Cutty Sark

Míchaná whisky (z jednosladových i obilných)
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2803
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Re: Cutty Sark

Příspěvek od josé »

v nikdy nekončící akci "dopíjení načatých lahví" došlo i na tuto. měl jsem litrovou verzi s malou horní etiketou a 43%. na whiskybase přesně tato zatím není. koukám do záznamů a koupil jsem ji v roce 2012 za 420 Kč.
Web:http://cutty-sark.com/
Alkohol:43 %
Velikost:lahev
Aroma:zpoza lihovějšího oparu vykukuje bonbónová sladkost, pečené jablko, skořice. zatuchlejší dřevo. svěže kyselkavé bílé víno, jablka a citrusy. vanilka. arašídy. není to tragické (b.1/3)
Chuť:lehká, obilná. jemně pichlavá dřevitost, zelené ořechové slupky. trocha sladkohořkého dřeva. poměrně sladká. bezový květ s kapkou grepu. chuť je docela silná. (b.1/4)
Dozvuk:sladší, hřejivý. trocha tonicové nahořklosti. cereální. med (b.0/2)
Shrnutí:jde o spíše sladší whisky, což mi sedí. hořkost na hraně příjemnosti (po více sklenkách už není tak markantní). nelze hledat kdovíjaké zázraky. je to obyčejný blend a je mi vlastně příjemný. (b.1/1)
Body:3
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
Uživatelský avatar
xenopus
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1058
Registrován: 01 kvě 2015, 18:00

Re: Cutty Sark

Příspěvek od xenopus »

Alkohol:43 %
Barva:
Podrobnosti:0,1l vzorek od josého
Aroma:Docela ostře lihové, jednodušší, spíš sladší. Obilí, nahnilé zelené jablko, med, nakyslost bílého vína, lehce koření. Vzdáleně mi připomíná základní Glenlivet.
Chuť:Jednoduchá, středně hladká a ve své sladkosti docela příjemná, až na takovou podivnou živočišnou zatuchlost na patře (detrit i s mnohonožkami, no prostě hnus...). Opět obilí s trochou ovocnosti, hořkost grepu.
Dozvuk:Těsně po polknutí hrozně sladký, jako by mi najednou na jazyk přistál kus hroznového cukru, potom jde spíš do slana a především do hořka. Trochu štiplavý, docela krátký. Dřevo starých sudů, jeřabiny, hořké ořechy (slupky z mandlí), to vše je nedostatečně vyvažováno trochou sladkosti obilí a ovoce (jablka).
Shrnutí:Až na tu pachuť by to byl docela pohodový blend, vyšší podíl alkoholu z toho dělá trošku exkluzivnější pití, ale popravdě zážitek to nebude nikdy. Není to úplně moje krevní skupina, protože Cutty Sark není ani vyloženě sladká, ani kouřová, ani jemná, ani drsná... jakoby se snažila vyjít vstříc až příliš mnoha chutím. Na rozdíl od nádherné lodi Cutty Sark umístěné kousek od Greenwich Parku si na whisky Cutty Sark budu pamatovat snad jen kvůli tomu humusu na patře, i když je pravda, že mi další dny přišel méně výrazný.
Body:68
„Alkohol je metla lidstva, ale jednotlivcům neuškodí.“ Whiskybase moje bodování
Uživatelský avatar
AdamLiška
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 18
Registrován: 29 zář 2017, 12:00

Re: Cutty Sark

Příspěvek od AdamLiška »

