Mount Gay Rum - Extra Old

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Mount Gay Rum - Extra Old

Příspěvek od Nethar » 16 kvě 2011, 08:46

mountGay.jpg
mountGay.jpg (62.86 KiB) Zobrazeno 3519 x
http://www.mountgayrum.com/

Tento rum z Barbadosu se pyšní poněkud zvláštním názvem, nicméně jeho chuť vás nenechá na omylu, že tohle je kvalitní pití.
Pochází z malé palírny Barbadosu, roční produkce je kolem 4 miliónů lahví. Jako rok založení se všude uvádí 1703. Z toho tedy plyne i jejich slogan: Rum, který vynalezl rum. Tvrdí se, že je to nejstarší známá značka rumu - 300 let existence působí opravdu majestátně. V nabídce mají několik značek, já vlastním Extra Old edici. Pochází ze speciálních rezerv, zrál v dubových sudech z Kentucky. Narozdíl od dalších typů je Extra Old lahvován přímo na Barbadosu.

Barva sytá tmavě jantarová. Moje láhev je velká litrová, obsah alkoholu 43%.
Ve vůni nenápadnější. Vanilkový cukr, kořeněná smetana, banány a hrušky, dřevo.
Na chuť samozřejmě nějaká ta rumová sladkost, ale narozdíl od dalších rumů, co jsem chutnal, nikterak výrazná. Je spíše kořeněný, pepřová ostrost, zuhelnatělé hořké dřevo, vanilka.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Shargard
Znalec
Znalec

Re: Mount Gay Rum - Extra Old

Příspěvek od Shargard » 16 kvě 2011, 17:12

Takže jaké je Resumé?
Obrázek

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 16 kvě 2011, 17:20

Ještě si k němu musím najít tu správnou cestu. Pro milovníky whisky myslím ideální přechod k rumům, možná bych od něho ale čekal trochu více oné vůně a rumovitosti bez okolků, kterou mi nabízí Angostura a El Dorado, když už je to rum ;-) Když je něco Extra Old, musíme být Extra opatrní s hodnocením, prozatím jej doporučuje 85 Netharů ze 100, což mohu říci s čistým svědomím, protože žádný jiný rum jsem ještě nebodoval, takže není s čím porovnávat :-D Podrobněji doplním později, v rámci přepracování a přehodnocení všech svých "tasting notes".

nok

Příspěvek od nok » 16 kvě 2011, 22:43

Stále nedokážu pochopit význam toho názvu. Ale třeba jim to funguje jako obchodní název na známé homosexuální karnevaly ve Frisku .)))

čolek

Příspěvek od čolek » 16 kvě 2011, 23:16

Tak ono "gay" znamená anglicky "veselý", až pozděj tím začli pojmenovávat homosexuály :)

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 17 kvě 2011, 06:14

Tady je to kvůli jménu, je pojmenován podle tohoto pána: http://en.wikipedia.org/wiki/Sir_John_A ... st_Baronet
Vzpomeňme si na Fotr je lotr (Meet the parents), tam se ten chudák taky jmenoval tuším nějak jako Gaylord Focker :-) Ty další významy slova skutečně přicházely hlavně až ve 20. století.

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 17 kvě 2011, 06:44

:D Sem se zase zasmál po ránu, Gaylord Focker. V seriálu How not to live your life je zase postava jménem Mr. Bitchman.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 18 kvě 2011, 10:44

Tak jsem přehodnotil, aby hodnocení odpovídalo bodování, které jsem si předurčil a daly se porovnávat jednotlivé lahve mezi sebou. Kleslo to níže, ale celkově se snažím využívat větší škálu bodování, tak to neberte příliš negativně. Netvrdím, že časem nebudu ještě přebodovávat, pro mé věrné fanoušky doporučuji sledovat tabulku s podrobným hodnocením, odkaz je v mém podpisu. Pro mé ještě věrnější fanoušky doplním časem číslo mého účtu :lol:

Aroma+Chuť+Dozvuk+Vyvážení
22+18+17+18=75

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 19 črc 2011, 22:00

Po dva večery jsem testoval tohoto Gaye, jednou přímé srovnání s Pampero Aňiversario, podruhé s Diplomatico Añejo.
Aroma:Kávový likér, jako by na mě vykoukla Kahlúa, ale jen s částí své sladkosti, tady jí je špetka. (85 b)
Chuť:Dřevitost, kořenitost, charakterem spíš do whisky než do rumu.Trochu v chuti zklamal.
Dochuť krátká, dřevitá. (82 b)
Shrnutí:Oproti Pampero je Gay rozhodně méně rumový, Pampero je sladší, vyzrálejší a lahodnější.
Za dochuť a celkový charakter se přikloňuji k nižší známce a zaokrouhluju směrem dolů.
Body:83
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 19 črc 2011, 22:21

Ano ano, já byl s bodováním hodně krutý, bylo to hned zpočátku vzniku mé tabulčičky, kdy jsem se snažil využívat širší škálu a časem jsem se pak trochu umírnil ;-) Čekal jsem trochu, že u tebe dopadne lépe, však jsem ti proto dodal vzorek, jsi můj pokusný králíček :mrgreen: Po dalších ochutnávkách něco málo možná přidám, přesto však přetrvá nízké hodnocení kolem 70, protože od rumu čekám prostě něco jiného, tohle jde, jak píšeš, spíše do whisky, a to u rumu nechci. Není to fér? Možná ne, je to subjektivní tabulka, která v podstatě vystihuje moji chuť koupit si danou láhev znovu :whistle:

Odpovědět