Zafra Master Reserve 21 yo

Pravé rumy, spiced a likéry na bázi rumu, tuzemáky.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Zafra Master Reserve 21 yo

Příspěvek od Hunter »

Obrázek
Vítejte u závěrečného dílu čtyřdílné minisérie recenzí prémiových rumů. Představíme si 21 let starý panamský rum Zafra Master Reserve. Pojem Zafra pochází ze španělštiny a odkazuje na období, kdy se sklízí cukrová třtina. Na českých internetových obchodech se všude můžete dočíst, že tento rum “ uvedli na trh lidé, kteří stáli u zrodu a vývoje značky Zacapa“. Zdroj této informace asi nevystopujeme, ale obchody si tuto informaci houfně kopírují, přičemž se mi nepodařilo ani na zahraničních webech zjistit nic, co by tuto informaci potvrdilo. Krom toho, že tato informace je nejspíš blud, mám z ní i dojem klamavé reklamy. Pokud máte někdo informaci, která by spojitost se Zacapou potvrdila, rád svůj názor přehodnotím. Výrobcem Zafry je firma PILSA (Proveedora Internacional De Licores S. A.) a nejvýraznější personou, která za tímto rumem skutečně stojí, je master blender Francisco “Don Pancho” Fernandez Perez, který svou kariéru začal na Kubě, kde se v 70. letech vypracoval na ředitele Kubánského nápojového průmyslu. Ve své funkci pak pomáhal školit master blendery v lihovarech v zemích bývalého východního bloku, ale i v Kanadě nebo na Madagaskaru. Osvojil si i výrobní postupy při výrobě vodky v Polsku, whisky ve Skotsku a zkušenosti získával i z evropských vinařství. Na počátku 90. let pak působil jako master blender ve firmě Varela Hermanos, což je producent známého rumu Abuelo. Po této bohaté čtyřicetileté kariéře, ve věku již důchodovém, vytvořil Zafru Master Reserve, jako svůj doposud poslední významný počin.

Při testování jsem přímo srovnával s mým oblíbencem rovněž z Panamy, Abuelem 12y.
Barva:
Alkohol:40 %
Původ:Panama
Aroma:Nesmírně hluboká vůně, kde převládá káva s karamelem, a k nim se přidávají i cedrové tóny, známé z Abuela 12y. Abuelo je v aroma naladěno výš, Zafra je nejméně o 2 oktávy níž, mocnější a hřejivější. Skvělá vůně. (93 b)
Chuť:Na jazyku nečekaně nacházím jen minimální sladkost, svou suchostí mě Zafra překvapila. Dojem je těžký a přitom jemný. V dochuti se ozve opět cedr, výborně, to se mi líbí a zároveň to body vytáhlo, jinak by to za 89b. nebylo. Abuelo 12y je pro mě chuťově znatelně lepší a bohatší. (89 b)
Body:91
Shrnutí:V přímém testu Zafra dokázala porazit Abuelo o jeden bod ve vůni, ovšem v chuti zaostala, a ani skvělá dochuť Zafry s tím už nic nenadělala. Přesto je to výborný rum, ostatně jako všechny čtyři, které jsem v minisériii testoval. Ať už se jednalo o nevšední a originální Arcane Extratoma, Zayu, která byla skvěle vyvážená, chuťově nejlepší z celé čtveřice pak Atlantico Private Cask, nebo nejlépe vonící Zafra Master Reserve, ani s jedním nešlápnete vedle a záleží na tom, co preferujete. Osobně bych si z této čtveřice nejraději koupil Atlantico Private Cask, povznesl bych se nad relativně slabší vůni a soustředil bych se na její skvělou chuť.
Petrovi Křenkovi ještě jednou děkuji za možnost zakoupení vzorků.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Radek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1345
Registrován: 17 črc 2011, 09:25

Re: Zafra Master Reserve 21 yo

Příspěvek od Radek »

Sem si všim že u Rumů míváš v poslední době docela vysoký hodnoscení.... buď máš neuvěřitelně šťastnou ruku při výběru a nebo jsi spíš na rumy než na whisky :cry:
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Zafra Master Reserve 21 yo

Příspěvek od Hunter »

Tohle byla vyšší cenová třída, prémiové rumy, všechny dost staré. Myslím, že mám rád rumy i whisky tak nějak na stejno :P
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
leon_id

Re: Zafra Master Reserve 21 yo

Příspěvek od leon_id »

Chutove trosku sussi, na tohle stari jsem ocekaval malinko jemnejsi zaver, ale musim rict ze je to vyborne piti.
Z vune jsem mozna trosku citil orisky a kavu, na jazyku me zustal naznak karamelu, ale neni to zadne preslazene lepidlo, spis naopak.
Podle meho nazoru se hodi pro pokrocile rumare, po vicero ochutnavkach by si mozna lahev nasla u me sve misto;)
[Air cafe Brno,135Kc]
7,5/10
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2802
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Re: Zafra Master Reserve 21 yo

Příspěvek od josé »

Alkohol:40 %
Původ:Panama
Velikost:vzorek Air Cafe
Aroma:měkké, hutné. kůže, čokoláda. v pozadí s kokosem a dřevem. sladkost na půl plynu, nepřehnaná. krásná vůně, příjemná, hladká. (b.3/3)
Chuť:sladkost 1/3. kořenitá suchost, dřevo hraničící s hořkostí. drhne na jazyku. badyán, náznak karamelu (b.2/4)
Dozvuk:sladký, hladký. čokoládový bonbón s kokosem a vanilkou (b.1/2)
Shrnutí:uhlazený, dospělácký a hodně příjemný rum. sladký ve vůni, v chuti poměrně suchý a sladký opět v dozvuku. věk je znát. za lahev bych se nezlobil (b.1/1)
Body:7
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
Odpovědět