BenRiach 15 yo Dark Rum

Odpovědět
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

BenRiach 15 yo Dark Rum

Příspěvek od Hunter » 21 říj 2011, 19:47

BenRiach15yDarkRum.jpg
BenRiach 15y Dark Rum je z řady Wood Finish, lahvován v počtu 2100 kusů, o síle 46%.
Zraje v sudech po bourbonu, poté dozrává v sudu po tmavém karibském rumu z Jamajky.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/1750
Barva:
Aroma:Jak jsem u nakouřeného bratrance 12y Arumaticus Fumosus z rumu nic necítil (asi byly rumové vůně překryty rašelinou), zde už nějaké vyšší tóny rumu nacházím, dál meloun v rumu, skořice. Vůně je naprosto v pohodě, snad jen trochu ostřejší, diplomaticky řečeno svěží.
Chuť:Působí celkem ostře, štiplavě, až neotesaně, od 15y bych čekal ještě plnější a vyzrálejší chuť.Kandované ovoce.
Dozvuk:Dochuť nic nekazí, ale ani nevylepší.
Shrnutí:Chuť tady nedrží krok s vůní, tahle rumárna mě asi oslovila nejmíň ze všech BenRiachů, i když v absolutním měřítku to určitě žádný propadák není.
Body:81
Na WB 80,82.
WhiskyFun 80/100.
Božský Jim 86/100.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Króča
Profesionál
Profesionál

Re: BenRiach 15 yo Dark Rum

Příspěvek od Króča » 21 říj 2011, 21:30

Na tuhle rumárnu (moc pěkně jsi to řekl..ehm napsal) jsem si brousil zub..Po recenzi ho dám ale asi "k ledu" a poohlídnu se po něčem jiném..možná tak jedině vzorek, ale celou láhev takhle zhurat ne ;)
Samozřejmě opět pěkný přírustek do zdejší rodinky BenRiachů :clap:
85+ bodů = doporučuji
Obrázek

Shargard
Znalec
Znalec

Příspěvek od Shargard » 21 říj 2011, 22:28

Od týhle jsem čekal malinko trochu víc, ale špatný to rozhodně není
Obrázek

čolek

Příspěvek od čolek » 13 lis 2011, 18:17

Já čekal, že to bude hozené do mléčné čokolády nebo tak, měl sem v plánu koupit.. tak asi nic :)

Króča
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Króča » 05 kvě 2012, 15:49

Někdy na podzim jsem obdržel od Petra „sadu“ celkem deseti minivzorků whisky.. DĚKUJI..
začátkem února jsem se tedy pustil do jejich namátkového ochutnávání a koncem března bylo hotovo.. lahvičky byly popsány jen čísly a konkrétní seznam jsem měl k dispozici bokem na papírku, takže jsem testoval vždy na slepo.. jelikož se pomalu ale jistě blíží „okurková sezóna“, nastal čas doplňovat zápisky z chlastacího deníčku neboli „tasting book“ i sem na fórum.. když k tomu teď čtu předchozí recenze ostatních, jsem někdy mile překvapen ;)
Aroma:lepidlo na modely, koření (možná perníkové), vespod vcelku sladká
Chuť:lehce kouřové ale především kyselé dřevo, umělá štiplavost , něco jako prach v ústech (třeba ze starých péřových peřin)
Dozvuk:lehce gumové, nijak výrazné, objevuje se alkoholová ostrost
Shrnutí:výrazná a pro mne zvláštní whisky..nic mi na ní nevadilo (snad až na lepidlo)ale v podstatě mi ani nechutnala.. to naštěstí není důvod ke smutku
koment:pro mne nejslabší z minivzorků, který mi prostě neseděl
85+ bodů = doporučuji
Obrázek

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 26 úno 2014, 12:32

Web:http://www.benriachdistillery.co.uk/
Barva:
Alkohol:46 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ne
Aroma:Výrazná vůně, zvláštně nasmrádlá, kdybych to měl přirovnat k nějakému rumu, tak by to nebylo nic sladkého, spíše taková Angostura.
Chuť:Opálené dřevo, trochu hořká.
Shrnutí:Je to takové zvláštní. Není špatná, ale po lahvi netoužím. Asi zbytečné opakovat stále to samé, ale u BenRiachu co láhev, to unikát. Ochutnáno v Marpeku.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Radek
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Radek » 09 bře 2014, 20:56

Hehe, to je dobrý... minulej týden jsme s Netharem nezávisle na sobě ochutnali v Marpeku Cragganmore DE a dneska jsem já naslepo vytáh z klobouku tenhle Ben Riach kterej Nethar v Marpeku taky koštoval (já teda už měl tenhle vzorek dýl jak rok doma - od Petra).
Velikost:vzorek
Naslepo:ano
Aroma:Zelená je tráva...., svěží jarní louka, ale bez květů.
Chuť:Sladká, olejnatá, travní.
Dozvuk:Travní, peprmintový, trochu nahořklý (za ten dozvuk teda něco srazím).
Shrnutí:Dost mi tady schází pomeranče, med čokoláda... prostě to na co tady všichni čekáme, to proč to pijeme, takže mě teda moc nebere. Po odtajnění... hmmm, po rumu, tak rum mě teda nepřesvědčil.
Body:80
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.

josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra

Příspěvek od josé » 02 kvě 2014, 18:37

Velikost:vzorek WF2014
Aroma:pomeranče, nasládlé, nakyslé. višeň. po naředění zeslábne nejen lihová štiplaplost ale i celkové vyznění
Chuť:ostřejší, pikantní, hlavně dřevo. po naředění je v puse více mazlavá
Dozvuk:střední, sladký, dřevitě do hořka, pepřový
Shrnutí:staření po rumu bych naslepo nepoznal. není to nic extra výrazného. rumy mám hodně rád, ale příště když rum, tak jedině rum. do celé lahve bych nešel.
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 01 dub 2016, 08:51

Ochutnáno v rámci velkého slepého degustačního testu, který pro mě přichystal Nethar. Dostal jsem celkem 19 vzorků o obsahu 30ml, označených pouze čísly. Dopředu jsem věděl jen to, že se jedná většinou o BenRiach, ale že je mezi vzorky i něco z jiných palíren. Dále pak Nethar naznačil, že se mohou některé vzorky i opakovat. Nabízenou výzvu jsem rád přijal a položil tak svou hlavu na pomyslný špalek. Vždyť jak jinak si obhájit své bodování a svůj přístup k hodnocení, než takovým praktickým testem. I když je mi jasné, že vše trefit přesně je prakticky nemožné, protože jednak se chutě a preference mohou v průběhu let maličko měnit, záleží často i na tom, co jste měli k jídlu před testem a nejspíš i náladě a dalších faktorech. Některé lahve v testu byly pro mě premiérové, většinu jsem pak měl jen jako vzorky před několika lety, ale o to to bude zajímavější. Při tipování jsem využíval, krom svých zkušeností a paměti, porovnání se starými recenzemi a degustačními poznámkami, ale to vždy až po sepsání svých dojmů. Po zaslání výsledků mých ochutnávek mi Nethar odtajnil identitu jednotlivých lahví. Ukázalo se, že BenRiach byl z devatenácti vzorků pouze v deseti případech (53%), v devíti případech to byly jiné značky (47%). To, že to bude „většinou BenRiach“, tedy bylo přesně dodrženo. Poměr jiných whisek v testu byl mnohem vyšší, než jsem osobně očekával, a to jsem byl připravený na různé lotroviny. Však se známe. ;) Netharovi patří velký dík za všechny vzorky a možnost si tenhle test projít a sám se přesvědčit, jak moc se můžu nebo nemůžu na své čichové a chuťové buňky spoléhat a následně pak vy na mé recenze.

Nethar 1 BenRiach 15 Dark Rum
Barva:
Aroma:Příjemná vanilkovomedová nasládlost, k ní se přidává ovocnost, která je spíš sladká, trochu nakyslá. Dále bílá čokoláda, sametovost. (85 b)
Chuť:Dost výrazná, s vanilkou, sladkou kořenitostí s nádechem ovoce, ovocné nakyslosti. Je cítit i dřevo, ale pěkně uhlazené, pikantní, chuť se mi dost zamlouvá. (87 b)
Body:86
Shrnutí:Tip: vliv vína, sauternes nebo tak něco by to mohlo klidně být.
Tak na rozjezd jsem se zrovna moc nepředvedl, hodnocení se liší o celých 5 bodů, to je hodně. Měl jsem vzorek v říjnu 2011. Ani tipování se moc nepovedlo. A co hůř, dokonce ani barvu jsem netrefil. :D
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 10 kvě 2016, 15:27

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/54573
Web:http://www.benriachdistillery.co.uk
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=benriach
Barva:
Velikost:láhev
Poznámka:Velký test BenRiachů: https://docs.google.com/document/d/1d04 ... xMaRuE/pub
Aroma:Příjemná sladkost, jemné tóny vanilky, čokolády a suchého sherry, možná trochu do oříšků, žádná typická rumovost, snad nějaká kořenitá Angostura (teď koukám, že tak jsem popisoval kdysi i vzorek, více ve shrnutí), voní hezky, těžce. Takže zasmrádlejší, postupně přidává tóny koření. Vanilka.
Chuť:podivná zatuchlost, pochcaná sláma, je to sladké a olejové
Dozvuk:Kávovokožený, trochu sladké čokolády, ale žádný extra velký rumový cukroušek, jak bych snad čekal, spíš zatuchlý stařec posypaný cukrem, samozřejmě mírně věkem zahořklý. Ale jo, občas jsem zachytil i klasické rumové tóny.
Shrnutí:No zachutnal mi. Kupodivu. Není to žádná špíce typu PX, ale je to dobrá whisky. Jak mě 12 Sherry zklamalo, tak naopak od Dark Rumu jsem čekal spíš hrůzu, protože ty rumové finiše mě moc neoslovují a vzorek kdysi mi přišel prostě divný. Ale s celou lahví jsem se spřátelil a vůbec mi doma nevadí ;-) Za 12 sherry bych ji vyměnil. Klíčová slova: zatuchlost a koření.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Odpovědět