G. Rozelieures Tourbé Collection

Evropské whisky kromě Skotska a ČR, možná bude později rozděleno na jednotlivé země
Odpovědět
Uživatelský avatar
xenopus
Znalec
Znalec
Příspěvky: 817
Registrován: 01 kvě 2015, 18:00

G. Rozelieures Tourbé Collection

Příspěvek od xenopus »

U této lotrinské palírny je dohledatelnost lahví na WB obtížná (nikoliv nemožná, ale udávání roku stáčení to komplikuje). Dále existují rozpory mezi tvrzeními ohledně stáří whisky na WB, na jejich oficiálních stránkách a podkladech na Whiskyherbst, takže kdo ví, co je správně. Informace uvádím podle podkladů, které byly k dispozici na Whiskyherbst. Co je z nakuřovaného sladu (a jak moc nakouřeného), to už jsem však spolehlivě nedohledal. Zato mají na stránkách podrobně popsaná místa, kde jim whisky leží (zajímavé, doporučuji dohledat a přečíst).
Takže poněkud salámistický přístup; ale co když whisky dělají dobrou, bez ohledu na tyhle technické detaily zajímající stejně akorát poučené konzumenty, detailisty nebo šťouraly? Podle stránek staří prakticky čtyři druhy whisky, podívejme se postupně na všechny.
smoked-whisky-collection-grozelieures-70cl.jpg
Web:https://www.whiskyrozelieures.com/en/24-whisky
Alkohol:46 %
Barva:
Podrobnosti:0,02l vzorek z Whiskyherbst 2017; údajně 8letá, sudy po bourbonu
Aroma:Příjemné, není lihové. Lehčí, ale přesto citelně rašelinné. Oproti Islay rašelině (Caol Ila nebo Ardbeg) sladší a distingvované, ne tak vyhulené. Decentní rašelina, nasládlá ovocnost (citrusy, přezrálé jahody), vanilka a žvejkačka. Kouřovost poměrně rychle vyprchává.
Chuť:Příjemná, hladká, sladší. Jablečná ovocnost (calvados) se střídá s nakouřeným sladem, mineola a vůbec sladká nakyslost.
Dozvuk:Sládnoucí, docela jemný, středně dlouhý. Ovocná žvýkačka se střídá s lehkým kouřem. Žádná výrazná spalující pecka, ale krásně vyvážený.
Shrnutí:Tourbé je francouzsky rašelinný, to by sedělo. Gradace od nosu po dozvuk; škoda, že ten není delší. Tady jako u jediné Rozelieures jsem necítil motorový olej. Tak jako tak Francouzi umí.
Body:88
„Alkohol je metla lidstva, ale jednotlivcům neuškodí.“ Whiskybase moje bodování

Odpovědět