Whisky Bible

Zajímavé knihy, časopisy, ...
Odpovědět
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Re: Whisky Bible

Příspěvek od Nethar » 15 pro 2018, 14:35

Pokud si dobře vzpomínám, tak u něj není 80 bodů za levný blend to samý, co 80 bodů za 30 yo single malt. Je v tom i jakési očekávání od daného pití vzhledem k tomu co je to zač a kolik to stojí a tak. Čili blend s 81 neznamená, že je lepší než nějaký single cask s 80. Aspoň před lety to tak někde tuším psal. A třeba ta Finest mezi blendy podobné kategorie mě chutná, ale to je asi věc názoru a neznamená to, že mi ji máte dávat k Vánocům :-D
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

xenopus
Znalec
Znalec

Příspěvek od xenopus » 15 pro 2018, 15:01

Ano, a stejně tak neznamená, že když mu mezi single maltkami podobné kategorie chutnal Talisker 40 Bodega Series, že mu ho máte dávat k Vánocům. Ale je to asi věc názoru... :D
„Alkohol je metla lidstva, ale jednotlivcům neuškodí.“ Whiskybase moje bodování

nidan
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od nidan » 15 pro 2018, 15:04

však by ho jistě nepřijal :-)

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 15 pro 2018, 16:32

Bylo by mi to blbý, ale protože vím, kolik vám denně věnuji svého času, nakonec bych přijal ;-)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

ktulu
New-make
New-make

Příspěvek od ktulu » 17 pro 2018, 19:03

Nevím, jak v předchozích vydáních, nicméně ve Whisky Bible 2019 je odstavec "Price of Whisky", kde v podstatě tvrdí, že při hodnocení nápoje není přihlédnuto k ceně. Hodnotí jen kvalitu a charakter. Všem by asi přišlo smysluplnější hodnotit whisky v poměru cena/výkon...ale vzhledem k objemu degustovaných whisek (a vzhledem k tomu, že ceny jsou v každé zemi vlivem daní jiné (cituji JM)), tak chápu, že hodnotí metodou, jakou hodnotí. Tedy až na ten fakt, že jsou ta hodnocení často velice zvláštní.
Per aspera ad astra.

LukeD
Znalec
Znalec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LukeD » 17 pro 2018, 21:09

Tak ono také dlužno brát v potaz, že ta hodnocení už dávno ani zdaleka nedělá pouze on, pokud je mi známo, tj. že na to má svůj tým lidí. Opravte mne, jestli se mýlím. A jinak vřele doporučuju k přečtení následující článek: Why You Can’t Trust Jim Murray’s Whisky Bible. Stejně jako výživnou diskusi pod ním.
This is the #1 reason why you can’t trust the Whisky bible. Jim Murray wants to sell his book, not once, but every year. If his list of the “world’s best whisky” was the same every year, there would be no reason to buy a new book.
Mimochodem, mě nechávala Whisky Bible vždycky naprosto chladným. Už jen díky tomu jejímu nabubřelému názvu. A co jsem tak četl rozhovory s Jimem, ona je mu ta nabubřelost a okázalost tak nějak bytostně vlastní. Ostatně, stačí si přečíst reakce na druhou část rozhovoru s ním na TWE: https://blog.thewhiskyexchange.com/2017 ... s-quality/
Michael Jackson was, once again, “a beer guy” and it’s “sparkly eyes” – those silly book covers explained at last! – not whisky acumen, that matters. The repeated dismissal of his “dear friend” Jackson’s skills and contributions to make Murray the “colossus of whisky” is the single most sickening aspect of Jim’s self promotion. In that context, the criticism of other writers not being able to get around their egos takes on an aspect of irony that even Murray should see.
Obrázek Je lepší žít hodinu jako tygr než celý život jako červ.

nidan
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od nidan » 17 pro 2018, 21:52

nemůžu souhlasit...nevím kdy se to v Jimovi obrátilo k tomu co předvádí teď ale v době kdy dělal recenze s Jacksonem pro whisky magazin (cca 1999-2003) jsou mi jeho recenze daleko bližší, přesnější, více nezaujaté než Jacksonovo, který nepokrytě chválil vše od Lagavulinu a Macallanu doplněné o básničky typu "jarní rosa stéhající z nohou horalky při běhu raním vřesovištěm" apod... zkrátka Jim byl v té době opravdový znalec a možná že i pořád je, ale....

o tom že by měl Jim tým lidí nevím, podle mne by s ním nikdo nevydržel pracovat...

