Dalmore King Alexander III

Odpovědět
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11752
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Dalmore King Alexander III

Příspěvek od Nethar »

Dnes večer mě čekalo velmi příjemné porovnávání tří Dalmorů - 12 yo, 18 yo a King Alexander III. Dvanáctka je dvanáctka, recenzi právě vkládám. Osmnáctku mám celou láhev a moc mi chutná, recenze vzorku z festivalu tu je, až později řádně postoupím s lahví, aktualizuju ji. King Alexander III je ještě exkluzivnější záležitost, zrál v sudech po víně, madeiře, sherry, marsale, Kentucky bourbonu i portském. Můj předpoklad byl, že skončí seřazené podle ceny, ale nedopadlo to tak. Dvanáctka se mi zdá opravdu nejslabší, hlavně vůní, chuť je povedená a dozvuk dokonce velmi povedený. King Alexander ale končí až za osmnáctkou, protože se mi jeví nepříjemně nahořklý v chuti. I když nebylo to naslepo a osmnáctku mám rád :-) Popravdě si trochu pohrávám i s myšlenkou, že ten dozvuk dvanáctky je tak krásně čokoládově příjemný, že mi možná chutná i ona víc než Alexander. Jenže on je zase, mám-li znít moudře, komplexnější, to by chtělo více vzorků (posílejte jako obvykle na moji degustační adresu - Pod Stolem 11150).
king.jpg
king.jpg (21.48 KiB) Zobrazeno 2750 x
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/1660
Web:https://www.thedalmore.com/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=dalmore
Barva:
Alkohol:40 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ne
Aroma:Méně výrazné aroma než má osmnáctka i dvanáctka. Není nepříjemné, ale proti nim nenápadné. Citrony, kůže, tráva, ovoce. Osmnáctka je taková sladší a těžší, tohle je zase svěžejší, lehčí, to jsem nečekal, ale nakonec proč by ne, ten král nemusí být starý a shrbený. Myslím, že se v něm dá dlouho hledat, se čtyřiceti procenty vám to strpí. Ale hledat se musí, to osmnáctka jde víc naproti.
Chuť:Začne sladce, ale pak tak nějak hořkne a moc mě nebaví ji dlouze povalovat v ústech.
Dozvuk:Ze začátku nic moc dřevo, jak se člověk zbavuje té hořkosti z chuti, ale pak zesládne do velmi příjemné a jemňoučké vanilky a čokolády.
Shrnutí:Povedená whisky. Za ty prachy už mi to ale určitě nestojí. Jsem rád, že jsem mohl srovnat "mladý" Dalmore s vyzrálou osmnáctkou i tímhle speciálním kouskem. Každý má něco a nejlépe pro mě dopadla ta osmnáctka. Dvanáctka si to zkazí vůní, King Alexander zase nahořklou chutí.
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2467
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Re: Dalmore King Alexander III

Příspěvek od josé »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/36788
Web:https://www.thedalmore.com
Alkohol:40 %
Velikost:vzorek
Aroma:jemné. sherry, jablečné křížaly, hodně dřevo, koření. po rozdýchání též AO starší a trochu opálený. lehce nasládlé k vanilce a kokosu. tabák, skořice. mohlo by přidat na volume. (b.2/3)
Chuť:plná a hutná. hřejivé koření (pepř, hřebíček, zázvor), přezrálé sherry ovoce, švestky, slivovice, pecky. dřevo nehořké, vanilka a karamel. šťavnatá, tahá sliny. (b.3+/4)
Dozvuk:přechází od tmavé čokolády ke hrozinkám, datlím. pečené jablko, maliny, třešně, tabák. sladší, kořenitě hřejivý, příjemně dřevitý, dlouhý. (b.2/2)
Shrnutí:ve vůni dost neprůbojná, v chuti pak plná a bohatá s dlouhým příjemným dozvukem. jsem rád za vzorek. v rámci základního vzdělání jsem na ni měl spadeno dlouho. současná cena už není úplně na denní pití. (b.0/1)
Body:7+
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
Marconi
New-make
New-make
Příspěvky: 81
Registrován: 12 zář 2011, 21:41

Re: Dalmore King Alexander III

Příspěvek od Marconi »

Dalmore King Alexander III

Web:http://www.thedalmore.com
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=dalmore
Alkohol:40 %
Barva:
Poznámka:V předvánočním čase jsem si dal závazek přispět pár recenzemi. Jednak se trochu stydím, že zde jen parazituji a také jsem získal pár vzorků z Dramroom, tak bych se rád podělil o své pocity z nich. Jako první přišel na řadu King Alexander III., který dostal název podle události, kterou popisuji v recenzi Dalmore 15 yo a která přinesla i hlavu dvanácteráka do znaku palírny.
Velikost:vzorek
Aroma:Není ohromující, ale docela příjemné. Ovoce, hlavně jablka, koření, vanilka.
Chuť:Opravdu hutná, ovocná, citrusy, ořechy, zralá švestka. Pak se dostaví hořkost, ale není úplně nepříjemná.
Dozvuk:Hřejivý, doznívá ta hořkost, ale brzy odezní a dozvuk je poměrně dlouhý, ovocný a příjemný.
Shrnutí:Na tenhle vzorek jsem se hodně těšil a určitě nezklamal. Má nádhernou barvu, trochu slabší je vůně, ale chuť je bohatá a hutná, dozvuk dlouhý a hřejivý. Ta hořkost by mohla někoho odradit, ale nebyla nepříjemná a při druhém ochutnání mi už nepřišla tak výrazná. Klidně bych si dal celou láhev, bohužel, cena je dost vysoká, takže zatím jsem rád za ochutnání vzorku.
Body:87
Odpovědět