Zacapa Centenario 23 Años

Pravé rumy, spiced a likéry na bázi rumu, tuzemáky.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Zacapa Centenario 23 Años

Příspěvek od Hunter »

RonZacapa-Logo.jpg
RonZacapa-Logo.jpg (29.82 KiB) Zobrazeno 5531 x
V uplynulých dekádách bylo mnoho rumů prohlašováno za "nejlepší na světě". Když se podíváme na tato prohlášení, je důležité vědět, v jaké soutěži ten který rum vyhrál, do jaké kategorie byl přihlášen, kolik rumů se soutěže účastnilo a kdo byl v porotě. V mnoha případech soutěže obsahují pouze dvanáct a méně vzorků a porotci jsou experty v oblasti potravin a nápojů a ne experty zaměřenými výhradně na rum. Pouze jedna soutěž je zaměřena na rumy a nic jiného než rumy: International Rum Festival (dříve "Rum Fest") ochutnává a posuzuje rumy z celého světa od roku 1990. Zde bývá každoročně nashromážděno a posuzováno rumovými experty a milovníky rumů až 200 rumů. Porotci pochází z Evropy, Severní, Střední a Jižní Ameriky, Asie a z Karibiku a jejich povoláním je znát rum. Vyhrát nejvyšší ocenění zde znamená daleko víc, než vyhrát kdekoli jinde. Od svého příchodu na International Rum Festival v roce 1998 získával 23 letý Rum Zacapa Centenario pravidelně 1. místo v kategorii prémiových rumů. V roce 2002 byl oceněn Platinovou Medailí na počest svých historických úspěchů. Kvalita Rumu Zacapa Centenario znovu a znovu přesvědčovala porotce, že je jednoznačně "Best in the World" neboli nejlepší na světě. Takže až Vám někdo příště bude říkat o nějakém rumu, že je nejlepší na světě, položte mu pár otázek a potom mu řekněte o Rumu Zacapa Centenario. “Nemůžeš být nejlepší, pokud neporazíš nejlepšího“. Rum Zacapa Centenario si vysloužil své místo v historických knihách jako měřítko pro Super Premiové rumy. Osobní oblíbenec, nepromarněte šanci ochutnat tento rum!
Luis K. Ayala (autor knih The Rum Experience, The Encyclopedia Of Rum Drinks a dalších )


Zde odkaz na přehled výsledků zmiňované soutěže: http://www.jahreis.de/rum/_rumfest.htm
Zacapa23yb.jpg
Zacapa Centenario 23 Años je rum vyrobený z panenské šťávy cukrové třtiny, je vyrobený metodou Solera v Guatemale, zraje v nadmořské výšce 2300 m.n.m. v dubových sudech, ve kterých zrál dříve bourbon a velmi sladké sherry Pedro Ximenez. Verze XO navíc zraje 2 roky v sudech z francouzského dubu, ve kterých byl dříve uložen koňak. Stáří 6-23 let.

Zacapa23y.jpg
Alkohol:40 %
Web:http://www.zacaparum.com/
Barva:
Aroma:První dojem je tak kávový, že mi hned připomněl Kahlúu. Tedy naprosto stejný první dojem jako u Malteco 15y, také z Guatemaly, až si říkám, zda tyto dvě značky nejsou provázané nějak víc... Vůně je nádherně hutná, silná a bohatá, plná, výrazná, plná kůže a čokolády, rozinky, med, lehký závan hřebíčku, propolis, vůně včelínu, rámečky z pláství. Ve sklence po odpaření syntetická barva na kůži, hutná, zemitá. (95 b)
Chuť:Nasládlý, ale ne tak moc, jako jsem čekal. Úplné pohlazení na jazyku, poté trochu vystrčí růžky alkohol. Velmi uhlazený, není nic, co bych mohl vytknout. Med, rozinky, ledové víno, káva. Dochuť kávově-kožená, úplná delikatesa. (93 b)
Shrnutí:Tohle je dříve nebo později povinnost pro každého, kdo to s rumy myslí vážně. Pro úplné rumové začátečníky bych ho snad ani nedoporučoval, aby dokázal degustátor docenit jeho přednosti.
Body:94
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Namornik

Re: Zacapa Centenario 23 Aňos

Příspěvek od Namornik »

Mohu jen potvrdit, skvostné pití za celkem rozumnou cenu. U nás panák za 90,-
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Zacapa Centenario 23 Aňos

Příspěvek od Hunter »

Tahle lahev byla koupena před Vánocema v akci v Albertu, za 890,-Kč, takže se jednalo o parádní nákup.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Zacapa Centenario 23 Aňos

Příspěvek od Nethar »

Nějaké Zacapy jsou teď v akci v gastroklubu, litrovka vyjde dokonce levněji než sedmička: http://www.gastroklub.cz/detail/ron-zac ... -anos-1-l/
Uživatelský avatar
Mille
Znalec
Znalec
Příspěvky: 265
Registrován: 10 črc 2012, 20:24
Bydliště: Mlada Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Zacapa Centenario 23 Aňos

