Rumfest

Setkání milovníků whisky, festivaly, ochutnávky, přednášky, ... (nikoliv slevové akce)
Odpovědět
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2802
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Re: Rumfest

Příspěvek od josé »

REPORT! letmý, výhradně osobní a neobjektivní na sobotní Rumfest.
21.5.2022 od 12:00, desátý ročník, moje sedmá účast. přesun místa konání ze Žlutých lázní do Martinického paláce kousek od Pražského hradu. dopravní spojení MHD + menší pěší procházka. 34 stánků, víc než 500 lahví, noví dovozci. neustálý nárůst. cca 2/3 stánků bylo uvnitř paláce, něco na nádvoří a pod podloubím a zbytek na zahradě. naštěstí vyšlo počasí bez deště, protože při vzpomínce na páteční deštivou frontu by to bylo venku peklo a uvnitř se všemi toužícími po suchu taktéž. sluníčko nemilosrdně pražící do venku vystavených lahví nelákalo dvakrát k ochutnávání.
lidí mraky, těžko odhadnout počet. já jsem přišel hned na otvíračku a ač fronta nedočkavců na vstup, tak to ještě šlo. pak to velmi zhoustlo. pár stolků na stojáka a míst k sezení bylo na můj vkus málo a vlastně pouze venku. i tak dost zahuštěný prostor venku i uvnitř. na hraně, nezaškodily by větší prostory. naštěstí jsem měl nakonec jen 4 vzorky na místě. pro psaní poznámek jsem se vždy drze k někomu vetřel. venku požitky z vůně ovlivňovaly stánky s občerstvením a kuřáci doutníků. fronty i na pánské záchody.
dík předem zveřejněnému seznamu lahví jsem si cestou autobusem udělal rychlou přípravu, na co se zaměřit. měl jsem jen 36 lahviček v kufru, celkem akorát, naplnil jsem všechny + něco miniatury a velký 4cl vzorkovničky od UPB. vyselektoval jsem jen to, co mě vyloženě zajímalo, na hromadné braní všeho, co jsem ještě neměl, to na mě není. likéry, spiced, lowendy jsem vyšuměl, ztráta času. míchané drinky též nezájem. semináře jsem vynechal. účast rychlá a intenzivní, trocha pokecu, méně vykecávání a v šest jsem už musel na vlak. pár poznámek k několika vystavovatelům.
UPB/Warehouse#1 - hodně značek, vlastní lahvování. letos zvolili novou taktiku, že pro nákup panáků na jejich stáncích jste si museli koupit speciální UPB žetony. těmi se platilo jen u nich. jinde u ostatních stánkařů platba hotově a asi i kartou (nevyužíval jsem). takže bylo potřeba oběhnout a opsat si cenovky, nakoupit patřičný počet žetonů, aby mi jich na konci nezbylo zbytečně moc nebo jsem nemusel neustále dokupovat po troškách. maličko opruz, ale zase chápu, že než dát obsluhujícím brigádníkům na stáncích moc nad hotovostí, tak zpronevěra žetonů je méně pravděpodobná. a navíc tak nemuseli pořizovat cca deset terminálů pro platbu kartou, stačil jeden. stejně jako vloni měli i 4cl vzorkovničky k dispozici - super, párkrát jsem využil. barmanské odlivky mínus a občas podmíry, jako by to brigádníci dávali ze svého. z nových značek zaujalo: novinkové Plantation Extreme Barbados, tři Cihuatán single casky, venzeulská značka Carúpano. jamajský stánek jsem vynechal, měl jsem většinu z loňska. český bottler Rum Shark, pár posledních lahví druhé řady a trojková trojice ročníkové Belize.
Fenix Drinks - od loňska nic nového nezaujalo. vloni měli několik rozlévaných miniatur, letos ne. od loňska mám u nich vykřičník za podmíráky.
Schotman peated rum - nizozemský nakuřovaný rum. koupil jsem si jejich tasting sadu se vzorky na doma. jsem zvědav. uvidíme.
Dios - měli hodně lahví, ale nic mě vyloženě nezaujalo, např. zástup AHRiise. dal jsem si jen Santos Dumont Heritage. jedni z těch na sluníčku.
Global Wines & Spirits - navzorkoval jsem si Depazy, na ty se těším
Kratochvílovci - nováčci. potěšili. navzorkovány Clémenty a svatolucijský Admiral Rodney. též ze sv.Lucie přechutnán Chairmans Reserve 2009 a ten zaujal až tak, že jsem si na místě koupil celou lahev za festivalovou cenu.
Rumako - záplava značek a lahví. zaujaly pouze nové CDI, navzorkováno i přes poněkud vyšší marzě na panácích.
Quality drinks - chtěl jsem navzorkovat avizované ročníkové státy od La Maison du Rhum, ale měli načnuté jen 4 z 10. ty ochucené okurkou, ananasem nebo hruškou si strčte. nevyplachovaná odlivka a podmíráky.
Zacapa - potěšili dvěma limitkami z Heavenly Cask Collection a Royalem za dumpingových 140 kaček
všichni ostatní - bez komentáře. buď jsem už dávno měl, znal nebo prostě ničím nezaujali.

fotky pro lepší představu budou mít asi pořadatelé časem někde na FB nebo webu.
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
Uživatelský avatar
Simson
New-make
New-make
Příspěvky: 65
Registrován: 29 úno 2020, 18:55

Re: Rumfest

Příspěvek od Simson »

