Ardbeg Uigeadail

Uživatelský avatar
Torrez
New-make
New-make
Příspěvky: 177
Registrován: 20 led 2017, 20:04

Re: Ardbeg Uigeadail

Příspěvek od Torrez »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/55668
Alkohol:54,2 %
Velikost:Celá láhev
Aroma:Kouř snoubený s plnou sladovostí whisky, uzený sýr, ořechy (arašídy), trochu soli a ovocnosti. V závěru dřevitost, kůže. S vodou trochu víc obilnosti a sladovosti, náznak citrusové kyselosti.
Chuť:Nával zemitého kouře. Senzačně osobitá, mocně uzená. Příjemná sladkost, umí být i lávovitě pikantní. S vodou více vystupuje sladkost a bílé víno.
Dozvuk:Dlouhý, silný, intenzivní a má vývoj. Klobásy z udírny, víno, o hořkosti nemůže být ani řeč
Shrnutí:Vynikající kousek. Je dost drsný a tak je to správné. Desítka mě moc neoslovila, ale tohle je tedy jiné; určitě budu v rámci této palírny rád a brzy pokračovat.
Uživatelský avatar
Petr KomáreK
Znalec
Znalec
Příspěvky: 668
Registrován: 15 črc 2019, 22:25
Bydliště: praha - východ
Kontaktovat uživatele:

Re: Ardbeg Uigeadail

Příspěvek od Petr KomáreK »

Ardbeg Uigeadail 54,2%
ardbegruigeadail01pkb.jpg
ardbegruigeadail01pkb.jpg (34.08 KiB) Zobrazeno 3433 x
Prvním dojem vůně je samozřejmě kouř, rašelina, hořící rašelina, příjemně zaoblená, ale stále pořádná a silná vlna. Vyplatí se chvíli počkat, vychutnávat si ten rašelinný kouř, nechat čichové buňky si zvyknout a pak začít hledat další vůně. Začnou se tam zprvu nesměle vynořovat, ale pak už je člověk vnímá pořádně. Sladkost sladu, puding, rozinky i lehká kyselost a slanost. Chuť je jak braní si uzených kouřových rašelinných bonbonů z krabičky, taky pěkně ohořelé, ještě čoudící. Úvodní sladkost přinese ty kousky čoudící rašeliny, které se převalují v ústech a plní je kouřem, až jste zevnitř vyuzení. Následně se změní v lávu, která s hřejivým dokončením stéká tělem dolů a stopy kouře ještě dlouho doznívají, stejně jako její hřejivost. Intenzívní chuť, i přes svojí sílu, kouř a žár nepůsobí zničujícím dojmem a díky komplexnosti a ve vlnách se objevujících tónů sladkosti působí celkově velmi příjemným dojmem. Drsná, dá to najevo, ale i pohladí. Nenakope a neodhodí.

Tady něco cítím, jako když tu něco hoří. Aha, to bude náš vánoční stromeček, krásně se ta vůně kouře prolíná s vůní vánočního stolu. Ještě to nehas, ještě přivoním, přemýšlím, kde se tam vzala ta vůně rašeliny. Jako by to chtělo něco říct. Uhasíme to dáme mi sklenku Uigeadailu, vůbec nevadí, že to neumíte vyslovit.

Zatímco předtím prošla krásná žena mezi ohněm a načichla kouřem, tak teď se zrodila jiná, ještě lepší a to přímo z toho ohně, z toho kouře. Bohyně ohně a kouře. S božským tělem, hořícím ohněm v sobě a protože není ohně bez kouře, tak ji halí oblak kouře. Oblak její vůně, kterou chcete vychutnávat, než se jí dotknete. Jestli vás to spálí? To nikdo neví, ale stejně to zkusíte. Dotek jejího těla prostě bude božský.

http://www.whiskyonline.cz/index.php?ac ... &ff=ardbeg
Petr KomáreK
Whiskyonline.cz
http://www.whiskyonline.cz
moje whisky na možnou výměnu: http://pkomarek.cz/whisky/000.html
Lojza
New-make
New-make
Příspěvky: 166
Registrován: 13 úno 2020, 10:29

Re: Ardbeg Uigeadail

Příspěvek od Lojza »

Včera jsem to degustoval poprvé a bylo to takové plnotucne. Silny alkohol a kouř. Jak se to pije? Po kapkach. Moc toho v puse nepříjemné stipe. Pak jsem si dal desítku a bylo to takové vodove. Ugi je super. Sdílím první dojmy. Na recenzi mám ještě málo vypito.
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Ardbeg Uigeadail

Příspěvek od salam15 »

Mně to přijde jako recenze dobrý :D
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Uživatelský avatar
Kobalt
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2009
Registrován: 14 led 2015, 16:53
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Ardbeg Uigeadail

