Glenfiddich Snow Phoenix

Shargard
Znalec
Znalec

Glenfiddich Snow Phoenix

Příspěvek od Shargard » 18 lis 2011, 12:00

Pomalu ale jistě se blíží volba whisky zde na fóru a proto je nutné dochutnat všechny vzorky, aby bylo z čeho vybírat. Dnes volba padla na Glenfiddich Snow Phoenix. Mám rád whisky s příběhem a tato whisky ho má navíc vcelku dramatický. Vše se odehrálo 7. ledna 2010 kdy se shroutili střechy několika (4) skladů s whisky pod obrovskou tíhou sněhu, který několik týdnu vytrvale padal a sudy byly vystaveny mrazu -19°C. Zaměstnanci nelenili a okamžitě se vrhli zachraňovat drahocený materiál. Sudy byly přemístěny do bezpečí a když se Brian Kinsman (malt master v GLenfiddichu) procházel mezi sudy, dostál nápad vytvořit právě Snow Phoenix na počest obětavých zaměstnanců a oslavu významného mezníku v historii palírny. Fénix je směs whisky různého stáří a staření. Jedná se o směswhisek v rozmezí 13-30 let, jejíž část zrála v sherry Oloroso a část v sudech od bourbonu. Limitovaná edice jejíž počet uvádět nebudu. Ne proto, že bych to chtěl utajit, ale protože okolo počtu panují nesrovnalosti a na samotných stránkách plaírny to není uvedeno. Tudíž nechci mystifikovat. Plněna je při nestandardní síle 47,6% alkoholu čímž jsem byl pochopitelně potěšen, ale zároveň jsem měl celkem velké obavy z té sběratelksé nálepky na úkor whisky. Pojďme se tedy podívat kde je pravda. Málem bych zapomněl vzpomenout velmi pěkné balení a netradiční černou lahev. Originalita se nedá upřít.

http://www.glenfiddich.co.uk

Info o lahvi
Stáří: bez udání stáří
Zrání v sudech: sherry Oloroso, sudy od bourbonu
Finish: ne
Cena: původní cena 50 liber, ovšem z tohohle kousku se rychle stal sběratelský kousek a nyní tak kolem 100 liber. Najdou se ovsem i vyjímky - viz maneo.cz

Glenfiddich Snow Phoenix (47,6%)
Obrázek
Aroma:bez vody: krásný, aromatický, sametový, karamelizované hrušky a jablka, lehký sherry nádech, skořice, lehce mandarinky. Parádní čmuchatelná whisky, která mi na nose připomíná Glenmorangie v sametovosti a krásné vůni. Tady jsem hodně spokojen a v Glenfiddichu odvedli sakra dobrou práci.
s vodou: více zesládne a obejví se i mnou milovaná mučenka a dále mléčná čokoláda
Chuť:bez vody: jemná, elegantní, komplexní, spousta tropického ovoce. Bezpochyby to lepší co v Glenfiddichu dělají
s vodou: sladší, hodně mučenka, mléčná čokoláda, parádně šťavnatá
Dozvuk:bez vody: středně dlouhý ,jablka, mandarinky, koření, trošička dubu
s vodou: s vodou opět mučenka
Shrnutí:Měl jsem trochu strach, že tahle whisky bude mít nálepku sběratelská, ale jsem rád, že jsem se mýlil. Krásná, voňavá, komplexní whisky, která by byla výborná k nějakému dezertu nebo jako digestif. Abych ale nepěl jen pozitiva, musím říct, ře whisky po chvíli pití začne působit tak nějak stereotypně a dozvuk by mohl být výraznější a delší. To ale nemění fakt, že jsem si ji opravdu užil a chutnala moc. Kdo vyznává podobný styl bude opravdu potěšen.
Body:86
Pokud půjde vše podle plánu tak se dnes dočkáte slibované raritky.
Slainte Mhath
Obrázek

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Re: Glenfiddich Snow Phoenix

Příspěvek od Nethar » 18 lis 2011, 12:05

Trochu sběratelský kousek to asi bude, ono i to balení trochu svádí k využití jako dárku, je opravdu jedno z nejlepších. Vevnitř se jak vidno ale skrývá kvalitní whisky a to je jenom dobře, slušný kousek od Glenfiddichu!
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 18 lis 2011, 12:15

