Glenfiddich 12 yo

Odpovědět
Uživatelský avatar
Torrez
New-make
New-make
Příspěvky: 177
Registrován: 20 led 2017, 20:04

Re: Glenfiddich 12 yo

Příspěvek od Torrez »

Glenfiddich 12 yo

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/63722
Alkohol:40 %
Velikost:Celá láhev
Aroma:Poměrně výrazné, smetanové, ovocné, ale cítím i něco umělého a nepříjemného, jako laciné mýdlo na ruce.
Chuť:Trochu ostřejší, barvitá, slušná
Dozvuk:Slabý a krátký
Shrnutí:Za tu cenu dobré, vyzkoušel jsem i přes pokušení k 15 yo a nelituji, alespoň snad zažiji ten progres mezi nimi. Testováno naslepo proti Glenmorangie 10 yo a zde Glenfiddich prohrál.
MaRø

Re: Glenfiddich 12 yo

Příspěvek od MaRø »

Zdravím. Má první, skotská single malt, kterou jsem ochutnal, byl Talisker 10 yo, který jsem přivezl svému kamarádovi ze Skotska. Z chuti jsme byli úplně v šoku, ale postupně jsme si nějak zvykli. Každopádně jsem si řekl, že skotskou už fakt raději ne :lol: Tenhle týden jsem začal koukat po nějaké fajn láhvi z Irska a při hledání jsem se opět dostal ke skotské a dozvěděl se, že Talisker prostě není žádný čajíček a že ve Skotsku jsou i jemnější a hlavně sladší whisky :D Po přečtení pár recenzí jsem teda vybral Glenfiddich 15 yo Solera...jenže tu u nás neměli, tak jsem vzal tuto dvanáctiletou a musím říct, že je výborná! Kupovat poprvé whisky naslepo opravdu nebylo moudré, ale jsem rád, že jsem se dozvěděl, jak to všechno vlastně je :)
Marduk
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 30
Registrován: 10 úno 2018, 09:18

Re: Glenfiddich 12 yo

Příspěvek od Marduk »

Tak to jsme na tom stejne s tim Glenfiddich 12 y.o.....ja zacal s whisky jako blendy Ballatines a Vat69 (ktery je minochodem hodne dobry podle me), dale irske Bushmills ...Jameson ..Tulamorky a ja nevim co...amerika me uplne minula...pak prisla zelena Glenfiddich a ja byl v jinem svete whisky....pak 15 y.o. Solera a po ni Highland Park Einar...a jako tresnicka pred 14 dny The Balvenie 12 DW...ta to rozsekala...ted kdyz procitam toto forum mam par dalsich tipu co zkusit dalsiho....BenRiach 12 y.o. Sherry nebo Macallan Amber...
WAR IS HELL
Uživatelský avatar
StudioFranc
Znalec
Znalec
Příspěvky: 292
Registrován: 17 led 2017, 22:47
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Glenfiddich 12 yo

Příspěvek od StudioFranc »

Přímé srovnání Glenfiddich 12, Glenfiddich 15 Solera Reserve a Glenfiddich 18 Small Batch Reserve.
Velikost:vzorek 0,05l (degustováno doma)
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/46791
Barva:
Aroma:Sladkokyselé ovoce, slabá káva s rozpuštěným čtverečkem čokolády (nejspíš druhák z lógru včerejšího dne), pár kapek medu. Aroma není nepříjemné, ale takové nevýrazné, slabé.
Chuť:V počátku mám jasnou hrušku s ananasem, takový sladký, ovocný kompot. Celkem rychle přechází do hořka a dřevitosti.
Dozvuk:Celkem slabý a krátký s nádechem hořkosti.
Shrnutí:Není to úplně zlé, ale v přímém srovnání s Glenfiddich 15 Solera a Glenfiddich 18 neobstojí. Za cenu jen o kousek vyšší bych rozhodně doporučil 15 letou variantu. Tohle je slabší, méně výrazný a snadno zapomenutelný bráška.
AV WB:33,90 €
Uživatelský avatar
AdamLiška
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 18
Registrován: 29 zář 2017, 12:00

Re: Glenfiddich 12 yo

Příspěvek od AdamLiška »

