GlenDronach 14 yo Sauternes

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

GlenDronach 14 yo Sauternes

Příspěvek od Hunter » 18 říj 2011, 20:12

GlenDronach 14y Sauternes.jpg
V červnu loňského roku představil GlenDronach čtyři zbrusu nová plnění v řadě Wood Finishes.
Patří sem krom dnes představené 14y Sauternes i 14y Virgin Oak a 15y Moscatel finish, které už Vám představil čolek, a tuto zajímavou řadu uzavírá 20y Tawny Port.
14y Sauternes zraje nejprve v sudech z evropského dubu, a poté ještě ve velmi malých soudcích po bílém dezertním vínu Sauternes.
Obsah alkoholu 46%.
Finished in the Finest Premier Cru Supérieur Sauternes Wine Barrels Toto hlásá etiketa.Zalovil jsem ve Velké encyklopedii vína, a co jsem nenašel-je jen jedno vinařství na světě (respektive ve Francii), které dle Klasifikace (1855) splňuje pro oblast Sauternes tuto nejvyšší třídu- Château d´Yquem.Ačkoliv to GlenDronach na svých stránkách neuvádí, tak už díky malé nápovědě víme, odkud přesně soudky kupují.
Vína Sauternes nepocházejí ze stejnojmenné odrůdy, ale k jeho výrobě se využívají odrůdy Sémillon a Sauvignon, které se někdy doplňují trochou hroznů Muscadelle.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/17050
Barva:Barva světle zlatá, prý podobná samotnému vínu Sauternes.
Aroma:Ve vůni hodně silná, výrazná, to beru jako velké plus, navíc je to vůně příjemná,plná přezrálých hroznů,dezertního sladkého vína, a v nižších tónech je mléčná čokoláda.Tohle je parádní kousek, snad v chuti nezklame!
Chuť:Nádherně sladká, sauternes jsem sice nepil, ale teď už si ho dovedu aspoň představit.Šťavnatá sladkost se vyvíjí do vyzrálé, hebké skořicové chuti, která jen pozvolna odchází a doznívá.
Shrnutí:Tímhle se mi GlenDronach opravdu trefil do vkusu a chuti, a přiznám se, že jsem čekal, že dopadne zhruba o 5 bodů níž. Tohle je ale parádních 87/100.Z fleku bych si ji koupil, opět jsem měl ale jen jeden vzorek (díky Petře).
Body:87
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: GlenDronach 14 yo Sauternes

Příspěvek od Hunter » 18 říj 2011, 20:17

A malý dovětek, samotné Sauternes víno u nás seženete za nejméně 3000,-Kč, a to za objem 0,375 litru. No, za ty peníze bych si raději koupil tři GlenDronachy :mrgreen:
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Vivino profil

Jerry1
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Jerry1 » 18 říj 2011, 20:25

Hele, my až se někdy uvidíme, tak si jako aperitiv dáme Sauternes, dejme tomu 2005. Může být?

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 18 říj 2011, 20:52

Když to nebude Yquem, tak souhlasím :D Čímž chci upřesnit, že ty 3.000,- je za to věhlasné Sauternes od Yquem, jinak se dá sehnat i za 300,-.

Obrázek

Vivino profil

Jerry1
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Jerry1 » 18 říj 2011, 20:56

Když jinak nedáš (a já stejně Yquem nemám, ale už takový Rieussec se u mě najde), tak začnem něčím obyčejnějším.

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 18 říj 2011, 21:00

To beru! No, nepijete si tam v Brně špatně :mrgreen:

Obrázek

Vivino profil

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 19 říj 2011, 13:59

I já děkuji Petrovi za vzorek ;-)
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/17050
Web:http://glendronachdistillery.com/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=glendronach
Barva:
Aroma:příjemná vůně, ovocně aromatická, ale nepřechází do vyumělkované umělohmotnosti. Jablkový štrůdl. Nemůžu si pomoci, ale kopr. Med. Přikrytá delší dobu v sobě nahromadí vinné aroma. Vanilka, skořice.
Chuť:drobně, ale jenom drobně zaštipuje, citrónová, olejová (hustotou, nikoliv chutí)
Dozvuk:pěkná ovocná vůně s velkou špičkou intenzity ihned po polknutí, dlouho přetrávající, perník v dozvuku
Shrnutí:další vydařený kousek z Glendronachu
EDIT 2014: Mírně upraveno. Ochutnáno na 1. Hradecké degustaci, díky zombovi za vzorek.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 19 říj 2011, 14:05

Kopr??? No pane kolego, umyjte si příště ruce po obědě... kdybych v nějaké whisky cítil jen náznak kopru, bude mít hodnocení menší než Jim Beam, protože kopr fakt nemusím :mrgreen:

Obrázek

Vivino profil

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 19 říj 2011, 14:06

Mnohem větší lahůdka než olivy, mnohem :-D
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Shargard