GlenDronach 18 yo Allardice

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

GlenDronach 18 yo Allardice

Příspěvek od Hunter » 27 zář 2011, 19:25

GlenDronach logo.jpg
GlenDronach logo.jpg (13.2 KiB) Zobrazeno 3808 x
Palírnu GlenDronach založil roku 1826 James Allardice. Nachází se ve vesnici Forgue poblíž Huntly v hrabství Aberdeenshire. Zde, v kopcích East Highland, produkuje jedna z nejstarších skotských palíren whisky v bohatém sherry stylu. Pár důležitých dat z historie palírny:

1771 – Byl postaven dům, který se původně nazýval Boynsmill a který v roce 1826 koupil a přejmenoval již zmíněný zakladatel palírny, James Allardice. GlenDronach byla jedna z prvních licencovaných palíren ve Skotsku.

V letech 1860-1870 byl GlenDronach jedním z největších plátců daní skotské Vysočiny, v té době zde žilo více než 50 lidí, včetně všech zaměstnanců a jejich rodin.

1920 - Palírnu koupil kapitán Charles Grant, syn zakladatele palírny Glenfiddich.

1960- Lihovar koupili William Teacher & Sons.Teacher´s rozšířili počet destilačních kotlů v GlenDronachu ze dvou na čtyři.

1996- Výroba byla pozastavena novým vlastníkem, firmou Allied Distillers.

2001- Ukončen provoz sladovny. Tato stará sladovna stojí dodnes.

2002- Palírna byla znovuotevřena a výroba se opět rozjela.

2005- Allied Distillers koupil Pernod Ricard a palírna byla předána Chivas Brothers.

2005- GlenDronach přešli na parní vytápění. Byli jedni z posledních, kteří k vytápění využívali uhlí.

http://glendronachdistillery.com/agepage.php
the-glendronach-distillery.jpg
A nyní už k lahvi samotné.
Tato jednosladová whisky v bohatém sherry stylu není filtrována za studena ani dobarvována.Zrála v nejlepších španělských sudech po sherry Oloroso, lahvována v síle 46%.

Barva je velmi tmavá, téměř rumová, pokud mám dobré informace, tak tato whisky není v sudu po sherry jen dokončena, jak se říká ve skotské terminologii "finished", ale zraje v nich celých 18 let.
Aroma:První přičichnutí a nevěřím svým smyslům, těžkotonážní vůně rozinek, čokolády, kávových tónů, dále cítím portské víno, opravdová zkapalněná nádhera ve sklence, co do vůně, tak je to opravdová špička! Mohl bych k ní čichat znovu a znovu, úplně k tomu vybízí. Tady se pohybujeme daleko přes 90 bodů, jsem nadšený, že jsem zase objevil skvost, zároveň si tou vůní GlenDronach Allardice nastavila vysokou laťku a jsem zvědavý, zda s ní udrží krok i chuť.
Nebudu vás napínat a jdeme na to.
Chuť:První poválení po jazyku a cítím hutnou čokoládu,rozinky, přezrálé hrozny, pomeranče.Ne tak ohromující jako ve vůni, ale pořád nadprůměrné a velmi slušné! A na závěr dochuť - a tady se ukazuje, že není růže bez trní. Odkudsi se vynořuje opálené dřevo, nebo dokonce něco připáleného, co mi až tak moc nešmakuje a trošku to výsledný dojem sráží. Možná to cítím jen já a ostatním to vadit nebude, ale ve svém hodnocení to zohlednit musím.
Shrnutí:Měla nakročeno mezi absolutní špičku a elitu, takhle je to nakonec "jen" 88/100
Body:88
Na WhiskyBase průměr 87bodů.
WhiskyFun 87bodů.
Jim Murray 83,5 bodu.
Určitě doporučuji k vyzkoušení.
Cena se pohybuje okolo 1400,-Kč.
Závěrem musím opět poděkovat kolegovi z fóra Petrovi, který je přímým dovozcem GlenDronachu a BenRiachu, za možnost koupit si u něj vzorek této whisky.
GND18.jpg
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Shargard
Znalec
Znalec

Re: GlenDronach 18 yo Allardice

Příspěvek od Shargard » 27 zář 2011, 19:39

Tak dohle by mi určitě šmakovalo taky. S tím dozvukem je to hodně idividuální. Třeba kdybys měl k dispozici víc vzorků nebo vetší množství tak by to bylo zase jiné, ale super recenzička. Sem si poslintal.
Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 27 zář 2011, 19:43

Měl jsem dost velký vzorek, 60ml, to dá na tři až čtyři přechutnání, to už si uděláš slušnou představu. Samozřejmě celá lahev by byla ještě lepší pro objektivní posouzení, to je jasné. ;)
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Vivino profil

Jerry1
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Jerry1 » 27 zář 2011, 20:16

Moc pěkně jsi se s tím popasoval :clap: . Jsem vážně napnutý, jak ohodnotíš to Barolo.

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 27 zář 2011, 20:34

Díky! Jerry musíš ještě vydržet, stále ho odkládám, nebo spíš si to Barolo zatím šetřím :D

Obrázek

Vivino profil

Jerry1
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Jerry1 » 27 zář 2011, 20:44

Co já, já to vydržím, já tu whisky znám :shhh: .
Ale rozhodně se těším na Tvůj barvitý popis.
A samozřejmě jsem strašně zvědavej na výsledné bodové ohodnocení.

