Springbank 10 yo

Žiži
Znalec
Znalec
Příspěvky: 523
Registrován: 15 led 2012, 01:49
Bydliště: Brno

Re: Springbank 10 yo

Příspěvek od Žiži »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/151421
Barva:
Alkohol:46 %
Velikost:několik vzorků
Aroma:těžší, olejová, zralé ovoce (žluté ovoce, mango), sušené květiny/seno, lehce rašelina a velice slabě kouř, náznak tmavé čokolády, nasládlá
Chuť:hutnější, sladké ovocné tóny, olejnatá, lehce rašelina a kouř, medově sladká s trochou soli
Dozvuk:dlouhý, sladké ovocné tóny s trochou medu, lehká rašelina s náznakem kouře, postupně přechází až do popelové suchosti s trochou tmavé čokolády
Shrnutí:nádherná whisky, těžší, hutnější, olejnatá, ovocná a mírně rašelinová, není to úplně ideální whisky pro letní měsíce; mírným naředěním se zvýrazní ovoce, chuť a závěr jsou pak trochu drsnější (dřevo a koření) a zvýrazní se i rašelina
Body:86
Uživatelský avatar
Martin2
Znalec
Znalec
Příspěvky: 340
Registrován: 26 úno 2021, 22:41
Bydliště: kousek od HK

Re: Springbank 10 yo

Příspěvek od Martin2 »

Tak jsem si to tady celý přečetl a musím konstatovat že mi tady chybí jedna věc a to cena. Mohla by se při recenzích prosím uvádět cena - kdo za kolik tu danou láhev toho času koupil? Bylo by to super z pohledu vývoje ceny.
Marně hledám kolik tahle desítka stála v ČR v roce 2019. Kdyby jste měl někdo tip kde to dohledat nebo měl doma záznamy o ceně, zajímá mě cena cca od roku 2013 do 2021. Ani moudrý admin nezmínil cenu žel bohu :cry: dokonce ani ve videu...
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Springbank 10 yo

Příspěvek od Nethar »

To nechceš vědět :-D

V květnu 2018 jsem kupoval za 35,50 €. Kurz byl necelých 26.

Předtím nevím, ale v ceníku Petra je v listopadu 2012 za 975 Kč a 2014 za 1015 Kč.
Uživatelský avatar
Fileta
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1805
Registrován: 15 čer 2015, 14:47
Bydliště: Litovel

Re: Springbank 10 yo

Příspěvek od Fileta »

:arrow: Martin 2: Většina zdejších recenzí je na základě vzorků a ne lahví ...
Kolda
New-make
New-make
Příspěvky: 112
Registrován: 30 dub 2015, 06:56
Bydliště: Plzeň

Re: Springbank 10 yo

Příspěvek od Kolda »

Jestli tě to zajímá, tak v roce 2016 jsem kupoval Springbank 10 v jednom českém eshopu za 910 Kč, za ty dnešní ceny už bych se poohlédl spíše po něčem jiném.
Uživatelský avatar
Martin2
Znalec
Znalec
Příspěvky: 340
Registrován: 26 úno 2021, 22:41
Bydliště: kousek od HK

Re: Springbank 10 yo

Příspěvek od Martin2 »

Díky všem, takto mi to stačí. Teď jsem dokonce dohledal v PC nějakej excel s poznámkama s datumem 27. dubna 2021 a cenou 1196,- (v ČR).

No je to sranda (na časové ose to sedí) protože od půlky května 2021 se tahle flaška cenově splašila (ceny v DE) květen 2021-60€ / listopad 2021-160€ / leden 2022-90€ / únor 2022-81 €.
midlo
New-make
New-make
Příspěvky: 145
Registrován: 20 úno 2022, 10:04

Re: Springbank 10 yo

Příspěvek od midlo »

Springbank 10

Rok ochutnávky:2022
Velikost:Celá lahev (1x)
Dojem:Campbeltownský kouř. První doušek přinese velké množství kouře, který se brzy změní v +- jednoduchou šťavnatost (campbeltown funk) a u té to zůstane. Co je to za šťavnatost? Jaká je to funkyovost? Je to sladkost z obilí zkombinovaná s jemnou sherry stopou, ve které je trochu hrušek, kyselých jablek, toffee a smetany. Celá tato šťavnatost má světlejší odstín. Ve vůni dominuje kouř a zelená nebo žlutá jablka. Celkově příjemná zkušenost, ale je trochu škrabavá a jednoduchá. Kouř je v ní příliš dominantní složkou. Kdyby jemně podporoval šťavnatost, byla by lepší. Kilkerran 12 je podle mně trochu lepší základní Campbeltown whiskou: je dřevitější, ušlechtilejší, a bez kouře. Patnáctiletý Springbank, pokud si jej správně pamatuji, tento subjektivně vnímaný neduh desítky odstraňuje - jeho chuťový profil stojí na šťavnatosti, ne na kouři pod kterým je šťavnatost skryta. Patnáctiletý Springbank je čistší, a za pár měsíců po otevření získá skvělý sladce ovocný finiš.
Body:84
Walter
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1093
Registrován: 04 dub 2016, 19:34

Re: Springbank 10 yo

Příspěvek od Walter »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/192497
Web:https://www.springbank.scot/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=springbank
Alkohol:46 %
Barva:
Velikost:Lahev o objemu 0,7 l
BarCode:610854107000
BottleCode:17.08.21, 21/120
Aroma:Na první dobrou mírně ostré po citrusech, angreštech, zázvoru a svěžím alkoholu. Po chvíli oddechu aroma zhutní a zpod mraku rozprášené křídy se přidávají vyzrálé meruňky, mirabelky či vanilka. V pozadí se skrývá trocha sladu, kolem dokola pak vystrkuje růžky čerstvá máta s trávními tóny.
Chuť:Živá, především sytě sladová, ovocně kyselkavá, mátová a kořenitá. Ale také nepatrně zemitá s přiznávkou tmavé čokolády a trávy.
Dozvuk:Delší, hřejivý, se stopami medu, karamelu, kouře a zeleného banánu. Na jazyku a patře z toho přežívá jemný olejnatý film.
Shrnutí:O palírně Springbank toho vím víc než o kterékoliv jiné, přesto jsem její produkci dlouho opomíjel. Toliko jen povzdech, protože doba, kdy bylo možné bez větší námahy a finančních nákladů sehnat takřka cokoliv ze základní řady, je nenávratně pryč. A jak že hodnotím zde probírané plnění? Moc pěkná whisky.
Odpovědět