Talisker 10 yo

Odpovědět
rap
New-make
New-make
Příspěvky: 135
Registrován: 07 čer 2012, 21:20
Bydliště: České Budějovice

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od rap »

Pěkně srovnání. Mám to podobně.
Obrázek
Uživatelský avatar
Petr KomáreK
Znalec
Znalec
Příspěvky: 668
Registrován: 15 črc 2019, 22:25
Bydliště: praha - východ
Kontaktovat uživatele:

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od Petr KomáreK »

Talisker 10-ti letá 45,8%
taliskerb10y24b.jpg
taliskerb10y24b.jpg (35.42 KiB) Zobrazeno 5738 x
Aroma je bohaté, silné, výrazné, hutné. Tohle aroma se prostě valí. Rašelinový dým s jódem, jak hořící nemocnice v rašeliništi, zajímavý je následný sladký tón. Mísí se tam i lehká nakyslost až po ovoce. Aroma je trochu nezvyklé, ale velmi zajímavé a překvapivě i celkem jemné a příjemné. Jen se tam ten nos nesmí strčit moc hluboko. Chuť začne rašelinovým výbuchem, tekoucí rašelinná láva, následovaná jódem, jako kdyby se nemocnice snažila přispěchat na pomoc, těm co nezvládli úvodní útok rašeliny. Stejně jako v aroma následuje nečekaný sladký tón, s trochou ovocnosti a trochou ostrosti. A to celé následované novou vlnou v plné síle, kdy se ceká ta přehlídka chutí opakuje. Chuťové pohárky si užívají extázi. Dokončení je dlouhé, hluboké a nese sebou dozvuk té přehlídky rašeliny, lávy, kouře, jódu a opět to uzavře ta sladkost.
Ne nadarmo se ví, že tohle je už v základu skvělá whisky, jedna z nejlepších a současně je dostupná všem milovníkům whisky.

Tohle je teda ženská. Už od první chvíle cítíte, že tohle bude stát za to. Nevyznáte se v ní, cítíte její velkou sílu, její jemnost, cítíte její mnohostranost. Nevíte čeho si všímat dřív, mate vás, Vidíte její krásu. Nedá se jí odolat. Nechcete jí odolat. Do tohodle dobrodružství se pustíte po hlavě, je nebezpečná, ale věříte jí. Je něžná i sladká, najednou probudí tu dračici v sobě a zcela ji podléháte, necháte ji, ať se vás zmocní. Když odezní ta spalující dračice, je tu zase najednou tak něžná a sladká krásná ženská. Nechá se od vás spoutat, dovolí vám vychutnat si celé její žhavé tělo. Pak spoutá ona vás a předvede další zázraky, které se v ní skrývají. Nebráníte se tomu, klidně se oddáte její moci. Věříte jí. Tohle je jedna z životních lásek. (Mnohoženství je zakázano, ale mnohowhiskovství je naštěstí povoleno.) Sakra, to je teda ženská, tomu se nedá odolat, tu musíte znovu chytit do rukou. (Naštěstí whisky vám za tohle nedá facku, nehrozí odmítnutí a u whisky je to do určité míry společensky přijatelné.)

tentokrát přišly na řadu rovnou dvě desetileté whisky


Talisker 10-ti letá 45,8%
taliskerb10y23b.jpg
taliskerb10y23b.jpg (35.18 KiB) Zobrazeno 5738 x

