Presidente Marti 23 yo

Odpovědět
leon_id
Abstinent
Abstinent

Presidente Marti 23 yo

Příspěvek od leon_id » 26 led 2014, 03:02

Obrázek

Říká se „zrát jako víno“, proč by ale milovník rumů nemohl říkat „zrát jako rum“? Vždyť extrémně dlouho stařené rumy jsou poklady všech rumových barů a výjimkou není ani hnědý rum Presidente 23 Años z Dominikánské republiky. Symfonie pro všechny smysly – tak o něm mluví ti, jež ho mohli ochutnat.

Presidente 23 Años je vyváženou směsí až třiadvacetiletých rumů, jež zrály v solera systému v sudech po burbonu i sherry. Výsledná barva je tmavě mahagonová s třešňovými odlesky, oficiálně ale tento dominikánský rum řadíme mezi rumy hnědé.

Vůně je příjemně sladká a vyvážená. Úvodní vanilkovou sladkost po chvilce doplní karamel a trocha koření, pak i lehká dřevitost – není divu, když rum Presidente 23 Años strávil v sudech tolik let. Chuť je potom jemná i silná zároveň. Vanilkové tóny se prolnou s medem, kakaem, kořením a praženou kávou. Na pozadí je cítit jemný dotek dubového dřeva. A závěr? Ten je dlouhý a propracovaný, jak se na extrémně dlouho zrající a stařený rum sluší.

Rum Presidente 23 Años nevzniká z melasy, ale přímo z čerstvé šťávy cukrové třtiny – což se odráží v jeho chuti a vůni, jež jsou specifické a nezaměnitelné. Rumy vyrobené přímo ze sirupu cukrové třtiny jsou navíc čistší a průzračnější než jiné rumy – v chuti, barvě i vůni.

Na tmavě zelené skleněné lahvi je potom vyobrazený José Marti, kubánský hrdina, který bojoval za svobodu a nezávislost Kuby. A proč právě on, když je jako země původu rumu Presidente 23 Años uváděna Dominikánská republika? Protože firma Oliver&Oliver má kořeny právě na Kubě, odkud utekla, odkud ale zároveň čerpá znalosti a zkušenosti při výrobě svých rumů.

Je to sice malá firma, ale s ohromnou pověstí, říkají o tomto podniku rumoví znalci. A rum Presidente 23 Años i jeho „mladší“ patnáctiletý sourozenec Presidente 15 Años jsou toho důkazem.

V Česku byl tento rum oficiálně uvedený až v červnu 2013.
zdroj: http://www.toprumy.cz

Pred dnesni prvni ochutnavkou jsem tenhle kousek vubec neznal a musim rict, ze jsem o dost prichazel.
Jemna, trosku nasladla a velmi vyzrala chut me vynahradi pomerne nenapadnou vuni. Vzhledem i chuti trosku podobny Diplomaticu 12y, ale nutno priznat,ze pro me mnohem zajimavejsi a klidne bych pouvazoval o koupi lahve.

[Air cafe, Brno,95 Kc ]

8/10

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: Presidente Marti 23 y

Příspěvek od Hunter » 22 zář 2015, 17:34

Obrázek
Alkohol:40 %
Web:http://www.presidente.cz/
RumRatings:http://www.rumratings.com/brands/1507-p ... 3-year-rum
Původ:Dominikánská republika
Barva:
Aroma:Pendrek, ušlechtilé dřevo, tabák, doutníky, peprmint, med, káva, cedr, rozinky, povidla, kadidlo, vánoční františek. Oproti Presidente 15 je jakoby utlumenější na výškách (když použiju přirovnání z testování reproduktorů), vůně je zde uhlazenější, nevyčnívá tak ze sklenky, ale zase má hutnější "basy", je jakoby víc koncentrovaná a hutná. Oproti patnáctce je prostě ještě o fous dál. (96 b)
Chuť:Koncentrovaná ve vůni a stejně tak i v chuti. Olejnatý dojem, exotické dřevo, pendrek, med, cedrové dřevo...výrazná sladkost je perfektně vyvážená dalšími složkami. Plná, hutná chuť, přitom na jazyku zpočátku vypadá jemně. (96 b)
Shrnutí:Tahle značka se mi prostě úžasně trefila do vkusu. Srovnával jsem pozorně a mnohokrát, oproti Zacapě, oproti Abuelu, a pak taky mezi sebou Presidente 15, 19 i 23. To byla nejtěžší část, protože ve slepých testech mezi sebou mě dokázaly tyhle rumy potrápit a bylo potřeba se hodně soustředit. Při testování naslepo jen podle vůně byl 23 rozpoznatelný, ale občas jsem měl problém odlišit 19 a 15. Po ochutnání se to už odlišit dalo, ale bylo znát, že jde o rumy jedné značky a jen tu a tam jsou některé složky vůně nebo chutě zvýrazněné, nebo potlačené. Jsou to vcelku drobné rozdíly, ale samozřejmě tam jsou. Jako vítěz z těchto klání vyšel Presidente Marti 23 a po krátkém panování tak na špičce střídá stájového kolegu Presidente Marti 15. Přiznám se, že jsem zprvu, když jsem viděl tuhle řadu, měl pocit, že půjde asi o nějakou kopírku Diplomática, když jsem viděl na etiketě nějakého státníka a původ Dominikánská republika. Naštěstí jsem pak měl možnost ochutnat patnáctku a bylo jasno, co bude další rumový nákup. Asi je jasné, že za sebe doporučuju, pokud vám tedy šmakují sladší rumy.
Body:96
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Cyra
New-make
New-make

