Edradour Ballechin Batch 4 Oloroso

Odpovědět
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Edradour Ballechin Batch 4 Oloroso

Příspěvek od Hunter » 01 pro 2011, 19:06

Těžce rašelinná whisky z produkce Edradouru, řada Ballechin (The Discovery Series)
6000 lahví
obsah alkoholu 46%
bez filtrace za studena
ballechin4.jpg
ballechin4.jpg (73.91 KiB) Zobrazeno 4057 x
Barva:Téměř hnědá barva.Není výsledkem přibarvování.
Aroma:Obchod s obuví, muž s koženou brašnou, sůl, rašelinový úder.Při podrobnějším průzkumu i trocha přezrálého ovoce (fíky, datle), které se na chvilku odněkud vynoří a zase ztratí v záplavě kůže, sazí a asfaltu. Originální, drsné, skvělé.
Chuť:V chuti trochu zaostává za bombastickou vůní, ale naštěstí ne moc.
Dozvuk:Kůže, kouř, v dochuti rašelina s jódem.Marně přemýšlím, jestli je slaná nebo nasládlá, mísí se v ní oboje.
Shrnutí:Po Caledonii, která mi moc nesedla, si to u mě Edradour hodně polepšil. Tohle je hrubá, neotesaná whisky v tom nejlepším slova smyslu, tady rozkvetlou louku budete hledat marně. Pití pro hasiče, polárníky a dřevorubce.
Body:89
Za vzorek děkuji Jerrymu.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Jerry1
Profesionál
Profesionál

Re: Edradour Ballechin Batch 4 Oloroso Cask Matured

Příspěvek od Jerry1 » 01 pro 2011, 19:25

Necítil jsi ve vůni novou pneumatiku? Prostě jako když příjdeš do pneu servisu a tam mají vystaveny velké množství nových pneumatik?

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 01 pro 2011, 19:29

To ani ne, spíš asi ten asfalt, pneumatiky mi přijde, že mají "nasládlejší" vůni. Ale nejvíc tam cítím kůži (kožená aktovka a tak podobně). Charakterem asi myslíme oba to samé.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Vivino profil

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 22 pro 2011, 14:33

I já jsem vyměnil s Jerrym vzorek, díky moc, byla to pochoutka, sedla mi skvěle oproti Mortlachu, ač jsem to čekal zcela obráceně.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/10718
Web:http://www.edradour.co.uk/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=edradour
Barva:
Alkohol:46 %
Velikost:vzorek
Aroma:kouř, guma, spálená umělá hmota (nehraj si s tím zapalovačem!), snad to vlastně ani není sladké, netradiční, vynikající
Chuť:marcipánová sladkost přechází rychle zpátky do gumovitě nasmrádlého kouře a ovocného sirupu
Dozvuk:mírně sladký, ne zase tak výrazný, jak bych vzhledem k předchozímu čekal, to je ale fajn, silně rašelinný, kouřový
Shrnutí:No teda, to bych od Edradouru nečekal, snad nejblíž má ta vůně k Ardbegu, ale něco tam chybí, něco tam je zase navíc, je to jiné, je to taktéž skvělé. Moc zajímavá zkušenost, pochutnal jsem si.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 22 pro 2011, 14:39

S vodou pohodově nasládlá jako Glen Scotia cask 518. Mňam.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Žiži
Znalec
Znalec

Re: Edradour Ballechin Batch 4 Oloroso

Příspěvek od Žiži » 07 kvě 2012, 18:51

Web:http://www.maltmadness.com/whisky/edradour.html
Barva:
Aroma:sladší ovocné tóny se spoustou rašelinového kouře, dehet, kresol
Chuť:rašelinový kouř, dehet, kresol, jod, ovoce v pozadí, dřevěné uhlí, popel, mírně sladká
Dozvuk:dlouhý, rašelinový kouř s trochou ovoce, přechází do suché chuti dřevěného uhlí a popela, trocha pryže na samém konci
Shrnutí:silně rašelinová whisky z palírny Edradour (obsah fenolů je 50 ppm), zrání v sudech po sherry dodalo této whisky ovocný charakter, bohužel se zde trochu projevují i pryžové tóny, hlavně v závěru, nejlepší je neředěná
Body:84

Króča
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Króča » 03 úno 2014, 15:10

Probírám se svým degustačním notýskem a postupně se zase snažím doplňovat zápisky i sem na fórum ;) [alkohol]46%[/alkohol]
velikost:vzorek
naslepo:NE
Aroma:působilo suše.. přezrálé švestky, štiplavý kouř, mokré hnijící dřevo a kůže.. mám zde i poznámku o ostřejším projevu alkoholu
Chuť:nasládlý kouř, čokoláda a zase poměrně sucho
Dozvuk:dlouze doznívá.. cítit byl hlavně kouř, sušené ovoce a sklepní zatuchlina.. samozřejmě zase suchý projev
Shrnutí:mám u ní poznámku, že je to taková podzimní whisky.. jinak hodně kouřová a výrazná záležitost.. jo a málem bych zapomněl, že krom podzimu mám rád také suché whisky, takže co víc dodat.. možná jen to, že zatím mne žádný Ballechin nezklamal.. ochutnáno v květnu 2012
85+ bodů = doporučuji
Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 18 zář 2014, 09:55

Na základě skvělého vzorku jsem později koupil lahev a teď jsem ji o víkendu konečně otevřel. Dojmy z ní jsou zase parádní...možná časem dojde i na přehodnocení, nějaký ten bod navrch by jí slušel.

Obrázek

Vivino profil

josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra

Příspěvek od josé » 29 bře 2015, 10:07

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/10718
Web:http://www.edradour.co.uk/
Velikost:vzorek
Aroma:rašelina. sladké. guma nových pneumatik se přetahuje s velkou porcí nahnilého ovoce, meruněk. vanilka. (b.2/3)
Chuť:hlinitá rašelina. sladký suchý kouř, lehká trpkost. úplné kousnutí do uhlíků. uzené maso. sušené švestky. (b.3/4)
Dozvuk:dlouhý, kouřový, sladší. trochu spálená guma, ozvěna jódu. kouř až skoro škrábe v krku jak po cigaretě. (b.1/2)
Shrnutí:drsný a nekompromisní. oloroso? neměl jsem, takže vliv nemůžu potrvdit. zato shoda s Jerrym na pneumatikách potěšila. děkuji Hunterovi za zajímavý vzorek. (b.1/1)
Body:7
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."

Cyra
New-make
New-make

Příspěvek od Cyra » 03 pro 2016, 16:46

Starší recenze. Byl to první Ballechin, který jsem ochutnal. Měl jsem 2x maxi vzorek do Huntera. Moooc díky!!!
Aroma:Sherry, suchá hlína, desinfekce, guma. Také vanilka, kakao a sůl. Připomíná mi Ardbeg 10, ale tady je víc hlíny, kakaa a hlavně to sherry.
Chuť:Monstrózní chuť. Suchá, prašná hlína. Uzené, jemně opepřené maso. Také nasládlost po sherry.
Dozvuk:Uzenina, opepřená uzená hlína, kakao. Sladkost jen v pozadí. Masivní porce rašeliny. Neuvěřitelně kompaktní a sladěné.
Shrnutí:Tohle řadím k TOP kouskům co jsem měl tu čest ochutnat. Ihned při prvním přičichnutí a ochutnání obrovské nadšení. Strašná škoda, že už se nedá sehnat láhev.

Odpovědět