Barva:
Aroma:Výrazná hruška, celková ovocnost, trochu i kvašeného ovoce (jablek), sherry sudovost, velmi vyvážená, kyselé bonbony.
Chuť:Krásně jemná vanilka, hruškovost a hlavně ovocnost, jemná kyselost, smetanovost, žádná palba chutí. Jednoduchá a přímočará.
Dozvuk:Velice příjemná, chuť se rychle uzavírá a postupem času lze ucítit lehký kouř, ale opravdu jen lehce. Dřevitost, zřejmě kvůli věku.
Shrnutí:Má první single malt whisky a musím říct, že její chuť se mi velice líbí. Hlavně ovocnost a jemnost bych vyzdvihl a opravdu precizní chuť, která není rozdělena na nějaké rušivé elementy. Naopak chutě se krásně doplňují. Předčila má očekávání, i když bych si ji dokázal představit o něco silnější. Možná je to tím, že mi zatím nejvíc chutnala Nikka from the barrel a ta má 51, 4 %, což je proti 40 % rozdíl. Ale to vůbec nevadí. Pro někoho, kdo tvrdému alkoholu moc neholduje je tato láhev světlo na konci tunelu a opravdu stojí nejméně za ochutnání. Nyní chápu, že by tato whisky měla být u každého milovníka whisky ve sbírce, protože toto je skvost.

Edit (20.7.2018): Uplynul nějaký ten čas a k whisky jsem se opět vrátil, abych si oživil její tóny. Musím ale říct, že jsem byl zklamán, jelikož jsem už něco napil a trochu jsem si rozšířil paletu chutí a dnes mi zkrátka přijde, že mi Glenfiddich 12 nemá moc co nabídnout. Plochá chuť, která si na nic moc nehraje a je monotónní. Rychlý dozvuk, který se dále nerozvíjí, ale jen vyšumí. Už vím, proč se doporučuje začátečníkům. Je to jednoduchá singl malt whisky, která nemůže nic pokazit, ale pro pokročilejšího nebo pro mě je příliš nudná.
Uživatelský avatar
ktulu
New-make
New-make
Příspěvky: 123
Registrován: 03 pro 2017, 19:32
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Glenfiddich 12 yo

Příspěvek od ktulu »

Dle mého názoru je Glenfiddich 12 yo něco jako pro rockery AC/DC...nikdo ji nemusí mít jako nejoblíbenější kapelu, ale není rocker, který by je neznal a alespoň trochu neměl rád...respektive není žádný rocker, který by tuhle kapelu nesnášel. A tohle je G12 mezi milovníky whisky...ano, není to nejlepší ze Speyside, ani v této cenové kategorii (raději bych si pořídil levnější Talisker či trochu přitlačil za Ardbeg), nicméně nepochybuji o tom, že každý registrovaný na tomto fóru někdy tuto lahev vlastnil a pečlivě jí odegustoval.

Co se týče chuti, tak nejvíce cítím vanilku a oříšky. Dozvuk decentní, jako kdyby byla tato whisky stydlivá a dělaná pro to, aby nebyl nikdo, komu by nevyhovovala, místo toho, aby padla někomu plně do noty (možná stejně jako AC/DC). Pořídím si jí opět v případě, že se naskytne nějaká výhodná koupě. Jinak mé stálice jsou jiné.
Per aspera ad astra.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Glenfiddich 12 yo

Příspěvek od Nethar »

Já se teda hlásím, že jsem ji nikdy nevlastnil a poctivě neoddegustoval, stačil mi navěky vzorek ;-) Tak, jak ji popisuješ, vnímám spíš Glenfiddich 15.
Uživatelský avatar
ktulu
New-make
New-make
Příspěvky: 123
Registrován: 03 pro 2017, 19:32
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Glenfiddich 12 yo

Příspěvek od ktulu »

Tu jsem pro změnu neměl já (ani vzorek). Tak se k ní snad někdy taky dostanu a porovnám. Teď si jdu nalít Ardbeg :D
Per aspera ad astra.
joy
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2785
Registrován: 27 úno 2014, 17:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Glenfiddich 12 yo

Příspěvek od joy »

Ja se teda taky hlasim, ze jsem lahev nikdy nemel a netouzim po ni, vlastne ani tu 15, ja rovnou presel k 18.
A co se tyce AC/DC, tak to je moje oblibena kapela.

Odesláno z mého SM-A310F pomocí Tapatalk

Uživatelský avatar
ktulu
New-make
New-make
Příspěvky: 123
Registrován: 03 pro 2017, 19:32
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Glenfiddich 12 yo

Příspěvek od ktulu »

V tom případě se omlouvám, že moje přirovnání zřejmě není tak dobré, jak jsem myslel xDD navíc se zdá, že AC/DC jsou oblíbenější než Glenfiddich (což tedy platí i pro mě).
Per aspera ad astra.
Odpovědět