Renegade Jamaica Monymusk 5 yo Tempranillo Finish

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Renegade Jamaica Monymusk 5 yo Tempranillo Finish

Příspěvek od Nethar » 20 říj 2011, 21:27

Tento jamajský rum byl destilován v palírně Monymusk, kde také zrál. Potém byl vybrán Jimem McEwanem (master distiller v Bruichladdichu), dovezen na Islay, kde dozrál v sudech od Tempranilla (modrá španělská odrůda vína) z Ribera del Duero. Něco "podobného" nám už představil Shargard, tam se jednalo o Granadu a asi se to dalo pít: http://whisky.nethar.com/forum/viewtopic.php?f=29&t=213
renegadeJamaica.jpg
renegadeJamaica.jpg (5.38 KiB) Zobrazeno 3692 x
Alkohol:46 %
Velikost:vzorek
Aroma:nepříliš sladký, exoticky kořeněný, čerstvě dřevěný; po prvním kole jsem byl vcelku spokojený, po prvním dozvuku jsem už ale silněji cítil onen negativní tón, který mi zprvu imponoval, silněji i v aroma a od vysokých bodů jsem rychle upustil - nové linoleum, to by mohlo být ono
Chuť:není sladký, není ani hořký, přemýšlím, jestli vůbec nějaký je, když mě začne pálit do jazyku - pepř, chilli, ale je to příjemné a zvláštní; bylinkový, čajový
Dozvuk:v dozvuku rozpoznávám umělohmotnost nebo takovou divnou gumovost, která je asi tou největší výtkou, kterou k rumu mám, bohužel výraznou, tohle mi po polknutí skutečně křiví obličej
Shrnutí:tentokrát jsem velmi překvapil sám sebe, jak mě aroma na první přičichnutí uchvátilo, po prvním polknutí jsem už tak veselý nebyl a onen nepříjemný tón si chtě-nechtě uvědomil i ve vůni samotné. Nechal jsem zbytek vzorku být a zkusil to další den, bohužel se stejným výsledkem, tohle už pít jindy nechci. Jak teď očichávám prázdnou sklenku, snoubí se v ní nádherná vůně jitrocelového sirupu s tím průmyslovým smradem, těžko říct, jestli to někomu může vonět, možné je vše
Lijte do mě bourbony s olivama, jak se vám zlíbí, ale tuhle okenu už prosím ne.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Króča
Profesionál
Profesionál

Re: Renegade Jamaica Monymusk 5 yo Tempranillo Finish

Příspěvek od Króča » 20 říj 2011, 21:36

Nethar píše:Lijte do mě bourbony s olivama, jak se vám zlíbí, ale tuhle okenu už prosím ne.
Berou mne mrákoty :o :confusion-seeingstars: Takovej fujtabl dohromady a přitom každý zvlášť je to tak moc dobrý :D
85+ bodů = doporučuji
Obrázek

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 20 říj 2011, 21:43

A přesto i dohromady je to lepší než Renegade Jamaica :think:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Shargard
Znalec
Znalec

Příspěvek od Shargard » 20 říj 2011, 22:14

Tady je vidět, že dobrý a dobrý nemusí být ve výsledku zase dobrý. Myslím, že celá série Renegade rumů se ponese v podobném nerumovém duchu. To dodatečné staření přebyje původní destilát celkem slušně a o rumu se moc mluvit nedá.
Obrázek

Marvin
Znalec
Znalec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marvin » 21 říj 2011, 10:53

K dodatečnému staření rumů - zkuste řadu Plantation, ty jsou po zrání v Karibiku nechávány dozrávat v jiných sudech ve Francii (ve sklepích, kde nechávají zrát i svůj koňak) - říkají tomu "double ageing". Mají v nabídce 8 ročníkových rumů s jednotlivých zemí a pár míchaných (z Barbadosu), asi polovinu jsme jich ochutnal a zatím jsem nebyl s žádným zklamán (pokud máte rádi sladší rumy).
A když už je řeč o Francii, respektive jejich bývalých koloniích - jaké máte zkušenosti s jejich zemědělskými rumy (Rhum Agricole)? To je v oblasti rumů dost jiná planeta (specifický "ocas" v chuti - kvůli němu moc nedoporučuji zkoušet nějaké méně jak 3 roky staré, ty udělají spíš zajímavou příchuť v koktejlech).

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 21 říj 2011, 11:36

Myslíš Marvine třeba La Mauny? Ještě jsem ždáný agricolácký neměl, ale o La Mauny už jsem párkrát uvažoval.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Petr
Guru
Guru