Mám tu teď na stole ještě jednu láhev 10-ti letého Taliskeru, ale ze staršího plnění a ze starší etiketou. Je správný čas na jejich porovnání.
Aroma je hned na první dojem výrazné a silné. Hořící rašelina, kouř, sladká hořká čokoláda, ovoce ovoněné kouřem. Přivonět musíte opatrně nebo vám vlna lávy prolétne celým nosem a čichové buňky se začnou blaženě a opile usmívat. S trochou opatrnosti cídíte, že aroma je vlastně relativně jemné (teda dle možností na tu sílu a složení) a příjemné. Chuť začíná sladkou vlnou, cítíte rašelinu, kouř, trochu spáleného ovoce, trochu nevýrazné štiplavosti. Zažíváte určité zklamání. Vůně na vás udělala dojem, nástup chuti byl velký, ale pak jakoby se najednou ztratila, znevýrazněla, zobyčejnila. A tak ji reignovaně polknete. A teď to přijde. Poprvé je to šok, kdy nevěříte vlastním dojmům, to se vám asi jen zdálo, mozek jen přehrál vaši představu. Ale při druhém doušku je to tu znovu. Najednou vám hrdlem protéká žhavá láva, ze které se uvolňují další chutě - rašelina, kouř, ovoce a sladkost. Uvoňují se ale již uvnitř a tak je vnímáte zcela jinak. Jak kdyby jste uprostřed těla měli dlaší chuťové buňky. A láva ve vašem těle stále vře a hřeje. Dokončení (to vlastně celou dobu od toho polknutí popisuji) je dlouhé, hodně dlouhé a hřejivé. Po ne moc výrazné chuti také překvapivé. Tak dlouhé, že i když se těšíte na další doušek, tak ho oddalujete, abyste do dokončení nechali co nejdéle doznít, tohle si nechcete zbytečně zkrátit. Tohle je ten Talisker, kde se psalo o tekoucí lávě.

Čtete stejné jméno, stejný věk, ale prý je to jiná ženská. To bude asi dvojče, tak čekáte co přijde. Dvojčata budou asi úplně stejný, ale co když ne, snažíte se ubránit očekávání, které by vám mohlo zkazit nový dojem, ale stejně tam to očekávání a porovnávání malinko vytrkuje růžky. Jen co se otevřou dveře tak vejde ještě krásnější ženská, než jste čekali. Je krásnější než její sestra. Jste příjemně překvapení, fascinováni jejím tělem. Není dokonalé, ale je fascinující, komplexní dokonalost by vedlo toho byla nudná. Ty tvary, ta energie, co z ní vyzařuje, to oblečení, ty vlasy, ta tvář. Tomu se nedá odolat, máte chuť na hned, teď. A současně si ji chcete postupně vychutnat. Začátek je jiný, než u její sestry, to vůbec nevadí, takhle vypadá lépe a porovnávat můžeme až potom. Ale se začátkem vše odezní. Najednou si není co říci, jiskřící atmosféra dojiskřila. Nechcete ji zklamat, nechcete ji ublížit, ale nevíte co byste řekli. Ztratili jste zájem a máte pocit, že z její strany také není. Chystáte se rozloučit s výmluvou "Už musím jít, zapomněl jsem, že dneska krmím králíka.". Jen co to dořeknete a otočíte se ke dveřím, proletí vzduchem velký blesk. Ta nevýrazná, která se k vám jen přibližovala, aby vám vlažně podala ruku na rozloučenou, je najednou svojí tváří těsně u vaší. Nestojí na zemi, plně cítíte její váhu, protože ona se vás drží nohama okolo vašeho pasu. Její ruce máte okolo svého krku. Chcete něco říct, vlastně nic říkat nechcete, raději něco udělat. Nestačíte. Pustí se vás rukama, nohama se stále drží, její tělo zmizí obloukem dolů. Než se stačíte vzpamatovat je zpět nahoře a všechno oblečení z její horní části těla je pryč. Nechápete, jak to udělala, ale ani se to nesnažíte pochopit. Jste pohlceni tím výbuchem, tím návalem živočišné síly, žhavou tekoucí lávou. Teď už nemyslíte na nic, vychutnáte všemi smysly, každý kus jejího těla, každý záchvěv, každý dotek, každou kapku. Tohle je výbuch, který vás zcela pohltí, tohle je extáze.

