Aberlour A'bunadh batch 35

Shargard
Znalec
Znalec

Aberlour A'bunadh batch 35

Příspěvek od Shargard » 31 črc 2011, 14:07

Vítejte přátelé kvalitního pití u slibované recenze na nejnovější batch Aberlour A´Bunadh a to s číslem 35. Podrobné představování nemá význam, neboť bylo provedeno u 34. Dnes se zaměříme na 35 a srovnání s 34 a čeká na vás i malý bonus v podobě dalšího malého, trochu bezvýznamného leč zajímavého pokusu. Osobně jsem byl hodně zajímavý co jiného přinese 35 tedy kromě vyššího obsahu alkoholu. Nejprve si představíme 35, pak srovnání s 34 a nakonec zmíněný pokus

Aberlour A'Bunadh 35 (60,3%)
Obrázek

Bez vody:

Nos - elegantní, malinko uzavřená, lehce pichlavá, třesně, slabě pomeranč, muškátový oříšek a krásný koňakovo-sherry tón

Chuť - opět tělnatá krémová whisky, hodně vyzrálé třešně, sherry, sušené ovoce, muškátový oříšek a lehce hořká čokoláda

Dozvuk - ovoce, dub, hořká čokoláda s vyšším obsahem kakaa, které postupem času přechází v hořkosladký tón

S vodou:

Nos - výrazně se otvírá, pichlavost ustupuje, celkově ovocnější

Chuť - přidává se dub, šťavnatost a zvýrazňuje se pomeranč a hořká čokoláda

Dozvuk - čokoláda dostává grády (80% obsahu kakaa) - famózní

Záměrně vynechávám závěr a hodnocení abych vás udržel v napětí, kdo je vítěz, o trochu déle.

Srovnání s batchem 34

Už na první pohled zaujme barva, která je dobře o odstín a možná i více světlejší než 34 - počítám, že whisky v sudech strávila méně času. To jde ruku v ruce s vyšším obsahem alkoholu.

Bez vody:
Nos - Tady jasně vede 34 - ohromné plné aroma dostanete plným proudem. Naproti tomu 35 působí zakřiknutěji až nesměle

Chuť - 34 je krémovější a jemnější - to se dá přisoudit nižšímu obsahu alkoholu. U 35 o monoho více dominují třešně než pomeranč což mě osobně je sympatičtější

Dozvuk - Podle dozvuku poznáte A´bunadh - čokoláda a hořkosladký tón jsou typickými znaky

S vodou:
Nos - 34 stále na aroma štědřejší, ale propastný rozdíl už není takový jako v případě čisté whisky

Chuť - 35 nabizí o dost více čokoláday a třešní. Zázvor u 34 a muškátový oříšek u 35 se nedá pokládat za klad či zápor ani u jedné z whisek

Dozvuk - Tady mě dostala opravdová čokoládová nálož 35 i když belgická pralinka 34 taky není vůbec k zahození

Kdo je vítěz?
Shrnutí:Po prvním přechutání jsem jednoznačně označil 34. S postupem času a přibývajícími přechutnávkami se jazýčka vah vyrovnávaly. No jak asi tušíte dopadlo to nerozhodně. Každá z whisek dominuje něčím jiným a někde jinde a to jsem přesně očekával. Opět se jedná o jedinečný zážitek a důkaz toho, že A´Bunadh si drží skvělý standard.
Body:90
Experiment

Neodolal jsem a zahrál jsem si na blendera. Tedy chlapíka co whisky míchá. Poměry jsem zvolil 1:1 abych to nějak nekomplikoval a taky že už mi z 34 zbývá tak na 2 sklenky :shock:

Bez vody:
Nos - Pichlavý, chlůebovinka, nakyslost- nevyzrálý andgrešt, alkoholovitost - nic co od whisky chci

Chuť - v podstatě nijaká

Dozvuk - alkoholový a šťavnatý

Učebnicová uklázka toho když to vezme do ruky amatér :lol:

S vodou:

Tady se karta výrazně obrací a dostanete přesně zlatý střed z obou whisek.

Málem bych zapomněl na důležitou věc

Doporučení - Po dobrém obědě či večeři dokreslit dokonalost okamžiku.

Slainte Mhath
Obrázek

Jerry1
Profesionál
Profesionál

Re: Aberlour A´Bunadh batch 35

Příspěvek od Jerry1 » 31 črc 2011, 16:44

Skvěle zpracováno, čte se to jedním dechem. Je to skoro jako detektivka.