José: Moc díky za recenzi. Je super! Ta Zacapa Royal a hlavně Rum Sharky by mě určitě lákaly. ;)

Doufám, že příští rok opět dorazím. Kdyby se to vrátilo k Vltavě, asi bych byl radši. Ale na Hradčanech jsem nebyl, tak to nemohu porovnat.
Uživatelský avatar
Kobalt
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2009
Registrován: 14 led 2015, 16:53
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Rumfest

Příspěvek od Kobalt »

Tak já přidám jen pár drobností z mého pohledu. Ale byl to strašný fičák, čím víc znám lidí tak tím déle se s nimi zdržím a pak to nestíhám všechno obejít. Třeba Zacapu jsem nějak odignoroval, ten Royal bych klidně ochutnal. Kupovat ho jinde nebudu, je předražený a už mimo můj rumový zájem. Masterclass mě nezaujali, semináře jsem většinou nestíhal.

K organizaci: Z WH1 se očividně stal velký hráč na Rumfestu, těch stánků měli nepočítaně. A aby každý nemusel mít pokladnu tak zavedli žetony. Ale ve výsledku to bylo spíše matoucí. Když už, tak být Barlife, dal bych tuto možnost všem a nebo to zavedl úplně jako třeba WLP...
Místo nakonec bylo dost pěkné, dvě velké venkovní prostory, uvnitř nepřecpáno, sál na semináře obrovský a oddělený. Takže pokud zde bude i 11. tak se vůbec zlobit nebudu. Akorát mě trochu zdržela fronta na vstupu (trvalo to opravdu dlouho) a fronty na záchod (opravdu i pánské).
Dřívější ročníky jsem vždy zmizel brzo na vlak, letos jsem přespával. Je pak zvláštní vidět, že v 9 hodin to opravdu umřelo a končilo.

Zajímavé věci: Asi jste si už všimli, že v rámci rumů tíhnu k ostřejším kouskům, esterům, divoké fermentaci, bílým rumům, k Jamajice, Haiti, Reunionu a dalším. A to se zde otevírá nádherný svět.
Esterový rum z Dánska, brácha od 1423, Skunk. Bylo možno ochutnat první, druhou a třetí verzi a experiment pro další várku první verze.
Já už recenzoval vzorek první verze: https://officers-lounge.cz/skunk-rum-batch-1/
Paranubes - děsivější než Clairiny, možnost ochutnat kromě klasiky i jedno-druhovou verzi, původní stařený experiment a nový stařený rum.
Jamajka - WH1 představilo dvě novinky. První je další esterový bílý Overproof Long Pond TECA. Druhý je první experiment se stařením WPE 2 yo.

Peated rum, nečekané ale pecka, mám doma a pak napíšu víc. Krásný poměr cena a výkon/chuť má Black Tot. Pro klasické pijáky jsou dobré Sostenible (od stejného tvůrce jako Skunk), na rozdíl od esterové prasárny je to slušný rum španělského stylu. Rozhodně zajímavé jsou single barrely od Cihuatanu, mám vzorky a v nejbližší době porovnám. Na trh se také dostanou brzo.
Nalahvičkoval jsem Samai, nějaké CDI, nějaké Agricole, prémiové Dictadory a pár dalších kousků.

Třeba si ještě na něco vzpomenu
"Why is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"
Uživatelský avatar
Simson
New-make
New-make
Příspěvky: 65
Registrován: 29 úno 2020, 18:55

Re: Rumfest

Příspěvek od Simson »

Kobalt> Taky moc díky za recenzi. Kromě hajzlů a fronty na vstupu si prostory docela chválíte. Tak asi dobrý. ;)

Pojedete někdo v srpnu (12) do Hulína? Je to spíše taková komornější akce. Já jsem se o tom dozvěděl z Rumrocku.
https://www.kcbhulin.cz/den-rumu-2022/
Uživatelský avatar
tornado
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2445
Registrován: 21 zář 2016, 21:18
Bydliště: Praha

Re: Rumfest

Příspěvek od tornado »

Simson píše: 25 kvě 2022, 13:29 Kobalt> Taky moc díky za recenzi. Kromě hajzlů a fronty na vstupu si prostory docela chválíte. Tak asi dobrý. ;)

Pojedete někdo v srpnu (12) do Hulína? Je to spíše taková komornější akce. Já jsem se o tom dozvěděl z Rumrocku.
https://www.kcbhulin.cz/den-rumu-2022/
Bohužel na hajzla můžeš narazit kdekoliv :twisted:
Za měsíc mám Ginfest a to mi asi do WLP bohatě stačí :tools-hammerdrill:
Uživatelský avatar
Kobalt
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2009
Registrován: 14 led 2015, 16:53
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Rumfest

Příspěvek od Kobalt »

Hulín mám docela (dost) z ruky, účast jsem neplánoval. Další výlet na blízký východ bude asi až Whisky Life Prague :D
"Why is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2802
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Re: Rumfest

Příspěvek od josé »

rf22.jpg
zleva: josé, tornado, Kobalt
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Rumfest

Příspěvek od Nethar »

Jako kdybyste nám něco čtyři měsíce tajili :)
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Rumfest

Příspěvek od Hunter »

Google fotky jim to ukázaly jako vzpomínku.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Kobalt
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2009
Registrován: 14 led 2015, 16:53
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Rumfest

Příspěvek od Kobalt »

Tak chvíli trvá, než se dofotí film a nechá se vyvolat a tak... :P
"Why is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"
Odpovědět