taliskerb10y25b.jpg
taliskerb10y25b.jpg (54.05 KiB) Zobrazeno 5738 x
Cosi se povídá, že to nebude stejný. Když je budete ochutnávat nezávisle na sobě a v delším časovém rozpětí, tak možná řeknete, že jsou stejný. Že u té novější nebyl lávový výbuch, ale vlastně byl. Myslel jsem si, že byl větší, ale to jen si ta paměť přibarvila. Kouř, rašelina, celkově skvělá whisky - takže to vlastně sedí. Ale když se podíváte do popisů kousek výš, tak alespoň já to viděl jinak. Jsou to jiné whisky. Hned u aroma je rozdíl ve výraznosti. Ta novější je taková hladší, možná trochu příjemnější, né tak silné a spalující. Ta starší je v aroma pořádná síla. To od Taliskeru chci, chci si tu lávu hned na začátku šňupnout. Pořádně si dát do nosu. V chuti je to obráceně. Ta novější se pořádně projeví a hned ukáže, co je zač. U té starší jsem začínal mít strach, co se mi z tou whisky stalo. Vždyť ve starých poznámkách mám popsáno, jaká je to skvělá whisky. A s polknutím whisky to přišlo. To destilované ústřední topení co pisují jiní, ta protékající láva, ta dlouhá hřejivost.
Když už na ostrov s lahví Taliskeru, tak určitě s tou starší verzí a i z tou ženskou k ní, však ono se krátké trapné mlčení zvládne rychle zkrátit. A kdyby nebyla, tak beru i tu novější, ta byla taky hodně dobrá (myslím tu ženskou, láhev mi nechte to starší plnění). :)

http://www.whiskyonline.cz/index.php?ac ... f=talisker
Naposledy upravil(a) Petr KomáreK dne 21 zář 2019, 20:11, celkem upraveno 2 x.
Petr KomáreK
Whiskyonline.cz
http://www.whiskyonline.cz
moje whisky na možnou výměnu: http://pkomarek.cz/whisky/000.html
Uživatelský avatar
lalos
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1699
Registrován: 19 kvě 2015, 07:43
Bydliště: Zlín

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od lalos »

:clap: :clap: :clap:
Instagram, Facebook, Whiskybase

Scotch, irish, japanese, american, indian and czech of course- Racism Freezone
Uživatelský avatar
moochine
New-make
New-make
Příspěvky: 99
Registrován: 11 říj 2018, 16:20

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od moochine »

Prva polka DE bola skvela, potom vyoxidovala a nuancie odisli(hlavne jahody a maliny na nose...uuuf, mnam), ale stala za to a urcite kupim znovu. Ale dostal som chut na nieco ostrejsie tak som si spomenul na 10nu ktoru som minule(pred rokom) uplne nemusel. Vyvinula sa mi vsak paleta a chute a zabazil som po niecom so silnym charakterom. Avsak musim povedat ze som nesmierne sklamany. Vo flasi skoro nic nie je. Vsetky pachy a chute ktore som popisal minuly rok su prec. Je tam akasi slaba sladkost, velmi jemny naznak soľanky ak clovek hlada a to silne chilli palenie po prehltnuti uz je tiez akosi bez charakteru a bez koni pod kapotou. Po tabaku, koži, dyme, mori a slanosti nie je ani stopa. Trosku citit opaleny sud ale clovek musi naozaj hladat. Pachut popola je uplne minimalna. Jasne, moze to byt mnou ze mi odisli chutove bunky, avsak to iste sa mi stalo v poslednej dobe s viacerymi flasami, primarne s Ardbegom 10 ktory s minulorocnou flasou neisiel ani porovnat. Mam pocit ze kvalita plneni Diageo sli doslova z roka na rok totalne do p-cka, i ked Ardbeg je Hennessy, je mi to skratka divne. Avsak vieme ze kvalitnych sudov je na trhu nedostatok a dopyt ide stale nahor, takze to nie je az natolko prekvapujuce ako by sa mohlo zdat.