LukeD
Znalec
Znalec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LukeD » 17 pro 2018, 22:06

Díky za rozšíření náhledu na Jima. V té době, kterou popisuješ, jsem se ještě o whisky vůbec nezajímal.

Ale opravdu si, nidane, myslíš, že Jim sám ochutná ta kvanta whisek každý rok? Jak psal ten týpek z mnou vloženého článku, znamenalo by to více než 12 whisek každý den. A i kdyby nakrásně všechny ty vzorky vyplivoval, furt je to totální magořina. Nemluvě o tom, že sám v rozhovorech říká, že když ho něco ruší, nemá ten správný den apod., tak netestuje. Což znamená opět jen další navýšení počtu vzorků na jeden den.

Pro mě je Whisky Bible pořád prostě mnohem víc marketingový nástroj než nějaký extra důvěryhodný zdroj. Zvláště pak s ohledem na to, co už tu bylo x-krát diskutováno. A sice že na základě vzorku si člověk udělá jen velmi, velmi zkreslenou představu o té které whisce. Pokud se nepropije celou lahví, ví o ní vcelku prd. Dále je tu pak subjektivnost hodnocení - ale tady tedy předpokládám, že ti, co se biblí řídí, už tak nějak vědí co a jak, a že už prostě mají srovnaný Jimův náhled se svým vlastním nosem a patrem. A v neposlední řadě nemluvě o nevyrovnanosti šarží, pokud se jedná o core range OB a ne nějaké jednorázové edice či IB.

nidan
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od nidan » 17 pro 2018, 22:24

rozhodně neochutná 4500 whisky každý rok, Jim má ochutnaných 4500 různých whisky v životě, proto taky když se koukáš na jeho bible tak se to každý rok o nějaké stovky zvětšuje což je to co vypije ročně...
podívej se na Serge, ten má nachutnáno v současné době kolik? 14.000 ? kam se hrabe Jim .-) a taky pije cca 3-7 vzorků denně, ten v posledním rozhovoru říkal že pije denně (když není sick) jinak by nestíhal pít co mu lidi posílaj (nevím proč to neposílají radši mně :D )

whisky bible je od jisté doby, řekl bych od roku 2008-2010 určitě marketingový nástroj a jimův stroj na peníze, do té doby to je velice zajímavé čtení. A že má rád Jim žitnou a ameriku? no a co tak ať má...já jsem díky němu ochutnal tu kanadu a propil jsem se k ní a je to zajímavé pití které bych jistě přehlídnul. Každej si v bibly podle mne najde to svoje, někdo hodnocení, někdo si koupí jeho whisky roku protože zaručeně stoupnou na ceně, někdo něco jiného...

za mne dobře že je tu Jim a jiní co se snaží whisky propagovat jsou bez ohledu na formu, což je rozhodně dobře...

LukeD
Znalec
Znalec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LukeD » 17 pro 2018, 22:36

Jo, tak s tou poslední větou nemohu než souhlasit. Různorodost jsem měl vždycky rád. A člověk halt nemůže mít rád všechny a souhlasit se všemi, aniž by přitom zároveň neztratil svůj vlastní ksicht. Takže suma sumárum, za mě je též fajn, že tu Whisky Bible je, ale osobně si namísto ní každý rok koupím raději Malt Whisky Yearbook, i když v ní žádné známky nenajdu. 8-)

PS: Musíš Sergeovi napsat. Sám od sebe ti to přeposílat nebude. ;) A nezapomeň zmínit, že jsi první český Connoisseur na Whiskybase. :clap: :-P

Odpovědět