Króča
Profesionál
Profesionál

Re: Aberlour A´Bunadh batch 35

Příspěvek od Króča » 01 srp 2011, 06:43

Přesně tak ;) literatura faktu v poutavé reportážní podobě :obscene-smokingpimp:
No mňamky to budou obě dvě, o tom žádná :music-rockout: evidentně ale ne společně v jedné sklenici :mrgreen: Bonusovka ovšem jinak velmi povedená.
85+ bodů = doporučuji
Obrázek

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Re: Aberlour A´bunadh batch 35

Příspěvek od Nethar » 20 zář 2011, 21:19

Krásně nám to tu Shardgard shrnul a porovnal, ještě doplním svoje skromné poznatky. Teď, když už je sem jdu jenom zkopírovat z tabulky, jsem si pořádně ještě jednou přečetl Shargardovo hodnocení a všiml si i poznámky, že "po prvním přechutnání jsem jako vítěze jednoznačně označil 34" ... stejně tak jsem dopadl já. Bohužel vzhledem pouze ke dvěma panáčkům už nebudu moci přehodnotit, takže můj dojem už takový zůstane, 34 souboj vyhrála, jestli by ji časem 35 dotáhla nevím, teď se mi to nezdá, stručné zdůvodnění níže:

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/21168
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=aberlour
Alkohol:60,3 %
Aroma:tohle není klasický navoněný Aberlour. Můj první pocit byla nakyslá štiplavost, až později jsem se dopracoval k nějakým oříškům, vaječnému likéru, ale není to nic výrazného, tahle procenta chtějí vodu, která ji více otevře. Je potom voňavější, sladší, ovocnější. Vanilka. Jedná se o takovou tu těžší sladkost, kterou znám třeba z Aberlouru 12y
Chuť:bez vody pro mě žádné velké potěšení, snad jenom, že má příjemnou smetanovou texturu, kterou si podrží i po naředění. Pak se v ní objevuje význačné množství dřevitosti, celkově jde spíše do hořkosti, kterou tentokrát myslím výjimečně v dobrém. Oříšky
Dozvuk:dřevo, kakao, čokoláda, cokoliv to je, je to hořké. Po první ochutnávce jsem byl vysloveně zklamán a kdyby to s ní skončilo, bodování by nedopadlo vůůůbec dobře - nepříjemná hořkost, která mi vůbec nesedla. Ponechal jsem si ji moudře (už jsem holt takový mudrc) na později, kdy jsem měl k dispozici už i #34 a porovnal je vůči sobě. Hořkost ve své nepříjemné podobě už byla pryč, takže to byl snad jenom můj dočasný chuťový výpadek. Podruhé byla nahořklá snesitelně, ve stejném duchu - dřevo, kakao, čokoláda
Shrnutí:v přímém srovnání s 34 u mě tato verze prohrává, přesto je to moc dobré pití. Narozdíl od 34 mi nejenom chutná, ale i voní více s přidanou vodou
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Radek
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Radek » 21 zář 2011, 07:39

cože? ....jen 83 bodů? :o
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 21 zář 2011, 08:11

K whisky v sudové síle si můžeš u Nethara přidat vždy 20 bodů navíc, sám to zmiňoval ;)
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 21 zář 2011, 08:51

Částečně to je určitě tím, co říká Hunter, druhá část je fakt, že to byl jenom vzorek na dva panáky, takže jsem její zákoutí nemohl prozkoumat do detailů. Nicméně batch 34 dostal ode mně 87, což je vlastně to samé, co dal Shargard, bodík sem bodík tam, no a 34 mi voněla i chutnala lépe, musel jsem to zohlednit, jak na to koukám, dal jsem jí jenom o bodík víc v každé z charakteristik. Ono tohle taky není pití na každý den. Takže tak, ano, 83 bodů :twisted:

Shargard
Znalec
Znalec

Příspěvek od Shargard » 04 říj 2011, 21:20

Po delší době jsem si nalil a protože už mi tam zbývá velmi málo dostalo se mi na chuti nelibé dřevitosti. Oxidace udělala svoje. Takže kvapem dopiju aby to nebylo ještě horší. Možná ještě do Vánoc představím něco co tenhle problém s oxidací řeší - nebo alespoň významně redukuje.
Obrázek

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 04 říj 2011, 21:22

Něco z toho, co předváděl Ralfy? :-)

Shargard
Znalec
Znalec

Příspěvek od Shargard » 04 říj 2011, 21:25

Spíš jenom jedno. Hodně ti napovim, že menší lahve shánět nebudu.
Obrázek

Odpovědět