Collectivum XXVIII

Vatted whisky - směs jednosladových whisek
Odpovědět
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Collectivum XXVIII

Příspěvek od Nethar » 17 led 2018, 11:07

collectivum.jpg
collectivum.jpg (25.33 KiB) Zobrazeno 1115 x
Collectivum je blended malt v sudové síle vydaný v Diageo Special Releases 2017. Obsahuje whisky ze všech 28 fungujících single malt palíren Diagea.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/99744
Barva:
Alkohol:57,3 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ne
Aroma:Bez vody: Středně výrazné, čokoládovo medové, sladké, žádnou rašelinu nechytám. Banány, vanilka. Síla alkoholu je znát. S vodou: Možná se otupil alkohol, možná jsem si jenom zvykl, každopádně posílila nám sekce sladkých banánů. Bez vody to bylo výraznější, s vodou je to bohatší (dal jsem dost vody, kdybych to počítal na kapky). Med, skořice, vanilka, jablka, mandarinky.
Chuť:Pěkně kořenitá, nasládlá. Já bych řekl "dobře sudová", tedy má velkou sílu, ale není to prvoplánová žíravina. S vodou se trochu zaoblí a dostanu se i k trošce jakési dřevité ostrovní syrovosti.
Dozvuk:Taky kořenitě nasládlý, vanilka, nugátové sušenky, dřevo. S vodou se zdůrazňuje kořenitá stránka, bohužel pro mě to přidává docela dost nahořklé dřevitosti.
Shrnutí:Dle oficiálních tasting notes je doporučeno pár kapek vody, přidal jsem a můžu potvrdit, že whisky to změnilo, celkově nejspíš i k lepšímu. Testoval jsem nadvakrát vedle sebe tři whisky - Pittyvaich 12, Pittyvaich 25 a Collectivum. Vybrat vítěze je těžké, každé z kol dopadlo vlastně trochu jinak. Já bych dopředu dal asi Pittyvaich 12 (přímočařejší) a Collectivum (bohatší, i když jsou tam i nějaká negativa), složitější Pittyvaich 25 řadím až za ně, jeho poklady se mi ze vzorků neodkryly.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

nidan
Profesionál
Profesionál

Re: Collectivum XXVIII

Příspěvek od nidan » 17 led 2018, 18:47

Barva:
Velikost:vzorek
Naslepo:ne
Aroma:sladké ale uzavřenější, s výrazným nádechem alkoholu, trochu hrozinky v rumu, čokoláda a neidentifikované koření
s vodou se více otevře, ale je více květinová, sladová a ovocná (citrónky a jabka), zde bych řekl že Speyside převládá
Chuť:celkem ostrá, alkohol je znát, pusu celkem vysuší ale zároveň je sladká, pepř a jemně rašeliny
s vodou pořád ostrá, více pepře a více vysušující, olejnatá
Dozvuk:dlouhý, vínový, hřejívý i v hrdle s dokončením čokoládovým
s vodou se dozvuk výrazně krátí a čokoláda se mění na na oříšky a přidává se hořkost
Shrnutí: asi jedna z nejlepších blended malt co jsem měl, povedla se. Za mne s vodou šla celkem dolu, vůně se stala více Speyside a příliž lehká, dozvuk se zkrátil, sladkost se vytratila a celkově vysušovala. Za mne rozhodně lépe v plné síle..
díky Netharovi za vzorek a za možnost ochutnání, za ty prachy bych ale láhev nekoupil...

salam15
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od salam15 » 25 led 2018, 21:02

Aroma:Olejovité, sladké, s nádechem oříšků a pomerančů
Chuť:Dřevitá, komplexní s tóny sherry až laková.
Dozvuk:výrazně alkoholový a dřevitý až hořký
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 03 říj 2018, 11:52

Barva:
Aroma:Ostřejší vůně, což u sudovky nepřekvapí. Štiplavě dřevitá, laková. Citrusy, hlavně grepová kůra, dále sláma, vanilka, slad, meruňky, slaměnky a lehce hřebíček. (84 b)
Chuť:V prvním dojmu na jazyku docela bohatá, oproti standardní vůni. Slad, vanilka, ananas, meruňky, koření, dřevíčko. S vodou peprná a ještě štiplavější, ale tak nějak příjemně kořenitě. (86 b)
Shrnutí:Měl jsem půldecový vzorek, který jsem ochutnal dvoukolově, zároveň jsem přímo porovnával s Cardhu 21, která se mi líbila více. Blended malt whisky je to určitě nevšední a je zajímavá tím, jak je poskládaná, ale vlastní chuť i vůně až tak zajímavé nejsou. Ale rád jsem možnosti ochutnat využil.
Body:85
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Odpovědět