Příspěvek od Mille »

Hmm, Zacapa to je luxusni zalezitost. Neda mi to nevzpomenout jednu krasnou degustaci:
Není RUM jako RHUM - degustace výborných rumů z Karibiku s odborným výkladem a povídáním o této nádherné destinaci + doutníky (Honduras + Cuba).
http://milankrsek.blogspot.cz/2012/05/n ... 52012.html
IMG_1389.JPG
Trochu kacirsky musim poznamenat, ze Zacapa 15 mi chutna mozna i o neco vic nez Zacapa 23. Patnacka ma v sobe vic ohne a neni az tak elegantne jemnoujinka jako Zacapa 23.
Ale ZACAPA Centenario „Gran Reserva Especial XO Solera 25” to uz je zase neco jinsiho - dotek Bohu - Mana nebeska :D .
Mille
sandrider
Znalec
Znalec
Příspěvky: 658
Registrován: 04 zář 2011, 14:08

Re: Zacapa Centenario 23 Aňos

Příspěvek od sandrider »

Na fotce vidím Zafru, nedá mi to a zeptám se jestli k ní máš nějaké poznámky. Celkem mě zajímá, stejně tak Zacapa Etiqueta Negra - když bys jí srovnal s 23?
Mě taky Zacapa 15 asi chutná víc než 23, protože není tak sladká. Ale vynikající rumy to jsou oba :)
Uživatelský avatar
Mille
Znalec
Znalec
Příspěvky: 265
Registrován: 10 črc 2012, 20:24
Bydliště: Mlada Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Zacapa Centenario 23 Aňos

Příspěvek od Mille »

Rum Zafra byl vyborny jako vetsina rumu z te degustace (pokud si jeste jsem schopen vybavit nektere chute z toho vecera :D ). Sice se mi Zacapa a Diplomatico zdaly byt lepsi, ale ty jsem jiz mel mnohokrat prechutnany. Zafru jsem mel poprve a pouze maly vzorek, takze by bylo potreba se ji trochu vic venovat. Urcite je to kvalitni rum. Pokud si pamatuju povidani okolo, tak ten rum vyrabi lide, kteri odesli od Zacapy (takze urcite rumovarnici zkuseni).
A co se tyce ZACAPA Etiqueta Negra, tak to jsme pry dopijeli posledni kousky, protoze to byla limitovana edice, ktera se uz nebude dovazet. Chutove by mela byt jemnejsi nez Zacapa 23, protoze zraje ve vice sudech po sherry. Ale pro me je jiz ta 23 dost jemna a sladka, takze jsem az takovy rozdil necitil.
Mille
sandrider
Znalec
Znalec
Příspěvky: 658
Registrován: 04 zář 2011, 14:08

Re: Zacapa Centenario 23 Aňos

Příspěvek od sandrider »

Dík, na Zafru si asi posvítím :) Etiqueta Negra se myslím až letos začala objevovat v tuzemských eshopech, svého času jsem se ji marně snažil sehnat.
Z jiného soudku - stejně tak se k nám začal dovážet Diplomatico Blanco, ovšem tisícovka za lahev mi přijde hodně :roll:
http://www.atbars.com/2012/02/15/diplom ... CJpbXU_nE0
Uživatelský avatar
Mille
Znalec
Znalec
Příspěvky: 265
Registrován: 10 črc 2012, 20:24
Bydliště: Mlada Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Zacapa Centenario 23 Aňos

Příspěvek od Mille »

Diplomatico Blanco - to vypada zajimave, tuhle specialitku jsem jeste nevidel.
Ale musim rict, ze mam radsi, kdyz ma dobre piti jantarovou barvu po zrani v dubovych sudech.
Dokonce ani kdyz sam Jean-Jacques Godet predstavoval sve vynikajici konaky, tak me jeho specialita bily konak Godet Antarctica uplne nenadchla.
http://milankrsek.blogspot.cz/2011/10/j ... ro-me.html
godet.JPG
Godet Antarctica je první bílý koňak na světě. K jeho výrobě byla použita pouze odrůda hroznů Folle Blanche a bílé barvě vděčí čistě přirozenému procesu filtrace. V Březnu 2008 podnikl Jean-Jacques Godet cestu plachetnicí na Jižní Pól. Godet Antarctica vznikl jako pocta k této výjimečné události. Jean-Jacques Godet se nechal inspirovat především čistotou a ryzostí tamní krajiny a vytvořil tento průzračný koňak.
Sorry, to ale sem do rumove sekce asi nepatri, ze?
Mille
sandrider
Znalec
Znalec
Příspěvky: 658
Registrován: 04 zář 2011, 14:08

Re: Zacapa Centenario 23 Aňos

Příspěvek od sandrider »

Asi to sem úplně nepatří, ale určitě to je zajímavé :)
Jinak to Diplomatico snad ochutnám, v Brně ho mají. Zdá se, že "jedeš" víc v rumech než ve whisky, velmi zajímavé portfolio mají tady http://www.interdrinks.cz
Odpovědět