Talisker 10 yo

Odpovědět
Lojza
New-make
New-make
Příspěvky: 166
Registrován: 13 úno 2020, 10:29

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od Lojza »

Aroma:Slad, hravá sladkost, silná, Bon pari?
Chuť:Sladkost, kouř, nakonec pepřovitost, štiplavost (v tom dobrém)
Dozvuk:Sladký kouř, jód, pepř, spíše kratší.
Shrnutí:Jedná se o staré plnění. těch jsem vypil už několik lahví. Člověk nad tím ani už nepřemýšlí. Je to ikonická láhev. Doma se vždy hodí. Poslední dobou ale raději sáhnu po Laphroaigu 10y. Ten u mně zatím vede.
midlo
New-make
New-make
Příspěvky: 145
Registrován: 20 úno 2022, 10:04

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od midlo »

Talisker 10

Rok ochutnávky:2010
Velikost:Celá láhev (1x)
Dojem po letech:Desetiletý Talisker je pro mne asi nejméně zajímavá z rašelinových whisek. Není to rašelinová bomba, spíše doutníková záležitost. A mezi kouřem provoněnými vhiskami mám jiné favority. Řekl bych, že byla sušší, jednodušší a její chuť byla trochu plochá.
Body:55
Uživatelský avatar
vlado23
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 6
Registrován: 03 lis 2022, 00:12

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od vlado23 »

Aroma:Vůní značně zakouřená, zauzená, cítím výraznější štiplavost a tvrdší charakter. Zajímavá kombinace sladkých a slaných tónů.
Chuť:Jak ve vůni, tak i v chuti se mixuje sladkost s mořskou slaností, kouřem a jemnou kořenitostí.
Dozvuk:Pro mě je dozvuk spíše zklamáním, je kratší i když překvapivě výraznější a kořeněný. Na jazyku chvilku zůstala kouřová dochuť.
Shrnutí:Slušné pití i pro občasného konzumenta whisky. Zajímavá je kombinace sladké a slané zakouřené chuti.
Body:70
tomina666
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 2
Registrován: 23 úno 2023, 13:53
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od tomina666 »

Ahojte!
Snad nevadí, že přispěju svým zrníčkem mezi recenze…
I když se mému příspěvku nedá říkat plnohodnotná recenze. Nemám moc napito, takže si netroufám psát takové ty profi rozbory jako mají zkušení whiskaři. ;)

Od kluků z Dramroom mi došly nějaké vzorky a první na řadu šel právě Talisker - protože bych časem rád koupil Port Ruighe.
Mám za sebou nějaké Ardbegy, Laproaig a trochu naivně jsem si myslel, že mě nakouřená whisky nemůže překvapit. 

Hrozná paráda!! Kouř, rašelina tak akorát, uzené maso, trochu koření, mořský vzduch a racci ve vzduchu. Zavírám oči a myšlenkami jsem ve Skotsku - I když jsem tam nikdy nebyl.
Fakt má tohle 45% ? Vždyť je ta whisky skvěle jemná, pohodová se sladkým a hladkým dojezdem!
Uživatelský avatar
Duthoron
Znalec
Znalec
Příspěvky: 765
Registrován: 27 kvě 2013, 21:15
Bydliště: Varnsdorf

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od Duthoron »

Již několikrát řešené téma - porovnání staršího a novějšího plnění, tentokrát jako jedna z prvních akcí Whisky Clubu Varnsdorf.

Starší plnění reprezentuje lahev z roku 2015 (L5224CM00004617994), kolek s QR datem 27. 8. 2015.
Novější plnění reprezentuje lahev z roku 2022.

Každý obdržel 4 skleničky aniž by věděl v kterých dvou je nové a v kterých dvou staré plnění. Cílem bylo zkusit správně spárovat sklenky se stejným plněním a zhodnotit, které je lepší. Hodnotitelé byli 4.


porovnání.jpg
porovnání.jpg (86.32 KiB) Zobrazeno 510 x


Shrnutí výsledků:
Dva z hodnotitelů bez zaváhání na první přičichnutí správně spárovali nové a staré plnění, dva váhali a na první dobrou netrefili. Takže je to pořád Talisker, ale rozdíl je znatelný.
Aroma - 2015 je sladší, svěžejší, ovocnější; 2022 kupodivu zajímavější, ostřejší, sladové až chlebové.
Chuť - 2015 pepř, koření a kouř, taková "Taliskerovitější"; 2022 řidší, sladší, ale špatná není.
Dozvuk - 2015 dlouhý, pepřový s kouřem; 2022 kratší a méně kouřový.
Shrnutí - 2015 má lepší a komplexnější chuť, 2022 je zase voňavější, ale dobré jsou oba :lol:
Odpovědět