Balblair 1997

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Balblair 1997

Příspěvek od Nethar » 15 čer 2011, 10:25

Balblair obnovil svoji sadu lahví někdy v roce 2007, představil jejich nové třídění a nový design, který se myslím mimořádně povedl. Neuvádějí ale již věk whisky, nýbrž pouze rok destilace (zasudování). Balblair 1997 pochazí hlavně ze sudů po bourbonu, ale bylo použito i menší procento sherry.
Palírna je jedna z vůbec nejstarších ve Skotsku (1790).
Podrobněji se lahvi budu věnovat v blízké době na Whisky Posezení videu, až ji ještě více prozkoumám, nyní vkládám dojmy po prvních ochutnávkách.
balblair1997.jpg
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/16374
Web:http://www.balblair.com/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=balblair
Barva:
Alkohol:43 %
Velikost:celá láhev
Aroma:krémově ovocná sladkost, hruškový kompot, štrůdl se skořicí a dýňový kompot (takže ananasová tresť, takže ananas), nádherná, nepodbízivá
Chuť:ukousl jsem si kus buchtičky, je trochu štiplavá, ale nikoliv hořká
Dozvuk:sladce voňavý teplý příděl, krásný a silný hlavně zpočátku, později mizí a objevuje se nenápadná grepovitost spolu s oním ananasem
Shrnutí:ač ovocné Highlands nejsou oblastí, kam bych primárně zaměřoval své chuťové buňky, tahle lahev mě velmi překvapila, krásně "tak akorát" voní a rád si ji občas naleju, prostě jenom abych si vychutnával pěknou chvíli
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Króča
Profesionál
Profesionál

Re: Balblair 1997

Příspěvek od Króča » 15 čer 2011, 13:39

Hmmm :-) to vypada na slibný kus..na sladké a Highlands jsem,to zas jo ;-) zrovna dnes js zvazoval její objednávku, ale nakonec jsem upřednostnil něco jiného..řikal jsem si ze počkám az jo zrecenzujes..kdybych počkcal jeste dvě hoďky tak by byla jasná:-)
85+ bodů = doporučuji
Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 11 črc 2011, 09:32

Aroma:Nádherně sladká, nad sklenicí letmo sladké ořechy, ve skle je vůně ještě koncentrovanější a sladší,velmi originální, cítím i zelené jablko.
Chuť:krásně se zde doplňuje sladkost se štiplavostí, nejsladší whisky, co jsem pil
Dozvuk:v dochuti přechází rafinovaně přes pichlavost k velmi příjemné nahořklosti
Shrnutí:Jestli tohle je Highland, mám další důvod v něm hledat podobné kousky. Pro mne překvapení roku
Body:87
Dočetl jsem se, že verzi 1997 nahrazuje v současné nabídce verze 2000.Otázkou je, zda bude charakter stejný, nebo zda se budou výrazněji lišit.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Króča
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Króča » 23 srp 2011, 19:14

Tak šup sem i s mým hodnocením:
Aroma:smetana, citrusy, drobet rašeliny, vanilka, luční traviny(více) a květiny(méně) , sotva zralý banán, čerstvě upečené rohlíky
Chuť:suchá, více dřevěná než bych čekal, ale vyloženě to nevadí.. mírně sladká a štiplavá.. opět citrusové ovoce a pečivo
Dozvuk:překvapivě hřejivé, vrací se smetana a projevuje se především obilí a slad
Shrnutí:po přivonění mi tahle whisky připoměla kombinaci Glemorangie 10y original a Arran 10y.. Vůně této whisky je naprosto famózní - nachází se v poloze, která mi vyloženě sedí a spojuje klady z obou jmenovaných.. na jazyku je to už ale trochu horší, přesto stále moc dobrá.. při přímém srovnání Arranu a Balbair dopadla tahle whisky o notný kus lépe.. ocenil bych ale větší návaznost na vůni, zejména ve finishy, kde jsem doufal v tu famózní kombinaci pečiva a ovoce, která se na jazyku začala vytrácet.. po velkém váhání si ale zaslouží, abych si ji přiřadil k těm výtečným = její (i opakovaný) kup má pro mě smysl..mohla dosáhnout ještě výš a možná by se tak i stalo, nemít k dispozici jen jednu lékovku ;) škoda že v chuti oproti vůni u mně zaostává....po vůni měla totiž našlápnuto k hranici 90 bodů, což se u mě stává málo kdy..přes ta všechna superlativa byla ale dlouhou dobu na tenké hraně, kdy jí "hrozilo" získat si o jeden bod méně, než jí nakonec uděluji..nakonec si ten bod přece jen získala a to právě kvůli vůni, kdy toto se u mně opět stává málokdy :clap:
Body:85
85+ bodů = doporučuji
Obrázek

piter

Příspěvek od piter » 30 srp 2011, 14:22

Zakoupeno, asi bude otevrena az pozdeji, kazdopadne moc hezka krabice a lahev :-) Jen skoda odlisneho znackovani teto palirny. Zachutna-li tato whisky, tak v budoucnu stejne jiz nebude k sehnani (jiz ted nahrazena "00"). U ostatnich se obsah take meni dle roku destilace, ale stale se jedna o "stejna" 12,15,18atd leta vydani. (v uvozovkach, protoze uplne stejna nebudou, akorat Balblair tento fakt zvyraznuje).

Btw co jsem cetl, tak jsem mel za to, ze 1997 je lahvovana v roce 2007, tedy ze se jedna o 10letou whisky (stejne jako ted nastupni je destilovana v roce 2000 a lahvovana 2010). Na me lahvi je vsak jako rok lahvovani 2010. Chapu-li to dobre, jedna se tedy o 13letou whisky.

