A.H. Riise Royal Danish Navy Rum 55%

Odpovědět
leon_id
Abstinent
Abstinent

A.H. Riise Royal Danish Navy Rum 55%

Příspěvek od leon_id » 26 led 2014, 03:21

Obrázek

Tento dánský rum se začal znovu vyrábět podle původní receptury rumu „Royal Navy“ přesně tak, jak ho Albert Heinrich Riise namíchal a vyrobil. A. Riise ho doručil námořním plavidlům, které kotvily v přístavu Charlotte Amalie na dřívějších „Danish West Indies“ (nynější Americké Panenské ostrovy).

A.H.Riise Royal Danish Navy rum je kombinací několika různých druhů rumů, které zrají až 20 let. Vyrábí se pomalou fermentací, následně se alkohol destiluje v tradičních „Pot Still“ na rum o síle 85% alkoholu. Touto metodou se vyrábí úžasný rum extrémně tmavé až téměř černé barvy s tóny kávy, anýzu, lékořice, spáleného karamelu, melasy, koření a cedru. Tyto tóny se mísí s exotickou a vytříbenou chutí hořkého pomeranče a bergamotu. Chuť rumu je zakončena dlouhým, plným, silným a sladkým závěrem. Rum Royal Navy se ručně míchá v malých objemech, za studena se nefiltruje a ani se do něho nepřidává karamel.

Za me jen prozradim, ze Dansko se muze s timto kouskem klidne postavit vedle destinaci, ktere jsou rumem proslavene.
Vyrazne aromaticke i chutove odlisne piti, ktere mi pripominalo spaleny pernik a mozna trosku rozinky asi nebude pro kazdeho, ja bych si ho domu nejspis neporidil, ale verim, ze si najde spoustu zajemcu a muzu doporucit k vyzkouseni.

[Air cafe, Brno, 98Kc ]

7/10

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: A.H.Riise Royal Danish Navy Rum 55%

Příspěvek od Hunter » 08 pro 2015, 18:52

Obrázek

Dánský silák na steroidech...

Alkohol:55 %
Původ:Dánsko/Americké Panenské ostrovy
RumRatings:http://www.rumratings.com/brands/1309-a ... trength-55
Barva:
Aroma:Brutálně zvýrazněná vůně rozinek, medu, kávy, máty, čokolády, medovinové sladkosti. Silná, hutná, kořenitě hřejivá, výrazná (snad až přehnaně). Poprvé mi to přišlo až prvoplánovité, trochu směšné. To se špatně popisuje, to se musí zažít. V poznámkách se mi objevilo i "vulgární". Jenže zároveň (trochu paradoxně) voní dobře. S vodou josé objevil vůni žvýkaček Pedro a má pravdu. (88 b)
Chuť:Chuť je velmi sladká, ale zároveň i hodně kávová, pikantní, mátová, rozinková. Je tu i perník, skořice, připálené rozinky z vánočky, poleva na perníku. Kořenitě hřejivá dochuť. (88 b)
Shrnutí:Ochutnán společně s josém na naší společné nepravidelné degustaci a dál si pochutnávám doma. Shodně jsme ho zařadili oba na 2. místo z pěti ochutnaných. Tohle je hodně zajímavý, až kuriózní kousek z dánské díly A. H. Riise. Ve srovnání se Santos Dumont XO vychází Brazilec jako kultivovaný, harmonický a elegantní rum, A.H.Riise jako vytuněný hardcore drsňák. Je to, jako by nějaký šílený experimentátor a blender v jedné osobě na pomyslném eqalizéru vůní a chutí vyhnal složky sladkost, kávovost, kořenitost a alkohol na maximum. Určitě bych ho nedoporučil těm, co nemají sladké rumy rádi. I když i ta sladkost je pak jakoby maskována ostrostí alkoholu a těmi ostatními výraznými složkami. Ono to možná vypadá jako docela negativní zhodnocení, ale je na tom něco lákavého, prostě mě zaujal, ochutnávám často a překvapivě chutná i mé něžnější polovičce, to jsem s ohledem na sílu alkoholu nečekal. Jen ho tedy nejde vypít moc, jeden panák za večer bohatě stačí. Originalita se mu také upřít nedá. Za sebe ho doporučuju, ale s obezřetností a jen těm, co jsou na sladké, silné a zboostrované.
Body:88
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra

Re: A.H.Riise Royal Danish Navy Rum 55%

Příspěvek od josé » 10 dub 2016, 15:47

Web:http://www.ahriiserum.com/products.html
Velikost:vzorek
Aroma:silné. sladké. cukrová vata. pražené mandle, kokos. perník. taky je tu taková zvláštní umělá složka vůně, která mi trochu vadí. exotické dřevo. (b.2/3)
Chuť:sladkost 3/3. silná, intenzivní. med. rozpuštěný pendrek, kořenitost. hřejivě větrová. káva. přezrálé třešně, připálená povidla, cherry cola. jahodová žvýkačka Pedro, což působí uměle (b.3/4)
Dozvuk:sladký. připálený karamel. zároveň dlouhý větrový s jahodovou stopou. (b.1/2)
Shrnutí:barvou hodně tmavý. po naředění ve vůni více jahod, umělá žvejka. v chuti sladký bez pikantnosti. za mě určitě neředit. celkově velmi originální projev - má svůj styl, hraje to na efekt. něco podobného jsem ještě jinde nepil. je pikantní, má grády, ač sladkostí bych ho zařadil do likérů. je do něj přidávané koření nebo není? každopádně víc než sklenku za večer bych nedal. za možnost ochutnání děkuji Hunterovi. (b.0/1)
Body:6
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."

Kobalt
Znalec
Znalec

Re: A.H. Riise Royal Danish Navy Rum 55%

Příspěvek od Kobalt » 04 zář 2019, 12:35

Tak jsem si na rumfestu vzal sebou i tohohle Navy v Navy síle. Doma jsem ho porovnával se vzorky A.H.Riise NPU Sauternes a Platinum Reserve.
Příležitost:RumFest 2019
Aroma:Sladká, koření, větrovost, jednoduší, citrusy, citronová kůra, lehce čokoláda a dřevo.
Chuť:Hutná, sladká, pikantní, překvapivě jemná, táhlá, odleželé citrony.
Dozvuk:Sladký, sirupový, pikantní.
Shrnutí:Asi nejméně sladký Riise (z těch co jsem měl), jednodušší pikantní sirup, v rámci skupiny slaďáků dobrý počin. Jen reklama trochu klamavá, kdybych neznal Riise tak bych čekal trochu více toho Navy.
"Why is is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"

Odpovědět