Nikka Pure Malt White

Jaké máte zkušenosti s japonskými kousky?
Odpovědět
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Nikka Pure Malt White

Příspěvek od Nethar » 24 zář 2011, 21:08

Nikka whisky je pojem nejenom v Japonsku, a proto jsme se jí samozřejmě nevyhýbali ani zde na fóru:
Hunterovo povídání o společnosti Nikka naleznete zde - http://whisky.nethar.com/forum/viewtopic.php?f=17&t=210
Moje video-povídání na podobné téma - http://whisky.nethar.com/forum/viewtopi ... &t=74#p238

Protentokrát jsem si pro vás i pro sebe připravil srovnání hned tří kousků od Nikky. Bodou to blended malt, dříve spíše označované jako vatted whisky nebo - použíjeme-li označení, které si vzala za své i Nikka samotná - pure malt. Jedná se tedy o směs jednosladových whisek. Srovnával jsem jejich známou trojčlennou sérií - Black (černá), Red (červená) a White (bílá). Jak dopadly se dočtete v jednotlivých diskuzních vláknech věnovaných konkrétním lahvím.

http://www.nikka.com/eng/products/whisk ... /puremalt/
nikkaWhite.jpg
nikkaWhite.jpg (10.22 KiB) Zobrazeno 3459 x
Dle popisu na oficiálních stránkách: Mainly composed of malt of the Scottish island of Islay, White has a strong peaty nose reminiscent of seaweed and iodine, and a soft but deep taste. - tedy hlavní složkou Bílé Nikky by měl být slad z Islay, mělo by se jednat o whisky s výrazně rašelinným aroma připomínajícím mořské řasy a jód.
Aroma:nakouřená, ovocně sladká, slaná
Chuť:jasně kouřový, ale zároveň příjemně nasládlý, delší dobu v ústech se rozehrávají složitější sladké chutě
Dozvuk:jódový, avšak stále nasládlý
Shrnutí:hodně zajímavé pití, složky z Islay jsou jasně patrné, zároveň je však zde velké množství zajímavé sladkosti, která mě velmi zaujala a v kombinaci s Islay vůbec nepůsobí špatně. Zatímco vůní mi přišla zajímavější černá Nikka, tato je určitě nejlepší v chuti a dozvuku
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Re: Nikka Pure Malt White

Příspěvek od Nethar » 24 zář 2011, 21:23

Dotaz na Shargarda i na případné ostatní Ardbeg Blasda pijce :-) Blasdu si představuju jako takové jemnější nasládlé Islay - což mi velmi sedlo právě zde u Bílé Nikky. Myslíte, že je to srovnatelné? Mám Blasdu na cestě, tak jak hodně se mám těšít ;-)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Jerry1
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Jerry1 » 24 zář 2011, 21:40

Ona je ta sladkost v Blasdě taková zastřená, schovaná za jemnou slanou nakouřeností (na Ardbeg).

Shargard
Znalec
Znalec

Příspěvek od Shargard » 25 zář 2011, 18:54

Jak píše Jerry. Osobně si myslim, že Nikka má v sobě víc charakteru a Blasda je vážně hodně hodně odlehčená verze Ardbegu, ale špatný pití to neni. Na druhou stranu bysh si Blasdu znova nekoupil, ale japonskou whisky kdykoli a s potěšením
Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 14 pro 2014, 20:03

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/27943
Barva:
Alkohol:43 %
Aroma:Překvapivě silná, výrazná a hutná vůně. Láska na první přivonění. Hodně medu, mléčné karamely, Toffifee, ale je tu i cedrové dřevo a zvláštní kouřově rašelinový závoj,
ale vyznívá nakonec tak nějak kořenitě, skořicově. Je to plné, je to líbivé, je to originální. Není to taková ta rašelina, kde bych přičichl a řekl Islay! Je to tak umně a zvláštně zakomponované,
že se to špatně popisuje. (88 b)
Chuť:Chuťově se hodně blíží vůni, má to kořenitý šmrnc, med, skořici, při poválení po jazyku je pěkně plná, žádný řídký čajíček se nekoná, dále čokoláda, je velmi pikantní a šťavnatá,
v dochuti pak mírný jód, dřevo a skořice. (87 b)
Body:88
Shrnutí:Výborná whisky! Za ten šmrnc a vyznění body rád zaokrouhluju nahoru a Cyrovi velký dík za štědrý vzorek.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Cyra
New-make
New-make

Příspěvek od Cyra » 20 pro 2014, 19:29

Aroma:Sladké. Višně v čokoládě přelité třtinovým rumem. Zaprašené moučkovým cukrem s trochou vanilky. Také kouřové tóny. Rašelina.
Chuť:Opět do sladka. Moučkový cukr. Po chvíli přechází mírně do slana a kouře.
Dozvuk:Kouř, pak se vynoří ovocné tóny - banány a vanilka. Zůstává pocit příjemné sladkosti s jemným, téměř nepatrným jódem.
Shrnutí:Jednoduší, ale moc pžíjemně sladká a lehce kouřová japonka. Myslím, že by jí slušelo více procent. Kažpodádně, koupě nelituji.

Odpovědět