Netradiční finiše

Obecně o whisky, z čeho a jak pít, apod.
Uživatelský avatar
Kobalt
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2009
Registrován: 14 led 2015, 16:53
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Netradiční finiše

Příspěvek od Kobalt »

Vzhledem k tomu, do jakých zajímavých možností jsme se to vedle dostali, otevírám samostatné vlákno pro netradiční a méně obvyklé finiše.
Co nejzajímavějšího jste ochutnali? O čem nejzajímavějším víte? Co by jste chtěli zkusit a co vám přijde šílené, ale možné :D ?

Bourbon, sherry a virgin oak jsou asi nejběžnější. Ale i u toho sherry to nemusí být tak běžné ne? Třeba Fino, to mi přijde jako specialita. Zatímco jmenovaných sherry finišů je na fóru asi 90, Fino jen 4. Čistý PX asi 30, Oloroso skoro 30, Manzanilla jen 5 (takže čistá taky není obvyklá), Amontillado jen 3 :D
Cream sherry (míchané) jen 1? Taky hezké. Takže očividně, nejčasteji tu máme Oloroso, PX nebo prostě jen sherry. Některé typy jsou zastoupeny jen vzácně. Ale spousta jich to nemá v názvu ;)

Madeira 19, Sauternes 13, Portské cca 60 to je skoro jak sherry. Tawny z toho je 8, Ruby jen 1 (bude blízko druhý), bílé portské snad vůbec. Většina je nespecifikovaná (nebo by vyžadovala rozklikávání :P )

Obecně lahví s wine finish je tu 6, ostatní mají specifikované odrůdy atd... Marsala 13, Pineau 2, Malaga zatím 0. Ale bude jich tu víc, schovaných. Cabernet 3 (2 Sauvognon, 1 franc), Amarone 3, Champagne 1, Fontalloro 1, Pomerol 3, Syrah 1, Moscatel 6, Claret 2, Burgundy 7, Rioja 1, Pinot Noir 5, tokajské 2

Rum, kolik jste čekali? Jen 21, co vidím. Ale některé jsou jen jiné ročníky podobných lahví (Balvenie 14 a 17...). )

Chestnut, ořech, jsou tu 2. Divná dřeva zkouší Method and Madness....

A co dalšího netradičního? Růžové víno, na fóru 0 ale alespoň odkaz na Penelope Bourbon. Pak ovocná vína, březová vína, ... taky se zmiňovalo.

Tequila i Mezcal mi taky hází 0. Vermut 0... Cider 1, pálenky jen Gold Cock, Cognac 0?, ...

co vás ještě napadá? O čem ještě víte?

EDIT1:
Tak jich pár přidáváme:
Distillers Editions: Talisker DE Amoroso, Oban DE Fino, Caol Ila DE Moscatel, Clynelish DE Oloroso Seco, Cragganmore DE Port, Glenkinchie DE Amontillado a Lagavulin DE PX.
Pivo: Glenfiddich IPA a Jameson Caskmates, pak Säntis

Tequila: Kilchoman

březové víno Mackmyra Björksav, další Mackmyry ovocná vína

Irové Teeling a Method and Madness mají spoustu věcí, dřeva (třešeň, ořech, různé odrůdy dubu) i specialit (rum, ananasový rum, gin, zázvor).

U těch různých dřev by se měl zmínit Chinquapin a Mizunaru.

U vína třeba ještě Nappa Valley (GlenAllachie), Chardoney (Glen Moray), Svachovka ryzlink rynský,

japonské Shochu finish v Cu Bocanu od Tomatinu

calvados (Springbank a Bruichladdich 2003)

acacia - Bushmills 2008 Bourbon barrels+toasted Sherry+Acacia

Glen Els The Journey - i po GrandCru
Elch Bräu & Gasthof Seitz Elch Whisky - Torf vom Dorf 4. Auflage - zrani v akatovem dreve

Těch směsí více sudů (kde se může objevit i nějaký zajímavý může být taky víc, ale často asi různé sherry)
Naposledy upravil(a) Kobalt dne 22 dub 2021, 06:40, celkem upraveno 1 x.
"Why is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"
zombice
Znalec
Znalec
Příspěvky: 891
Registrován: 28 zář 2011, 19:31