A duvod koupi? (trochu OT) Rekl jsem si, ze skotskou jeste podrobim dukladnejsi analyze :-) Znamy mi totiz jako darek venoval miniatury whisky Benriach, 12letou a 16letou verzi. No a velmi mi zachutnaly. Predevsim 12leta verze (skoda, ze neni k sehnani na mem oblibenem topalkoholu). Na zkousku tedy objednany 2 jine speyside (12 Aberlour, 12 Glenlivet) a zmineny highland Balblair. Po nejake dobe napisu sve dojmy, zatim jsem mel pouze malou ochutnavku, kdy mohu rici, ze jsem jiz ted velmi spokojen, ac 16lety Bushmills asi zustane neprekonan. (jako dalsi v planu nekdy v budoucnu mam Aberlour a´bunadh a Glenlivet 15, 18 . . . az najdu vhodny thread, tak se kdyz tak zeptam na doporuceni jinych znacek).

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 31 srp 2011, 08:13

To piter: U Balblair 1997 by to mělo být tak, že se jedná vždy o ročník 1997, tedy to je rok, kdy byla vypálena a uložena do sudů, a roky lahvování jsou 2007,2008,2009, a patrně něco i v roce 2010, nejspíš počátkem roku, ve stejném roce pak začli vydávat verzi Balblair 2000. V tvém případě se pak jedná o 12, možná i 13 let starou whisky.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Vivino profil

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 31 srp 2011, 09:57

Přiznejme si, že v takovém případě je to trochu bordel, aspoň mně to tak připadá. Jako by ročník pálení byl důležitější než stáří whisky (neříkám nutně, že to tak není, jenom, že to tak prezentují, jako by snad průběžně hodně měnili styl své whisky). Informace Balblair 1997 tak trochu sama o sobě postrádá smysl a uvítal bych spíše Balblair 1997/2010, apod. Většinou, když člověk koukne na nějaký běžný obchod na netu (mrknul jsem teď na TA a na TWE), rok lahvování se v popisku nedozví. Já osobně bych se tedy radši nedozvěděl rok vypálení. Bohužel zatím odpouštím, protože je tak dobrá ;-)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Jerry1
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Jerry1 » 05 pro 2011, 19:57

Díky vzorku od Nethara jsem mhol ochutnat tuhle dobrotu. Pro mě velmi dobré, delikátní pití.

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 15 pro 2011, 08:21

I proto, že byla tak dobrá, jsem si teď objednal její nástupkyni Balblair 2000. A někde jsem četl zmínku, že je už na trhu verze 2001, ale ta zatím u nás není k dostání.

Obrázek

Vivino profil

Petr
Guru
Guru

Příspěvek od Petr » 15 pro 2011, 10:55

Detaily k 2001 viz: http://balblair.com/exclusive-vintages/2001/ . Co se týče dosud stočených ročníků, tak pěkný degustační přehled je ve Whisky Magazinu číslo 97 (str. 70-71,srpen/září 2011). Je jich tam celkem osm - 65, 75, 78, 79, 89, 90, 97 a 00. Bohužel, ten, kdo nemá k dispozici tištěnou podobu časopisu, je namydlený. Možná k on-line verzi existuje přístup?
Shodou okolností jsem si včera dal, jako night cap/šláftruňk 1997 a mohu jen souhlasit se vším, co k ní tady už bylo řečeno, s tím, že je to whisky, která se dá pít celodenně. :D Bacha, rozlišovat od celý den. :naughty:
A ještě k tomu označování. Kdoví, co za marketingové fígle stojí v pozadí, ale třeba u Glenrothes se roky prakticky nepoužívají už dlouho (mám jednu výjimku 25 Y). Buď je tam ročník (79, 85, 91, 92, 94, atd.) nebo slovní označení (Alba, Robur Reserve, Select Reserve, Three Decades, atd.). V této palírně i jinde tvrdí, že podstatné je, aby whisky byla před stáčením na vrcholu zralosti, bez ohledu nato, jak stará je a pak, aby značka byla "opakovatelná" - konzistentní. U vintage to nejde, ale zato to mají jednodušší a schůdnější a zřejmě, tím pádem, levnější. Ročník dojde, vybereme jiný, co je zralý. A je to. "Dvanáctiletá" whisky neležela skoro nikdy jen o dva roky déle v sudech než "desetiletá". Je to prostě jen značka (brand). I u těch, kde jsou ve značce číslice je to jen o tom, že říkají, jak stará je nejmladší whisky použitá při přípravě dané značky. I u single malt je to většinou vatting sudů různých typů a stáří dané palírny s cílem dodržet čichový a chuťový profil. A to může být někdy potíž. Stačí se probrouzdat třeba stránkami skalních fanoušků Ardbegu. Ti si to "správné" stáčení hlídají i podle kódů na flaškách, viz: http://www.smwhisky.com/PLOWED/A10/A10_ ... A10_BCodes
Sorry, ale to už jsem z Highlands až kdesi na Islay.
Závěr pro mne je takový: ať už je na vinětě cokoliv, je-li obsah zajímavý, tak si ji zapamatovat. Pokud je tomu jinak, tak taky. A velkým obloukem se jí vyhnout, případně ji hodně nalít tomu, koho už nechci víckrát vidět. Ale i to by se mohlo vymstít a začal by na ni chodit. Jemu by třeba zachutnala. Tak už to u whisky chodí. :mrgreen: :hand:

Odpovědět