Niekto iny s podobnymi skusenostami?
Glengoolie, for the best of times
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od nidan »

mas rozchlastanou hubu a spatnou pamet...mne se to taky stavalo, ale zkus si treba odlejt do vzorkovnice a následnej rok porovnej s další flaškou, uvidíš že to taková tragedie není...rozhodně ne ob rok:)
joy
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2785
Registrován: 27 úno 2014, 17:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od joy »

A taky je to tim, ze casem proste dostavas na vnimani koure imunitu, kdyz ho chlastas furt. Proste to pocatecni wow vyprcha, musel bys dat na cas kourovkam sbohem a teprve za nekolik tydnu ci spise mesicu zkusit, zda se to nezlepsilo.
Uživatelský avatar
moochine
New-make
New-make
Příspěvky: 99
Registrován: 11 říj 2018, 16:20

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od moochine »

nidan, praveze tie chute a aromy mam este celkom v pameti, rok zase nie je taka dlha doba aby clovek kompletne zabudol. nehovoriac o tom ze to ani nie je o tom co bolo pred rokom, ale co je teraz - respektive co nie je. predosly zazitok je relevantny len pre porovnanie. mne skor ide o to co flasa ne-ponuka prave teraz, aj bez porovnania. ak bola miulorocna flasa lepsia, to je jedna vec, ale ked minulorocna flasa mala spektrum chuti a voni ktore v aktualnej flasi nie je, tak to nie je o zlej pameti ale o probleme s kvalitou v aktualnej flasi.

joy - o "palate fatigue" som pocul no uplne sa s tym nestotoznujem. mozem prijat fakt ze tie fenoly sa stratia lebo ich mozog odignoruje ked si na ne zvykne, no co tie zvysne chute a aromy, kam sa podeli? druha vec je ze co potom robia liehovarnici(master distiller) ked kazdy den musia skusat vozrky a sledovat konzistenciu a profil? jedne clovek by v robote asi dlho nevydrza ked po par dnoch nevie v pohari nic najst... preto tento argument beriem ale len ciastocne.
mas rozchlastanou hubu
Toto beriem ako kompliment :lol:
Glengoolie, for the best of times
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od nidan »

jo batch od batche je jistě jinej, to nás jen krmí tím jak se snaží aby to bylo furt stejný...
jo a master blender ochutnává vyjímečně, většinu vzorků diagnostikuje pouze čichem .-)
s tím fenolem s joyem souhlasím a je to vidět třeba na MC, viz. loni v praze Octomory, mi vychlastaný huby jsme si libovali a lidem co to měli prvně hořeli huby :lol:
joy
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2785
Registrován: 27 úno 2014, 17:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od joy »

To je fakt. Octomore jsou vodicky pro ty, co ochutnali ten spravny batch Säntisu
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od salam15 »

Aroma:Hořké pomeranče, Campari, rašelina, kouř, kyselost
Chuť:Něco, čemu říkám taliskerová kyselost, pepř, postupná exploze chuti, kterou spojuje sladkost a med
Dozvuk:Dlouhý, drsný
Shrnutí:Talisker u mne nesmí chybět a již delší dobu jsem ho neměl otevřený. Když tu čtu stesky na pokles kvality a "oxidaci", tak zde můžu prohlásit, že lahev, kterou mám doma tři roky a poslední tři měsíce otevřenou (teď je jí tak půlka), poklesem kvality ani ztrátou chutí rozhodně netrpí. Je to super. V přímém souboji Taliskera porazil Ben Nevis, ale jen o fous a je to taky prostě možná jen tím, že je nový, ne tak okoukaný a přechutnaný.

Ochutnáno v rámci degustace desetiletých plnění, kterého se účastnili (uvedeno v pořadí od nejlepší po nejhorší) Ben Nevis 10 yo, Talisker 10 yo, Lagavulin 10 yo, Highland Park 10 yo, Edradour 10 yo.
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Odpovědět