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 27 zář 2011, 22:31

Mňam! ;)
No ta dochuť, tam se bojím, že bych si stěžoval, trocha té nepříjemné hořkosti je u mě schopná zabít sebelepší whisky, jsem na to prostě cíťa, já vím... ale ta vůně! Chlapi, ta vůně!!! To zní krásně ;-)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 28 zář 2011, 13:51

Nethar píše:Mňam! ;)
No ta dochuť, tam se bojím, že bych si stěžoval, trocha té nepříjemné hořkosti je u mě schopná zabít sebelepší whisky, jsem na to prostě cíťa, já vím... ale ta vůně! Chlapi, ta vůně!!! To zní krásně ;-)
:lol: No tak teď jsem pobavil sám sebe. Psal jsem to včera večer unaven po návratu ze služebky. Moje snění o tom, jak by mi asi chutnala je trochu mimo, protože mám její vzorek, takže jsem si to mohl sám ozkoušet - navíc jsme se o ní s Hunterem předtím bavili. Stárnu, já vím... Čili zde jsou moje "tasting notes":
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/7565
Aroma:sladké kořeněné víno, vůně hustá, sladce hutná, přezrálé kiwi, měkké tropické ovoce; troška vody zdá se nemá valný vliv, možná tu krásnou vůni spíše trochu otupuje
Chuť:zpočátku nevýrazná, později se objevuje mírná dřevitost, nasládlá a ovocná, přesto spíše neutrální, aspoň po tom masakru (pozitivním) co přišel ve vůni
Dozvuk:hořké kakao, dosti dřevité, na jazyku zůstává jakýsi hořký dozvuk stylu toniku
Shrnutí:parádní vůně, ovocně sladká a intenzivní. Chuťově a hlavně dozvukově už je to trochu slabší, jde znát dlouhý vliv dřeva, ale není to hořkost, kterou bych ještě nebyl ochoten snést, i když zároveň nutno dodat, že to není ani whisky, kterou bych si hned běžel koupit
(mimochodem, na WhiskyBase jsem si všimnul u téhle lahve opravdu nevšedního rozptylu v bodování! http://www.whiskybase.com/whiskies.php? ... skyid=7565)

Petr
Guru
Guru

Příspěvek od Petr » 28 zář 2011, 17:27

Jen malou poznámku k přidávání vody obecně. Mám odzkoušeno a mnozí další také, že u whisky, která zraje převážně v sudech po sherry, musí být člověk velmi opatrný s vodou, aby ji nakonec "neutopil". Každopádně to chce dávkovat velmi decentně. Ralfyho s jeho lžičkami vody bych si, v tomto případě, za vzor nebral, i když jinak jej vřele doporučuji. Já jsem si pro tento účel pořídil plastové pipety, ale stačí jakékoliv kapátko. U vzorku 2 cl začínám pěti kapkami a případně přidávám. U každé whisky a u každého koštéra je to ale velmi individuální. Často doporučované ředění až na 20% ABV nechávám profíkům, kteří to více čichají než pijí. Když už vezmou vzorek do pusy, tak ho většinou vyplivnou, což teda u mně nehrozí, jelikož to piju pro požitek a stalo se tak pouze v jednom případě, protože whisky byla opravdu nedobrá. Když už jsem u té vody, tak tu naopak neodměřuji při zapíjení vzorků. Jednak se tím vyčistí pusa (dobrý je taky chleba, tmavé pečivo nebo oatcakes-ovesné sušenky, ty se ovšem v Česku špatné shánějí) a taky těch vzorků jich zvládnu více.

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 28 zář 2011, 18:32

Já sám za sebe musím říct, že vodu u klasických whisek (tedy teď myslím ne v sudové síle) skoro nepřidávám, jenom snad občas když to chci ze zajímavosti vyzkoušet a mám celou flašku na pokusy, většinou ale skončím stejně u toho, že neředím, jenom pár mám odzkoušených, že mi s vodou chutnají lépe. Tady u toho vzorku byl cíl testnout, jestli voda nepomůže tomu hořkému dozvuku, přidával jsem postupně po pár kapkách víc a víc, vždycky pár minut nechám odležet, no nicméně to nepomohlo ;) Jsem rád, že byl zmíněn Ralfy, občas taky žasnu, když vidím, jak do toho hází jednu lžičku za druhou, ale údajně to má odměřené, a když mu to tak chutná, co by, jinak co se Ralfyho týče - respect :-D Než začal v posledních dílech výhradně "lžičkovat", ukazoval dříve kapání z obyčejného brčka, které většinou používám i já, pokud nejsem příliš líný.
Je fakt, že já osobně si dokážu mnohem lépe vychutnat vůni než chuť, ale ředit na 20%, to doufám, že zůstanu amatérem navždy :lol: Takový hřích :lol: :lol: :lol: Zapíjení velkým množstvím vody taktéž nutnost - vyčistí ústa, připraví na další vzorek a celkově mě tak nějak naředí, že toho zvládnu za večer více. Nebo si to většinou aspoň myslím :lol: :lol: :lol:

Odpovědět