Barva:
Aroma:Zpočátku dost lihová vůně. Nechávám odstát a trochu promíchám…. A ejhle, najednou jde cítit ovoce, opět trochu do citrusů. Trochu i těch starých jablek jak u Glenfiddichu. Travnatost možná i seno. V pozadí cítím med. Trochu jemnosti ale spíše ostřejší vůně. Při delším očuchávání cítím i náznak skořice.
Chuť:Velice příjemná, olejovitá, smetanová. Oproti vůni je míň rázná. Chuťově táhlá. Pěkně zapálí. Chuť se táhne a po spolknutí navazuje do spálena. Na chuti jde znát, že se jedná o levnější blendovou whisky.
Dozvuk:Trochu hořká, spálená. Vzadu na jazyku taková zemitost. Suchost…
Shrnutí:Co říct k této whisky…. Pít ji například po Glenfiddichu je absolutní barbarství a další skleničku už nebudete chtít. Ale pokud se podívám na cenu je to skoro zázrak. Nejde z ní cítit přílišná umělost, ale líh jde místy cítit, a to se mi moc nelíbí. Člověk ji musí dát chvíli času, aby se vůně otevřela. Po půl minutě trochu rozdmýchání lze ucítit ovocnost a jemnost. Chuťově na tom taky není bůh ví jak špatně, žádné drásající, nebo štiplavé chutě se nekoná. Kdybych měl porovnávat například s jinými blendy v podobné cenové kategorii, tam poměr cena x kvalita rozhodně zaujme. Dražší Johnnie Walker Red label je oproti tomu něco nechutného. Takže Cutty Sark je velice příjemné překvapení, které však opět moc nenadchne.
Uživatelský avatar
tornado
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2445
Registrován: 21 zář 2016, 21:18
Bydliště: Praha

Re: Cutty Sark

Příspěvek od tornado »

Cutty Sark

Alkohol:40 %
Barva:
Velikost:vzorek 0,02 l z WhiskyFestu 2018
Aroma:Lehké, nevýrazné. Slad, luční med, máslové sušenky a náznak travnatosti. Po odstání se přidá jemná dřevitost a špetka čokolády.
Chuť:Jemná. Med, slad, máslové sušenky. Se slinami sládne.
Dozvuk:Chuť pozvolna odeznívá a objeví se náznak těsta a marcipánu.
Shrnutí:Příjemný, nenáročný kousek. Porovnával jsem se 2 staršími miniaturami a aktuální verze mi přijde znatelně lepší.
Uživatelský avatar
tornado
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2445
Registrován: 21 zář 2016, 21:18
Bydliště: Praha

Re: Cutty Sark

Příspěvek od tornado »

cutty sark.jpg
cutty sark.jpg (19.66 KiB) Zobrazeno 3215 x

Cutty Sark

Alkohol:43 %
Barva:
Velikost:2x miniatura 50 ml, šarže: bílá etiketa (L1057S 15:05), oranžová etiketa (L2579P)
Aroma:Bílá etiketa: Nevýrazné, skoro nijaké. Med, travnatost, oříšky a slad. Po odstání získá nádech po plastu.
Oranžová etiketa: Nevýrazné, skoro nijaké. Slad podkreslený travnatostí. Po odstání se výrazně nezmění.
Chuť:Bílá etiketa: Lehká, hutnější. Med, cereálie, dotek plastu.
Oranžová etiketa: Lehká, jednodušší. Slad a med.
Dozvuk:Bílá etiketa: Krátký, chuť skoro okamžitě odezní. Zanechává dojem po medu a lihovitosti.
Oranžová etiketa: Kratší. Objeví se nepatrný závoj tvarůžkového sherry, ovocná žvýkačka. V úplném konci náznak rašeliny.
Shrnutí:Verze s bílou etiketou je pro mě někde na hraně pitelnosti. Verze s oranžovou etiketou je bezproblémově pitelná, ale ničím zvláštním nezaujala.
Tos
New-make
New-make
Příspěvky: 59
Registrován: 13 bře 2022, 22:58

Re: Cutty Sark

Příspěvek od Tos »

Aroma:40% verze: Polosuché víno; jemné, nevýrazné. Malinko smrkové smůly? Nebo sudová zatuchlost? Nevím.
Chuť:Polosladká až sladká, lehká. Zvětralé víno, trocha ovoce... Jako by to bylo říznutý vermutem, kterej ale končí do hořka.
Dozvuk:Mírná alkoholová štiplavost a hlavně nahořklost (grep, možná se ždibcem citrónu). Stopa smůly?
Shrnutí:Vzhledem k zařazení do knihy „101 whisky, které musíte ochutnat, než umřete“ (v textu je označena jako „Cutty Sark Original“, ale na fotce je láhev Blended Scotch Whisky) jsem podvědomě očekával něco kolosálního (samosebou v poměru k ceně). Kolosální zážitek se nedostavil, ale na druhou stranu Cutty Sark chutná o dost jinak než většina whisky v kategorii běžných blendů. Moc mě nebere ten „vinný“ charakter a grapefruit na konci. Ale docela by mě zajímalo, jak bych ji hodnotil třeba za rok. Ona vlastně není úplně marná…