Re: Netradiční finiše

Příspěvek od zombice »

Jeden z těch nejvíc netradičních finishů zmiňoval zrovna nedávno josé a dříve Marvin - Herring cask finish
viewtopic.php?p=65485#p65485

A cognac je tu zmiňovaný docela často v souvislosti s Port Charlotte CC:01. Jinde se dá najít např. u Glenlivet Captain's resere a domácí verze s vínovicí u Gold Cocku (jejich relativně čerstvé vyprodané investiční plnění Wine Brandy finish).
Ad bílé portské, co vím, tak já narazil jen na Ben Nevis, ale nedostal jsem se k otevřené láhvi.
Jo a co se týče vína, tak tam je to složitější, protože někdy je finish označen podle odrůdy, jindy podle oblasti (např. ten Pomerol)
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Netradiční finiše

Příspěvek od Nethar »

Já jen poznámku k tomu Fino třeba - hledal jsi asi v seznamu lahví, ale to máš ještě různě skryté, třeba Oban DE. Pak si připiš teda Talisker DE - Amoroso :)
Uživatelský avatar
tornado
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2445
Registrován: 21 zář 2016, 21:18
Bydliště: Praha

Re: Netradiční finiše

Příspěvek od tornado »

Úplně netradiční to není, ale v tom přehledu to uvedený není. Pivní sudy, např Jameson Caskmates a Glenfiddich IPA...
Uživatelský avatar
Kobalt
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2009
Registrován: 14 led 2015, 16:53
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Netradiční finiše

Příspěvek od Kobalt »

Ty čísla jsou jenom z běžného prohlídnutí seznamu, je mi jasné, že mi toho spoustu uteklo, co se schovává jinde než v názvu. Různé DE a jejich sherry jsem tolik nezkoumal. Původně jsem hledal co nejodvážnější finiše, tak jsem si jen průběžně zhruba zmapoval situaci :D

Amoroso u Taliskeru vlastně znám, To že má Oban Fino jsem nevěděl. Tak pro pořádek ostatní, ono to vypadá, že má každé DE jedinečný finiš: Caol Ila DE Moscatel, Clynelish DE Oloroso Seco, Cragganmore DE Port, Glenkinchie DE Amontillado a Lagavulin DE PX. Hezké!

Pivo je dobré, na to jsem úplně zapomněl. Ale kromě těch 2 další asi neznám.

Tak co nějaké odvážnější věci? Kromě sudů od ryb...

čtu, že Kilchoman děla Tequila finiš...
"Why is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2803
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Re: Netradiční finiše

Příspěvek od josé »

v palírně v roce 2015 jsem měl Bruichladdich po calvadosu. poznámky jsem si nepsal.
https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/67949
po calvadosu je třeba i Mackmyra Äppelblom, mám doma vzorek na přechutnání. vůbec v Mackmyře se to obskurními finishi docela hemží. borůvková vína a tak. si projeď jejich sortiment, mně se to nechce hledat.
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
joy
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2785
Registrován: 27 úno 2014, 17:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Netradiční finiše

Příspěvek od joy »

Tak treba Säntis Dreifaltigkeit je po cernym pive.
Ted nove Mackmyra Björksav je po březovým víně.
Obecne maji ti Svedi dost zajimave finishe. Zkus se na ne zamerit.
Uživatelský avatar
Marvin
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1298
Registrován: 01 zář 2011, 09:31
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Netradiční finiše

Příspěvek od Marvin »

Teeling ten svůj blend nechává dozrávat kromě piva, vína a rumů (několik jich ve Whisky shopu měli k ochutnání) i v divočejších sudech - zaznamenal jsem ten ananasový rum od Plantation (což je podle mě spíš likér), gin a zázvorové pivo - u všech bych se obával přílišného vlivu toho původního alkoholu.
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Netradiční finiše

Příspěvek od salam15 »

Feeling experimentuje i s dřevem, tuším, že měl třešňové nebo jaké sudy
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Uživatelský avatar
Marvin
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1298
Registrován: 01 zář 2011, 09:31
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Netradiční finiše

Příspěvek od Marvin »

Jo, třešeň a amburana (brazilské dřevo používané na sudy pro casacu).
Odpovědět