Marzadro Grappa Stravecchia "Le Diciotto Lune"

Odpovědět
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Marzadro Grappa Stravecchia "Le Diciotto Lune"

Příspěvek od Hunter » 02 říj 2014, 22:07

GrappaStravecchiaMarzadroLeDiciottoLune_zps307661f7.jpg
První představení grappy na fóru, takže napřed krátký teoretický úvod.
Grappa je italská pálenka z hroznů, přesněji z matolin, tedy ze zbytků po lisování vína, takže ze slupek, jadérek, ale i ze zbytků stonků.
Chuť je odvislá od odrůdy vína, což můžu potvrdit, ochutnal jsem grappu asi pětkrát, ty jednoodrůdové (monovitigno) byly vždy specifické chuti.
Více si o grappě přečtěte třeba zde: http://www.dobravinoteka.cz/magazin-o-v ... ovka-k9_52

Jako suvenýr z Itálie jsem si dovezl grappu stravecchia, tedy velmi starou (nebo velmi stařenou), od firmy Marzadro, z hroznů z oblasti Trenta na severu Itálie.
Zrála více než 2 roky ve čtyřech typech malých soudků, a to z třešňového, akátového, dubového a jasanového dřeva. Italové asi rádi přehánějí, nevím, co je na dvou letech velmi starého/stařeného.
Barva:
Alkohol:41 %
Původ:Itálie
Aroma:Působí ostře a zároveň vyzrále, klasická vůně grappy s drsně přepálenou hroznovou vůní, s vanilkou. Bohužel je vůně této grappy až moc jednoduchá. (76 b)
Chuť:Chuť je lahodně jemná, příjemně nasládlá, s medem a mírně až trochu sherry dojmem, s klasickým dozvukem grappy, kdo ochutnal, ví co mám na mysli. Jsou to hrozny,
ale v jiném, drsnějším stylu než známe u brandy. Trochu to připomíná takové to škrábání v krku u některých slivovic. (84 b)
Body:80
Shrnutí:Trochu nevyvážená vůně s chutí. Už jsem pil lepší, jednoodrůdovou z chardonnay. Na to, že se tato grappa u nás prodává okolo tisícovky, jsem byl trochu zklamaný, čekal jsem víc, naštěstí to solidní chuť zachránila.
Příště ale zkusím raději jednoodrůdovou.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Odpovědět