V reálu vypadá ještě líp, než na obrázku.Jen škoda, že do krabice nepřidali třeba i sklenku s logem firmy, to balení k tomu úplně svádí a je na to jak dělané.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 18 lis 2011, 12:19

To je pravda, asi by se vešla a hezky vyjímala. Budeme muset počkat, až sníh zasype i centrálu Glencairn Crystal :-D

Marconi
New-make
New-make

Příspěvek od Marconi » 18 lis 2011, 15:20

Tak mi Shargard připomněl, že mi doma leží vzorek Snow Phoenixu od Petra. Sice jsem si jej nechával "odležet", ale asi neodolám po té chvále v recenzi a posunu jej kousek vpřed v pořadí ochutnávek.

Jerry1
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Jerry1 » 18 lis 2011, 15:27

:arrow: Marconi
Jen ho posuň, nebudeš litovat, je to dobrota. A budeš mít aspoň aktuální ochutnávku.

Marconi
New-make
New-make

Příspěvek od Marconi » 19 lis 2011, 00:01

Tak, ochutnávku mám za sebou, je to opravdu podařený kousek. Nemá smysl opisovat od Shargarda, stejně bych se nevyjádřil lépe. Vůně je skutečně nádherná, ostatně tohle v Glenfiddich umějí. Chuť je plná ovoce, stejně tak finiš. Velmi dobrá, vyvážená whisky, svědčí jí sudová síla, přidala jí určitou drsnost při zachování všeho dobrého, co v sobě mají kousky ze Speyside. Pro jejich vyznavače je to velká chuťovka, hezky se pila, jen jí bylo trochu málo. A určitě ji mohu doporučit k ochutnání i vyznavačům Islay, protože tohle se opravdu povedlo.

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 28 pro 2012, 17:42

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/19148
Barva:
Alkohol:47,6 %
Aroma:Vůně je velmi barvitá, se spoustou lehké ovocitosti. Med, slad, kandované ovoce, jasně je znát i sud po sherry a také alkohol dává najevo svou sílu. (86 b)
Chuť:Co ve vůni, to i v chuti, ale v ještě silnější a výraznější formě. Sherry, ovoce, ostrost alkoholu, med. Výborná. (88 b)
Body:87
Shrnutí:Na 6. degustaci Bratrstva rašeliny sklidila v nabité konkurenci druhé místo. Osobně jsem jí dal na akci 86, po dalším přechutnávání jsem bod přidal, tohle se Glenfiddichu moc povedlo a pochutnávám si na ní.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Lakus
New-make
New-make

Příspěvek od Lakus » 18 led 2013, 16:16

Aroma:Jablečná sladkost, alkohol a možná i trošičku badyán a vanilka.
Chuť:Chuť není úplně snadno čitelná. Karamel, sušené meruňky a dřevo.
Dozvuk:Kořeněná a dřevěná trpkost, v první chvíli nával horkosti, poté příjemně doznívá.
Shrnutí:Pro mě chutnější než 15ti letá solera. Sladkost zde není tak intenzivní, stejně tak ona jablečná pachuť. Větší síla alkoholu není na škodu, a skvěle doplňuje celkovou chuť. Nevím, zda je to jen tou krabičkou a názvem, ale tohle pití mi krásně zapadá do takových těch mezi vánočních časů, kdy je cítit hřebíček a skořice.

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 24 dub 2013, 19:24

Tak než se pustím do vkládání recenzí z whisky festivalu, chtělo by to dohnat i to, co jsem doposud zanedbával:
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/19148
Web:http://www.glenfiddich.com/
Barva:
Alkohol:47.6 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ne
Aroma:dřevitá čerstvá vůně, citronové kyselé tóny, velmi jemná, není přehnaně intenzivní, uhlazená
Chuť:výrazná, ostrá, pikantní, ale příjemně, dále milá dřevitost, žádná hořkost, další napití zahajují sladkostí
Dozvuk:sladká po polknutí, dlouhý jemný dozvuk, medový/sherry dozvuk, jakýsi zbylý povlak v ústech
Shrnutí:jemná v začátku, silná sebevědomá chuť posléze a táhlý nasládlý dozvuk. Tušil jsem, že za propracovaným marketingem a pěkným designem se bude skrývat i více než dobrá whisky, což se potvrdilo

Odpovědět