Lagavulin 10 yo Travel Exclusive

Odpovědět
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2246
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Lagavulin 10 yo Travel Exclusive

Příspěvek od salam15 »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/132206
Alkohol:43 %
Aroma:Big Peat z Vánoc čili guma, newmake. Zpovzdálí pak trocha koření a brandy, vlastně dost základní, ale je fakt, že to mladší Lagavuliny jsou.
Chuť:To už je lepší, určitá zemitost (ne úplně Bowmorova hlína, ale něco tím směrem), dřevitost, v pozadí kouř a rašelina - je vlastně celkem fajn, že nejsou dominantní ale tak nějak to celé podkreslují, džemová sladkost.
Dozvuk:Střední a nikterak agresivní
Shrnutí:Vůně je jednoznačně slabší část téhle láhve, chuť je vlastně celkem jemná a vyvážená a hladká - taková nedozrálá 16. Byl jsem na to dost zvědavý a pro tenhle test jsem láhev akorát otevřel takže na nějaké komplexní zodpovědné hodnocení je spíš brzy (uvidíme jak se lahev a moje chuťové buňky vypořádají s komplexem prvního panáku), ale po paměti mi přijde 8 yo jako výrazně lepší/vyvážená whisky a 16 yo to ani nemluvím. Nesoulad mezi agresivní vůní a hladkou chutí mi zase tak nesedl. Oproti Ben Nevisu a Taliskeru neměl šanci, Edradour ale porazil s přehledem a Highland Park vlastně taky, byl proti nim výraznější a oproti HP lépe pracoval v chuti s rašelinou, která u tohohle Lagavulinu tak pěkně plyne a nikde neční.

Ochutnáno v rámci degustace desetiletých plnění, kterého se účastnili (uvedeno v pořadí od nejlepší po nejhorší) Ben Nevis 10 yo, Talisker 10 yo, Lagavulin 10 yo, Highland Park 10 yo, Edradour 10 yo.
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.

salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2246
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Lagavulin 10 yo Travel Exclusive

Příspěvek od salam15 »

Doplňuji postřehy po cca třetím vzorku, kdy se aroma zklidnilo. Zdá se, že ty první panáky jsou fakt jiné než zbytek. Už z toho new-make tolik neční, vlastně z toho kromě rašeliny neční nic. Trocha koření a peatové sladkosti možná lehce meruňkový džem. Určitá ostrost se projevuje spíš v chuti, je tam i kouř a popel, taková svalnatá 16 to je. Zemitost bych tam teď asi nenašel ;)
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.

Odpovědět