Mám k tomu ještě dodatek. Koho nebaví blues nebo americká country music (či zná dějiny pašování alkoholu do USA), ten ať čte dál na vlastní nebezpečí:
Z oficiálních stránek značky jsem zjistil, že tohle pití docela zajímavě souvisí s mým hrdinou jinošských let – fenomenálním hráčem na foukací harmoniku (a další nástroje) jménem Charlie McCoy. Ten na přelomu 60. a 70. let minulýho století vydal elpíčko The Real McCoy, které získalo cenu Grammy. Bylo pojmenované po foukačkové instrumentálce, co uzavírala první stranu desky. Doposavad jsem si myslel, že „The Real McCoy“ je prostě jen producentský pokus o úderný název a zvýraznění jména interpreta jakožto individuality (Charlie jinak působil v pozadí jako studiový hráč na deskách největších hvězd své doby od Elvise přes Boba Dylana po Johnny Cashe). Exkurze do historie Cutty Sark mě ale vyvedla z omylu. Podle jejího webu pojem „The Real McCoy“ úzce souvisí s pašováním whisky do amerických teritoriálních vod v době prohibice. Cutty Sark a další alkohol tam ze Skotska vozil jistý kapitán Bill McCoy. Lodí, pochopitelně. A jeho zboží bylo mezi konzumenty z krycích důvodů – jako ujištění, že dostanou kvalitní, originální chlast – označováno jako "The Real McCoy". Dodnes se tak jmenuje nějaká edice rumů, což jsem taky nevěděl. Po tom, jestli jsou Bill a Charlie nějak příbuzní, jsem nepátral. Ale je fakt, že Charlie nahrál ještě nejmíň dvě instrumentálky, které s naším oblíbeným pitím souvisejí – Whiskey Before Breakfast (CD Malina Brothers & Charlie McCoy, 2015) a Southern Comfort (LP Another Side of Charlie McCoy, 1988). A – kdyby to někoho zajímalo – Marek Eben si s Karlíkem moc pěkně pokecal v pořadu „Na plovárně“ (dostupné na webu ČT).
Uživatelský avatar
Kobalt
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2009
Registrován: 14 led 2015, 16:53
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Cutty Sark

Příspěvek od Kobalt »

Tos píše: 25 dub 2022, 23:03 Dodnes se tak jmenuje nějaká edice rumů, což jsem taky nevěděl.
Máme i několik recenzí tady na foru ;) Jsou to poctivé nedoslazované rumy z Barbadosu vyráběné ve Foursquare, k nám je dováží Rumako (jinak známé hlavně slaďáky z Dominikánské republiky od OliverOliver)
"Why is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Cutty Sark

Příspěvek od salam15 »

Jinak historka o Real McCoy je popsána i na láhvi Cutty Sark Prohibition
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Tos
New-make
New-make
Příspěvky: 59
Registrován: 13 bře 2022, 22:58

Re: Cutty Sark

Příspěvek od Tos »

Njn, přišlo mi to zajímavý. Historku jsem ostatně označil za nepodstatnou pro znalce smugglingu do USA, tak mně to nošení dříví do lesa vodpusťte! Hlavně, že už víte, že né každej McCoy je pašerák, některej je taky multiinstrumentalista. (Akorát si nejsem jistej, jak ten multiinstrument vypadá) :D
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Cutty Sark

Příspěvek od salam15 »

Však já to nemyslel zle, i když to tak možná vyznělo. Spíš jsem to myslel taky že bys měl ochutnat ten Prohibition, dokud se ještě dá místy sehnat. Za ty prachy stojí, je to pěkná bourbonová 50voltová míchačka.
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Odpovědět