Příspěvek od Cyra » 23 zář 2015, 07:52

Musím potvrdit Hunterova slova v recenzi. Měl jsem možnost ochutnat od Huntera 15 a 23 a následně koupil 19. Tahle řada "Presidentů" je opravdu parádní a konkrétně 23 je opravdu bomba!

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 16 lis 2015, 16:19

Děkuji Hunterovi za vzorek! Opravdu velmi sladký, výrazný a hlavně krásně jemňoučký rum, to mám rád. Patnáctka mně osobně chutnala více, tahle dvacettrojka už je taková víc koženě nasmrádlá v dozvuku, může to být i nějaké to exotické dřevo či co, trošku to zaštipuje dřevíčkem, já bych volil patnáctku, ale oba jsou vynikající.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra

Re: Presidente Marti 23 yo

Příspěvek od josé » 14 dub 2016, 01:10

Původ:Dominikánská republika
Alkohol:40 %
Velikost:vzorek
Aroma:sladké, medové. proslazený zázvor, i svěží citrusové tóny. ořechy. švestky. občas lihově zavane, mentolová mast na klouby. starý lakovaný nábytek, trouchnivějící dřevo. jednotlivé složky vystupují ve vlnách a střídají se - sladkost, ovocnost, dřevo. ne moc vyhlazené. pár kapek vody ho otevře (b.1/3)
Chuť:sladkost 2/3. zprvu ovocná nakyslost, trochu dřeva a pak vše zaplaví vydatná sladkost. javorový sirup. staré a trošku nahořklé dřevo. pomerančová marmeláda. celkově hutná (b.2/4)
Dozvuk:jemně hřejivý. sladký, skořicový. tropické ovoce. nakonec suché vlašské ořechy (b.1/2)
Shrnutí:překvapení slepé ochutnávky. tohle je ta třiadvacítka presidente? aha. ve vůni mi přišel takový rozháraný a neuhlazený. v chuti sladký a hutný s patrným vlivem dřeva. za vzorek děkuji Hunterovi. jsem zvědav až načnu patnáctku, co mám koupenou. (b.0/1)
Body:4
"lepší jedna recenze nežli pytel keců." *** Whiskybase

lochness
Znalec
Znalec

Příspěvek od lochness » 31 říj 2016, 09:20

Bezpochyby výborný rum, vo svojej cenovej kategórii asi naj.
Na môj vkus trochu sladký a v dozvuku sa mi vybavovali fernetové bylinky, ktoré mi tam nesedeli.
„Skúste prerušiť aspoň na mesiac váš zvyk abstinenciou a uvidíte. Ak nebudete mať žiadne problémy, tak asi nie ste závislý od alkoholu“ MUDr. Okruhlica

Kobalt
Znalec
Znalec

Příspěvek od Kobalt » 13 črc 2018, 12:51

Láhev jsem kupoval jako dárek, byl jsem poté několikrát pohoštěn.
Velikost:Několik vzorků
Aroma:Silná, těžká, hodně sladká, koření, sušené ovoce, sladké víno, cream sherry, jemné sladké dřevo, marcipán.
Chuť:Sladká, ovoce, cream sherry, sladké koření, silná i jemná, trochu zatuchlá.
Dozvuk:Výrazný, dlouhý, rozinky, červené víno, sušené ovoce, sladká zatuchlost.
Shrnutí:Výrazný vyzrálý dominikánský rum. konzistentní a přemýšlecí. Hodně sladký ale nesklouzne do likérovosti. Celkově silný a sladký rum na pomalé večerní popíjení.
"Why is is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"

Odpovědět