je méně výrazný a spíše kratší.
Shrnutí:Glenfiddich 12 je velmi dobře pitelná i pro občasného konzumenta whisky. Působí na mě příjemným jemným dojmem, se zajímavou kombinací chutí a vůně. Škoda toho slabšího závěru.
Body:79
Odpovědět