Stará myslivecká original a reserve

Vaše dotazy k whisky, ať už zcela začátečnické či pokročilé
Mikin

Stará myslivecká original a reserve

Příspěvek od Mikin »

Zdravím všechny, nedávno jsem byl na oslavě, kde se nalívalo kromě slivovice a jiných moravských destilátů (jsem z Moravy :D) i právě stará myslivecká (original). Zaujala mě na první doušek její osobitá chuť. Nikdy jsem nic podobného nepil. Připomínalo mi to whisky (irskou) smíchanou snad s brandy + nějaké koření. Určitě to není na nějaké večerní mlsaní, ale takto na oslavu, když pršelo a bylo venku 10°C se to pod altánek hodilo :D. Narazil jsem v obchodě na starou mysliveckou reserve, a tím se dostávám k samotnému dotazu. Pil někdy tohoto "lepšího" myslivce, popř. porovnával tyto dva kousky někdo mezi sebou? Má cenu si připlatit za reserve?
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Stará myslivecká original a reserve

Příspěvek od Nethar »

Ještě lepší než reserve je Stará myslivecká reverse.
Ať ale nejsem jenom neskutečně vtipný, srovnával jsem reserve virtuálně na internetu s mým oblíbeným Magisterem Dark :-) a můžu říct, že stejně jako se s přibývajícím věkem tříbí a vyzrává lidský charakter, získává i Stará myslivecká Reserve s plynoucím časem na ušlechtilosti a zralosti, zatímco u Magistra je mistrovství likérnického díla založeno na použití přírodních ingrediencí a jejich pečlivé přípravě. Díky této důkladnosti jedinečná a hladká hořkosladká chuť tohoto nápoje ozvláštní každé vaše setkání s přáteli či rozzáří jakoukoliv událost. Když to srovnám třeba s Božkovem Tradičním, tak ten je jenom charakteristický svojí jemnou vůní, decentní zlatou barvou a lahodnou chutí. To už je blíž Jägermeister, který díky své nezaměnitelné chuti spojuje lidi na každé party, kde se pije :-)
owarsharif
New-make
New-make
Příspěvky: 105
Registrován: 29 črc 2015, 19:09
Bydliště: Praha

Re: Stará myslivecká original a reserve

Příspěvek od owarsharif »

To zas bude v álejích nablito... :think:
Uživatelský avatar
xenopus
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1058
Registrován: 01 kvě 2015, 18:00

Re: Stará myslivecká original a reserve

Příspěvek od xenopus »

Nikdy jsem je proti sobě nesrovnával (narozdíl od obyč Ferneta a Ferneta Exclusive), ale Stará myslivecká reserve (kvůli černé etiketě, která ji ještě před poslední změnou etikety a názvu (Premium) odlišovala od pískově žlutého základního, tomu taky říkám černý myslivec) je jednoznačně znatelně lepší než ten základní. Není to žádné pití na vychutnávání, jakkoliv si myslím, že i mírně pokročilý konzument kvalitního alkoholu by toho byl schopen. Oproti základnímu myslivci tedy podle mě stojí za to si připlatit, ale samozřejmě nějak rozumně - 200 Kč za půllitrovku, kolik stojí běžně bez akce, bych za něj teda nedal, ale když byla v dubnu nebo v květnu v ratiu za 250 Kč litrovka, tak to jsem neváhal a vzal ho pro návštěvy i pro sebe - za ty peníze pro účely nedeustačního chlastání opravdu nevídaný poměr cena/výkon.
„Alkohol je metla lidstva, ale jednotlivcům neuškodí.“ Whiskybase moje bodování
Uživatelský avatar
Petr KomáreK
Znalec
Znalec
Příspěvky: 668
Registrován: 15 črc 2019, 22:25
Bydliště: praha - východ
Kontaktovat uživatele:

Re: Stará myslivecká original a reserve

Příspěvek od Petr KomáreK »

Přidám dotaz ohledně označování myslivce za whisky

U základního - Original - není o čem diskutovat, složení velejemný líh, vinný destilát, cukr, přírodní maceráty z ovoce a koření
tohle whisky určitě není
navíc jí už ani nemají mezi produkty na webu

1letá a 4letá budou asi stejné, ale protože ve složení je žitný destilát (ten by asi sám o sobě žitnou whisky možní splňovat mohl), ale také přírodní macerát z ovoce, tak už to whisky není

Ty jejich single barely s velkým nápisem 500 let jsem zezadu neviděl, jaké mají uvedené složení

třeba alkohol.cz je má mezi českou whisky

a dneska na mě vykoukla reklama Žitná Stará Myslivecká Selection 4+3, na etiketě mají také slovo whisky, v textu ho mají hromady (asi reklamní stránky), u sebe na webu nic
http://www.whiskysvet.cz/

To by nebyla palírna u zeleného stromu, aby nebyla jedinečná, nejstarší a nejlepší :)
Naše země má dokonce díky nejstarší evropské palírně, Palírně u zeleného stromu, velmi silnou tradici výroby jedinečné žitné whisky, která nese tradiční a hrdý název Stará žitná myslivecká.

splňují nebo nesplňují označení a zařazení do kategorie - česká whisky ?
Petr KomáreK
Whiskyonline.cz
http://www.whiskyonline.cz
moje whisky na možnou výměnu: http://pkomarek.cz/whisky/000.html
Petr
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1319
Registrován: 25 dub 2011, 18:47

Re: Stará myslivecká original a reserve

Příspěvek od Petr »

Všechno to je levárna. Žitnou údajně dovážejí z Francie a pančují ji potravinářským lihem velejemným, v jakých poměrech vědí jen v Prostějově. A jinak, jistí praktici by mohli povídat, jak "skvěle" se získává sladina ze sladovaného žita a taky jak "úžasně" se s ní dále pracuje.
Jednou a dost jsem slyšel! Kdo by se s ní proto páral, ještě k tomu ve velkém! Že se podvádí, nejen u nás, o tom existuje mnoho důkazů.
Třeba tady: https://www.thedailybeast.com/your-craf ... in-indiana
:hand:
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Stará myslivecká original a reserve

Příspěvek od nidan »

jo vyslazovat žito třeba na pivo je opravdu lahůdka :lol:
Uživatelský avatar
Marvin
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1298
Registrován: 01 zář 2011, 09:31
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Stará myslivecká original a reserve

Příspěvek od Marvin »

Doplňková otázka je, kolik žita musí obsahovat "mashbill", aby se tomu v Česku mohlo říkat žitná whisky (jen pro ilustraci irská rye whiskey Kilbeggan má ve směsi sladů cca 30% žita, oproti požadovaným min. 51% v USA).
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Stará myslivecká original a reserve

Příspěvek od nidan »

tak to je otázka za milion :lol:
nobynoblhoch
Znalec
Znalec
Příspěvky: 363
Registrován: 13 říj 2017, 10:57

Re: Stará myslivecká original a reserve

Příspěvek od nobynoblhoch »

Toto jsem řešil s jejich PR oddělením od počátku kdy,, tohle,, začali vydávat za whisky a ohánět se medailemi ze soutěží. Marně. Melou si svoji a vše je ultra tajné.
Odpovědět