Finlaggan 10 yo

Króča

Finlaggan 10 yo

Příspěvek od Króča »

Minulý týden mi dorazila domů mimo jiné láhev této whisky. Dnes bych se tedy s vámi podělil o svoje zážitky s ní spojené.
Jméno získala po ostrově Finlaggan, který se nachází na ostrově Islay. V jezeře samotném se nacházejí tři malé ostrůvky, na nichž v současné době stojí zřícenina hradu a jiných budov. V minulosti byla tato sídla využívána klanem MycDonald(ů), který byl považován za místní vládce.
Obrázek
Obrázek
Více na oficiálních stránkách:
http://www.finlaggan.com/

Teď už ale k samotné whisky
Obrázek
Její plnění si objednala spol. Vintage Malt Whisky. Na láhvi samotné ani na tubě však nenajdete v jaké palírně, popř. odkud přesně whisky pochází. Údajně by se ale mělo jednat o palírnu Lagavulin. Mimo této 10y verze by měla být k dostání ještě v 12-ti, 15-ti, 17-ti a 21-ti letá. Rovněž by se měla vyrábět ve dvou stupních nakouřenosti: více nakouřená (peated) a méně (lightly peated). Na mojí láhvi není ale uvedeno ani jedno (pouze "The Secret Islay"), ale jinak vypadá přesně jako na fotce. Whisky je dobarvována v síle 40%.
Aroma:více jódová než rašelinná, jakoby dřevěnná deska natřená dezinfekcí.. dále hromada tlejícího listí a snad také žlutý meloun, který je ovšem hodně, hodně vzadu.
Chuť:jemná nakyslost začíná štípat a sládnout, vynořuje se mírná medicína se sklepní zatuchlostí (tlející listí?) a v malé míře mladé dřevo.. při delším podržení v ústech se začíná projevovat alkoholovitost.
Dozvuk:velmi jemné.. krátká prvotní jódovitost ustoupí dřevěnné hořkosti (nijak silné) aby posléze jakoby zezadu přišla sladká rašelina s lehkým závanem medicíny.
Shrnutí:všemi částmi se jako Ariadnina nit táhne ona zvláštní zatuchlost, která mi ze všeho nejvíc připoměla hromadu mokrého tlejícího listí z ořešáku, který jsme měli na zahradě. Celkově je to velmi lehká a jemná whisky, která působí mladším dojmem než ve skutečnosti je. Osobně bych hádal tak 8roků. Do horkých letních dnů, nebo spíše jejich večerů, je to příhodné Islay pití. Nerozpaluje, ale cítíte ho. Není to žádná bomba, ale zároveň ani žádný propadák. Když si budu chtít připravit zážitek z Islay, tak sáhnu po něčem jiném, ale když budu chtít zcela vypnout a nesoustředit se na to, co vlastně piju, tak sáhnu po Finlaggan a taky si pochutnám.
Body:74
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Finlaggan 10 yo

Příspěvek od Nethar »

"Islay? Neznámý kousek z Islay, který jsem ještě nezkusil?" zavětřil Nethar a vzápětí se rozesmál ďábelským smíchem: "Ano, Islay!!!" Díky za něco nového, tohle mě doposud kupodivu míjelo.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Finlaggan 10 yo

Příspěvek od Nethar »

http://www.whisky-distilleries.info/Finlaggan_EN.shtml

Simultánně překládá Nethar:
Kdosi pátral po původu Finlagganu a našel může, pracujícího na Islay, kdo zná někoho jiného, kdo dělá Finlaggan. Prozradil podrobnosti, nicméně dotazujícího se člověka varoval, že ho asi moc nepotěší. Producent Finlagganu byl dříve zaměstnanec jedné z palíren na Islay. Kupuje prý produkci ze KTERÉKOLIV palírny na Islay, která je zrovna nejlevnější. Takže se obsah z různých období hodně liší (ale nejsou míchány dohromady). Většina je ale z Caol Ila a Lagavulinu, něco z Laphroaigu. Proto tedy dochází k rozdílným charakterům jednotlivých whisek. Jedná se tedy hlavně o komerční projekt.

Odpověd z Finlagganu:
Četl jsem vaší korespondenci ohledně Finlagganu Old Reserve - jsem rád, že vám chutnala. Vyhrálo to blablabla a skórovalo blablabla a jsme pyšní a doufáme a blablabla... ale zdroj budeme držet v tajnosti, i když jsme si vědomi, že někdy to může vést k nepřesným spekulacím a špatným závěrům. Takže spíš než odpověď vašeho přítele, co zná někoho, kdo někdy potkal někoho od nás, dovolte mi pár faktů:
1) Finlaggan Old Reserve pochází pouze z jedné jediné palírny, mění se pouze rok.
2) Finlaggan Old Reserve se prodává všude možně.
3) Zdrojů je málo, máme 15y a plánujeme 8y.
4) Nesnážíme se o co nejlevnější nákup a pouze komerci, to je nesmysl.
5) Kód na lahvi, kde je L, neznačí palírnu.
Króča

Re: Finlaggan 10 yo

Příspěvek od Króča »

Já vycházel z literatury doma a z textu na láhvi..ovšem vše je možné..absence palírnymne taky trochu udivila,ale zas proč ne..u takovýchto základů to dělají i známí bottleři..
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Finlaggan 10 yo

Příspěvek od Nethar »

Jo, jako v pohodě, já proti tomu nic nemám a i mě to pití láká, ať žije Islay. Jenom že jsem našel něco k tomu původu, tak jsem to přeložil. Ono to má možná působit tajemně, že neříkají zdroj, ale spíš to má efekt podezřelosti, jako že "kde to kurňa sesbírali". Je to prostě nějakej takovej independent bottler :-)
Króča

Re: Finlaggan 10 yo

Příspěvek od Króča »

V pohodě ďábelský Nethare :-D však jsem to tak i pobral..jsem rád že jsi našel něco víc a neberu to ani trochu jako útok na moji osobu :pray: ;-)
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Finlaggan 10 yo

Příspěvek od Hunter »

Docela mě to překvapilo, prima objev.Dle popisu i cenově jsem zvědav, zda to bude něco podobného jako Tomintoul Peaty Tang.Zamlouvám si vzorek pane.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Finlaggan 10 yo

Příspěvek od Nethar »

To bych si taky ani nedovolil, já to naopak chci ochutnat :obscene-drinkingdrunk: Byl to útok neznámého muže na majitele Finlagganu, který se majitel Finlagganu pokusil odrazit.
Nicméně to stejně nechápu - když někdo prodává nějakou single maltku skotskou, tak by měl asi prokázat, že je to single maltka skotská, ne? Zrála tři roky ve Skotsku, není to míchaný, blabla... tak to přece někde musí vyjít na povrch, proč to někdo nevyzradí? Proč mají tajemství? Obchodní tajemství? Ale s tím já nesouhlasím, já chci okamžitě vědět, co v tom je za whisku a chci to ochutnat :-D
Króča

Re: Finlaggan 10 yo

Příspěvek od Króča »

Jsem opravdu nečekal s tím vzorkem :-) jasná věc, budete ho mít ;-)
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Finlaggan 10 yo

Příspěvek od Hunter »

Króčo píšeš "by se měla vyrábět ve dvou stupních nakouřenosti: více nakouřená (peated) a méně (lightly peated). Na mojí láhvi není ale uvedeno ani jedno (pouze "The Secret Islay")" ,ale na té tubě je dole pod desítkou psacím písmem " Lightly peated", takže by to měla být určitě ta lehce rašelinná verze.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Odpovědět