BenRiach 18 yo Moscatel Wood

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

BenRiach 18 yo Moscatel Wood

Příspěvek od Hunter » 06 říj 2011, 19:36

BenRiach 18y Moscatel Finish.jpg
BenRiach 18y Moscatel Finish.jpg (16 KiB) Zobrazeno 3526 x
Vítejte u další lahvinky z produkce jedné z mála nezávislých palíren ve Skotsku, tentokrát 18y Moscatel wood finish z limitované série 3600 lahví, na trhu je od roku 2010. Tahle osmnáctiletá modrá krasavice zrála prvních 15 let v sudu po bourbonu a zbylé tři roky v sudu po fortifikovaném (dolihovaném) bílém vínu typu Moscatel. Tyto vína se vyrábějí nejvíce ve Španělsku a Portugalsku, postup výroby bývá obdobný jako u portského, to znamená, že se dolihují vinným destilátem. Tato dezertní vína mívají zpravidla vysoký obsah přírodních cukrů a používají se jako digestiv. S naším Muškátem moravským toho tato vína moc společného nemají.

Za soupeře do srovnávacího testu jsem vybral stájového kolegu, můj oblíbený 12y Sherry wood, recenzovaný už dříve zde
http://whisky.nethar.com/forum/viewtopic.php?f=18&t=79
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/13202
Alkohol:46 %
Aroma:Tak tohle je zdatný konkurent Sherry woodu, vůně je stejně příjemná, jen je posazená o oktávu výš, zatímco sherry wood je víc do čokolády, v Moscatelu hrají prim skořice, jablka, kandované ovoce a kakao a docela překvapivě i trocha kouře.
Chuť:Vyzrálá, zaoblená, krásně sladce kořenitá (skořice),karamel, sušené švestky, to vše s parádním dozvukem. Celkově další povedeně sladěný a vyvážený BenRiach.
Shrnutí:Pyrenejské víno Moscatel jsem zatím nepil, čekal jsem tedy něco obdobného, jako v nedávno ochutnaném 16y Sauternes, kde bílé dezertní víno bylo zřetelné v chuti i vůni. U téhle whisky bych na bílé víno netipoval ani náhodou, vše se nese spíš v sherry stylu. Takové whisky mě prostě baví, opravdu si na nich pochutnám, celkově velká spokojenost.
Body:86
Jim Murray ve Whisky bibli 2011 udělil 92,5 bodu.
Na WB je průměr 86,8.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Shargard
Znalec
Znalec

Re: BenRiach 18 yo Moscatel Wood

Příspěvek od Shargard » 06 říj 2011, 20:29

S Benriachy se nám tu doslova roztrhl pytel a je vidět,že s kvantitou(široká nabídka palírny) kvalita neubývá. Tohle mě vždy pochopitelně potěší. Další zářez na seznam.
Obrázek

Jerry1
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Jerry1 » 06 říj 2011, 20:51

Tuto whisky jsem chutnal a zaujala mě o něco méně než sestřička Barolo. Vím, že ji JM ve WB dal méně bodů. Doufám, že u Huntera to bude naopak.

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 06 říj 2011, 20:56

To Shargard: Ono je to i tím, že mají několik řad, takže ve výsledku hodně pestrá a bohatá nabídka, a navíc mi je ta palírna sympatická.

To Jerry:Toho Murraye sem píšu pro zajímavost a pro ty, co nemají jeho Bibli, jinak jeho hodnocení mě neovlivňuje.Barolu věřím, že bude elitní lahev, jinak bych ji ani nekupoval. ;)
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Króča
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Króča » 07 říj 2011, 01:06

Ať chcete (chceme) nebo ne, Benriach si našel VELMI pevné místo na "našem" fóru.. nezbývá, než mu zatleskat :clap: :clap: :clap: více takových
85+ bodů = doporučuji
Obrázek

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 07 říj 2011, 09:02

Tak to skoro vypadá, že i kdybychom se soustředili jenom na BenRiachy, tak máme do konce života co pít a prozkoumávat :-) Velmi zajímavá palírna.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 17 říj 2011, 18:00

Aroma:taková zvláštní "vůně venkova", vybavil se mi dvorek u babičky, marně vzpomínám, jestli jsem se s podobným výrazem už u nějaké whisky setkal. Na první dojem, když ke sklence po přestávce přivoním, mi to příjemně nevoní. Postupně ale odrhnuje své závoje a ukazuje, že v sobě skrývá více; višně v čokoládě, sladké kandované ovoce, sušený banán a vanilka
Chuť:zase nečekaná, je totiž kouřová, dále gumovitá, sladká
Dozvuk:dozvuk umělé hmoty (ale nevadí mi), vlašské ořechy v medu
Shrnutí:hezký a vyvážený kousek, ve všech charakteristikách bohatý a hluboký, bohužel základní vůně mi nesedí.

Shargard
Znalec
Znalec

Příspěvek od Shargard » 17 říj 2011, 21:48

Tak dvorek u babičky. No já si pamatuju, že u mojí babičky nadvorku to byl samej slepičinec tak chápu, že ti to moc nevoní :lol:
Obrázek

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 17 říj 2011, 22:14

Přičti ještě kravičky, králíčky, prasátko, husičky, kačenky... :lol:

Króča
Profesionál
Profesionál