Příspěvek od Petr » 21 říj 2011, 21:53

images.jpg
images.jpg (13.88 KiB) Zobrazeno 3660 x
CA1L83Y2.jpg
CA1L83Y2.jpg (3.85 KiB) Zobrazeno 3660 x
Mám taky jistou zkušenost s rumy z této řady - jednak propíraný jamajský z palírny Monymusk a také guyanský z Port Morant. Klasická představa o rumu u obou vzala za své. Dorazit tyhle dvě načaté láhve bude asi problém, protož mně k nim nic netáhne. Koupil jsem je a následně otevřel, abych zjistil, jak tyto rumy ovlivnil "další vývoj v sudu" (můj volný překlad ACE - additional cask enhancement). U mnoha whisky z pálenice Bruichladdich se to Jimovi McEwanovi docela vydařilo. Tady je to, podle mne, slepá ulička. Divil bych se, kdyby se podobné rumy ještě někdy objevily. Snad už má firma cash flow v pořádku a taky své zákazníky po deseti letech, a nutno říci, poctivé a v mnoha směrech záslužné a průkopnické práce, dostatečně vyprofilované a nebude lovit další, v jiných než whisky sférách. I když, Jim McEwan je velmi činorodý, zkušený a kreativitou bohem obdařený člověk a tak pustil do světa gin z Islay nazvaný Botanist. Ten, dle mého soudu, je ovšem velmi povedený. Pár slov k němu už mám kdesi uloženo a dám je do placu.
Ale zpátky k rumům Renegade, které, mimochodem nejsou ani nijak levné - mně oba dva přijdou velmi bylinkové a kořenité, ale nedokážu to bohužel vyjádřit nějakou konkrétní vůní či chutí. Ty jsou nicméně docela bohaté avšak opravdu prazvláštní. Nejsou taky ani sladké, zkrátka vše je velmi "nerumové". Možná by se dobře uplatnily v nějakých míchaných nápojích. Teď mně napadlo, co tak zkusit je do espressa :o Pokud by někdo trpěl neodbytnou touhou zkusit si, teď už skoro zakázané ovoce, respektive rozšířit si obzor, mohu posloužit vzorky. Jinak bych tuto kapitolku ukončil slovy mého tchána, jež jsem někdy po jídle slýchal na adresu tchýně: "Fanynko, byl to výborné, ale už to víckrát nevař" :twisted: :liar:
Zato "rhum agricole", to je jiná. Jediná menší vada na kráse u něj je, že je většinou trochu draží. Pro tentokrát a pro vstupní info jděte třeba na: http://www.rhumclement.net/main/ nebo http://www.dzama.mg/vieuxrhum.html. No a pro vzorky ... víte kam :shhh:

Marvin
Znalec
Znalec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marvin » 24 říj 2011, 12:52

Hunter píše:Myslíš Marvine třeba La Mauny? Ještě jsem ždáný agricolácký neměl, ale o La Mauny už jsem párkrát uvažoval.
La Mauny VO byl poslední příspěvěk do mé sbírky (měli jich v Maneu celkem řadu a taky v hezkých láhvích, tak jsem se vydal na průzkum tímto směrem).
Mím prvním zemědělským rumem byl Saint James Hors d´Age, dovezený z Vídně (kam jsem doprovázel Irskou sekci na výpravě za whiskey, neboť u nás to byla tekrát bída). Jako whiskař jsme pak loni v Hatích nemohl odolat Trois Rivières Single Cask. A pod stromeček jsem pak dostal knihu Rum Nation 12yo Anniversary ed. (respektive obal rumu knihu imitoval: http://pn.modaso.cz/gallery2/v/akce2010 ... _.jpg.html) ;) .

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 24 říj 2011, 13:05

Všechno moc zajímavé kousky, už od pohledu žádná béčka...Já nejvíc uvažuju o La Mauny V.S.O.P.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

taunus

Příspěvek od taunus » 17 pro 2011, 12:34

Rumy La Mauny doporučuju, postupně jsem vyzkoušel bílý 50% a 55%. Příjemně voní po vařeném cukru, škála chutí je mnohem pestřejší, než u rumů pálených z melasy. Mírně nahořklý konec mi nevadí, hold se lisují čerstvé výhonky cukrové třtiny a i ty obsahují nejspíš třísloviny. Komu by vadilo vyšší procento alkoholu, tak je může použít do míchaných nápojů. Rozdíl je znát. Řadu VO jsem prozatím vynechal a koupil láhev VSOP, stáří myslím 4-5 let. Příznivce sladkých rumů tento destilát neosloví a je třeba si v něm najít tu svoji chuť.Intenzivní vliv sudu. Cena se pohybuje okolo 900 Kč. Pak jsem vletěl na XO, stál mně okolo 1350 Kč za láhev. Dřevitá chuť se zařezává do jazyku, velmi pikantní. No a nakonec jsem od nich koupil láhev ročníjového rumu 1998, cena kolem 1500 Kč. Zrál šest let v sudech po bourbonu a dozrával šest měsíců v sucech po koňaku. Nádherně pitelný, kloože po jazyku, druhé zrání chuť lehce zaoblilo vzhledem k XO. Nechávám v láhvi poslední deci pro vhodnou příležitost. Teď ještě zkusit extra rubis a safir. Zde je cena omračující, pohybuje se okolo 3000 Kč.
Pak sem ještě pil: St. James blanco 40%, dobrý poměr cena/výkon, cena 210 v Maneu.
St. Aubin blanco 50%, má trochu dozvuk do řepovice.ale ujde :)
Trois Rivieres Single Barrel 44,8%, klasický suchý stařený agricole styl, ale i za míň jak 1800 se dají sehnat podovně kvalitní rumy.

A na Vánoce ve skříní odpočívá Renegade rum, GRENADA 11 Y.O. , dozrával po víně haupt brion cask, tak sem zvědavý, co to s tím udělalo.

Odpovědět