Strathmill 12 yo Flora & Fauna

Odpovědět
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Strathmill 12 yo Flora & Fauna

Příspěvek od Hunter »

Strathmill Distillery.jpg
Strathmill Distillery.jpg (35.71 KiB) Zobrazeno 4133 x
Palírna Strathmill, založená roku 1891, leží v Keithu. Zde najdeme krom Strathmillu i palírny Strathisla a Aultmore. Budova palírny byla dříve využívána jako mlýn, odtud pochází slůvko mill v jejím názvu. Zbytek názvu – Strath, znamená v Gealštině dlouhé údolí. Takže mlýn v dlouhém údolí, jak romatické… Obdobné je to s názvem u sousední Strathisly, s tím rozdílem, že Isla je název řeky, tekoucí kolem palírny. Single malt whisky z palírny Strathmill moc často nepotkáte, na trhu je v originálním plnění pouze 12y, s trochou štěstí by se dal sehnat ještě 15y Manager´s Dram, něco málo pak ještě od nezávislých plníren. První single malt whisky zde byla vyrobena údajně v roce 1909, ale většina zdejší whisky vždy končila v blendech, například J & B a Dunhill. Současným vlastníkem je Diageo, takže 12y najdeme v jejich řadě Flora & Fauna.
Strathmill12y.jpg
Barva:
Aroma:Příjemně sladová, medová a zároveň prodchnutá mořskou slaností. Dá se o ní s klidem říci, že voní hezky...
Chuť:Klasicky slad, dřevo, trocha nasládlosti a pozor, olejnatost, to mám rád.
Dozvuk:V dochuti bez čehokoliv negativního, ale ani nějak neutkví v paměti.
Shrnutí:Jak tak procházím zápisky z několika posledních ochutnávek, tak je peleton velmi vyrovnaný, Strathmill 12y, Glenfiddich 15y DE, Glen Ord 12y a Oban 14y, vše whisky s 82 body, jen Oban si utrhl svou kouřovostí a originalitou o bod víc. Na WhiskyBase je průměr 78,10 bodu, zajímavé je, že Ruud, kterého mi Netharův důmyslný algoritmus vygeneroval jako jednoho z uživatelů s vkusem mi nejpodobnějším, hodnotí stejně tak 82 bodů.
Body:82
Díky za vzorek zombo!
Strathmill etiketa.jpg
Strathmill etiketa.jpg (27.39 KiB) Zobrazeno 4133 x
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
zombice
Znalec
Znalec
Příspěvky: 891
Registrován: 28 zář 2011, 19:31

Re: Strathmill 12 yo

Příspěvek od zombice »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/370
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=strathmill
Alkohol:43 %
Barva:
Velikost:láhev
Aroma:Pomeranč, sladce květinová- luční med, lískový oříšek, čím méně jí je ve sklence, tím víc mi připomíná Macallan 18
Chuť:Zpočátku sladová, pak se projeví chuť dřeva, ne rušivě :-)
Dozvuk:Dřevo, hořká čokoláda, ne moc dlouhý.
Shrnutí:Další ze "suvenýrů" z dovolené. Tato whisky nám byla doporučena průvodkyní v Blair Atholl distillery a jelikož nás při ochutnávce zaujala a běžně se člověk k lahvím ze série Fauna a Flora nedostane, tak jsme jí se slevou vzali :-) Whisky není rozhodně špatná, je to takový nenáročný, příjemný pití. Jelikož takovýchto whisek je po Skotsku spousta, je to asi důvod, proč je lahvována jen výjimečně a Diageo jí používá jako základ pro výrobu J&B blendu.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Strathmill 12 yo

Příspěvek od Nethar »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/370
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=strathmill
Barva:
Alkohol:43 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ano
Aroma:Spíš nakyslá, svěží vůně. Taková ta lesní dřevitost a kokos. Chardonnay, mandarinky a rajčata.
Chuť:Čekal jsem ani nevím proč tak nějak podle vůně spíš nahořklost, ale je to slaké, oříškové.
Dozvuk:Příjemně doznívá, mléčná oříšková čokoláda.
Shrnutí:Ve vůni mě příliš neoslovila, ale v chuti zabere a dozvuk je moc pěkný. Pochutnal jsem si, za vzorek díky Zombovi. Tipuju tak 43 %, 12 let, já nevím, třeba Strathmill.
Nejdřív jsem napsal recenzi bez tipu, pak jsem samozřejmě podváděl na WB a podíval se, co to asi bude, protože zomba mi jednou prozradil, že je to z palírny, kterou jsem ještě neměl. Mimochodem nikdo už netvrďte, že jsou zombovi alkoholici, podívejte se, láhev načnutá už pět let, snaží se toho zbavit všude možně, jim ty whisky vysloveně nechutnají! :-) Taky si můžete udělat představu, jak je to s tím, že whisky brutálně časem oxidují a že je potřeba je do dvou týdnů vypít :-)
Odpovědět