Příspěvek od Kobalt »

podmínky:Slepý vzorek, soutěž o krále peatu
Aroma:Nasmrádlá rašelina, silný jód, pikantní, nějaká sladkost v pozadí, lehce bonbony.
Chuť:Ostrá, silná, lehce trpká, jód, lehce sůl, zemitost, nasládlost v pozadí, ovoce a bonbony, plná silná trpká.
Dozvuk:Zemitost, ostrá rašelina, ostrá sladkost, ovocná rašelina.
Shrnutí:Kvůli nasmrádlosti a jódu jsem tipoval spíše třeba Leidag, byl jsem tedy dost vedle. Tahle whisky ostatní docela poráželi svou intenzitou a v mém soukromém žebříčku si zasloužila druhé místo.
"Why is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"
Žiži
Znalec
Znalec
Příspěvky: 523
Registrován: 15 led 2012, 01:49
Bydliště: Brno

Re: Ardbeg Uigeadail

Příspěvek od Žiži »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/182566
Barva:
Alkohol:52,4 %
Velikost:vzorek – král Peatu 2021
Aroma:rašelina a kouř, zralé ovoce, trocha čokolády
Chuť:rašelina a kouř, zralé ovoce, lehce dřevo a čokoláda
Dozvuk:dlouhý, rašelina a kouř, zralé ovoce, trocha čokolády a dřeva/koření
Shrnutí:moc pěkná kombinace rašeliny, kouře a zralých ovocných tónů; tipoval jsem Lagavulin 16
Body:86
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2802
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Re: Ardbeg Uigeadail

Příspěvek od josé »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/182566
Web:https://www.ardbeg.com
Alkohol:54.2 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ano
Aroma:sladké. vanilkový základ, med a těžší kouř. navoněné. sušené ovoce - švestky. opálené dřevo, karamel, uzené. příjemné, líbí.
z prázdné sklenky AO, čokoláda, kouř a švestky. (b.2+/3)
Chuť:plná, medová, kouřová, krémová. tahá sliny. AO, káva, hrozinky, cognac. (b.3+/4)
Dozvuk:hřejivý, sladký, med hlína, sušší kouř. (b.1+/2)
Shrnutí:rychlodegustace Krále peatu - růžový vzorek. 50%? tip: Lagavulin 16, 1. místo. (b.0/1)
Body:7+
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
midlo
New-make
New-make
Příspěvky: 145
Registrován: 20 úno 2022, 10:04

Re: Ardbeg Uigeadail

Příspěvek od midlo »

Ardbeg Uigeadail

Rok ochutnávky:2011
Velikost:Celá láhev (1x)
Dojem po letech:Když jsem prozkoumával chutě rašelinových whisek, četl jsem chválu na sherryový Uigeadail, proto jsem se rozhodl jej koupit a ochutnat. Již je to deset let, ale byla dobrá, možná dokonce velmi dobrá. Určitě ne tak nemocničně chodbovitě papučovitá jako Ardbeg 10, ale spíše intenzivně snoubící menší nápor rašeliny s chutí ovoce. Asi bych si ji koupil znovu.

edit: po znovuochutnání 3 ardbegů (An Oa, Ugidejl, Corryvreckan) byl Ugidejl jednohlasně označen za nejhorší ze tří. Je velmi hutný, je pouze o chuti sherry a rašeliny a je navíc intenzivní po stránce procent alkoholu. An Oa byla mnohem příjemnější i zajímavější a Corryvreckan byl chuťově mnohem rozmanitější. Ugidejl si z nás příště nikdo nekoupíme.
Body:78
Naposledy upravil(a) midlo dne 18 zář 2022, 11:58, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Kobalt
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2009
Registrován: 14 led 2015, 16:53
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Ardbeg Uigeadail

Příspěvek od Kobalt »

Opakování v rámci degustace.
Alkohol:52,4 %
Akce:degustace Ardbeg Single Cask
Aroma:Suché, výrazné, sladké i slané, víc kouř než rašelina, citrusy a silná svěžest, lehký ale silný, lehčí než An Oa.
Chuť: Sladký, jemný, citrusy, svěží lehký kouř, svěží pikantnost, lehounká pichlavost, zemitost, čokoláda. , výrazné a suché, dost citrusové, svěží kouř.
Dozvuk:Sladká zemitost, hořká vysokoprocentní čokoláda, želé bonbony, málo kouře, sladká rašelina, popel.
Shrnutí:Prostě moc povedená whisky. Lehčí a citrusová, intenzivní.
"Why is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"
midlo
New-make
New-make
Příspěvky: 145
Registrován: 20 úno 2022, 10:04

Re: Ardbeg Uigeadail

Příspěvek od midlo »

doplněn edit
Odpovědět