Soutěž o královnu Sherry

Setkání milovníků whisky, festivaly, ochutnávky, přednášky, ... (nikoliv slevové akce)
Odpovědět
Uživatelský avatar
spyna
Znalec
Znalec
Příspěvky: 778
Registrován: 15 bře 2016, 10:37
Bydliště: České Budějovice

Re: Soutěž o královnu Sherry

Příspěvek od spyna »

Jo má, ve výsledkové listině, která šla do mailů, je to WB číslo již správně.
sandrider
Znalec
Znalec
Příspěvky: 658
Registrován: 04 zář 2011, 14:08

Re: Soutěž o královnu Sherry

Příspěvek od sandrider »

Zaprvé díky za soutěž :clap: :clap: , bylo to velmi zajímavé a poučné (krále peatu jsem vynechal). Můj přístup byl snažit se alespoň něco trefit (seřadit podle toho jak mi chutnají, neberu jako výzvu). Nakonec to dopadlo nad očekávání dobře – 3 zásahy. Jsem celkem rád, že poslední u mě byl Macallan, potvrdilo mi to můj pohled na něj (dobrý marketing, s whisky už je to horší). A trochu jsem podcenil Glendronach, byl na pátém místě (byť jsem tipoval Glenfarclas 105), ale rozdíly mezi třetím až pátým místem byly malé. No a Kavalan byla kategorie sama pro sebe.
Jinak k otázce cask strength – nemyslím si, že by nižší % neměly šanci. Být tam třeba Allardice (46 %), u mě by vyhrál. Samozřejmě věk je tam znát.

Moje pořadí
1. Modrá (Tamdhu Batch Stength) – tohle byl pro mě jasný vítěz, lahev bych bral hned. Tipoval jsem Tamdhu Batch Strenth.
2. Bílá (Arran Sherry Cask) – chutnala mi o trochu víc než bílo-černá, netušil jsem, co by to mohlo být tak jsem zkusil Glenallachie 10 Cask Strength. Byla sice světlejší než Glenallachie 10 batch 4, kterou mám doma a chuťově jiná, ale po Kavalanu nejtmavší tak jsem ji tipnul.
3. Bílo-černá (Aberlour Abunadh) – přišla mi jako jedna z nejsilnějších, chutnala. Tipoval jsem Aberlour Abunadh.
4. Žlutá (Michel Couvreur) – tady jsem vůbec neměl představu. Protože se mi zdála lehce slabší (%) než ostatní a čekal jsem, že by tam jedna taková mohla být, zkusil jsem Glenrothes Whisky Maker’s Cut.
5. Hnědá (Glendronach Cask Strength) – tady pocitově nejvyšší voltáž, čekal jsem, že bude Glenfarclas 105 a tak jsem ji tipnul tady.
6. Růžová (Kavalan Solist Sherry) – tohle bylo pořádné sherry monstrum, tip byl jasný: Kavalan Solist Sherry. Mám rád sherry bomby, ale toto už bylo příliš. Možná mít větší vzorek a trochu naředit, ale podle jednoho vzorku dávám až na 6. místo. Kavalan Sherry Oak je myslím naředěný Solist, ten mi chutnal mnohem víc.
7. Zelená (Redbreast 12 Cask Strength) – tohle mě moc nezaujalo, tipnul jsem si Arran Sherry Cask.
8. Červená (Macallan Classic Cut) – nebyl to úplně propadák, ale lahev nepotřebuju (a už vůbec ne po zveřejnění výsledků). Vliv sherry se mi zdá celkem slabý (teď koukám, že je to mix bourbon a sherry sudů). Tipoval jsem Glendronach Cask Strenth, podle některých šli s kvalitou po batch 6 dolů (CS batch 1 a 2 byly skvělé). A vlastně to nikdy nebyla vyloženě sherry bomba, takže mi to tak nějak pasovalo.
Uživatelský avatar
Marvin
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1298
Registrován: 01 zář 2011, 09:31
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Soutěž o královnu Sherry

Příspěvek od Marvin »

LukeD píše: 11 lis 2021, 18:28 Já si přeci jen ještě neodpustím poznámku k Aberlour A'bunadh. Moje první flaška vůbec byla A'bunadh Batch #29, tedy ještě v tom starém designu. Tady byl znát vliv mého tehdejšího whisky "guru", kamaráda, který - podobně jako nidan - byl zrovna ve fázi "sudovky jsou nejlepší". ;) Pak jsem měl po x letech dvakrát možnost ochutnat Batch #57 a dojmy byly podstatně, ale podstatně horší. Jasně, u té staré hrála jistou roli jednak nostalgie, jednak nezkušenost, resp. nepropitost, ale stejně... No, a tahle poslední ochutnaná Batch #70 je dle mého už jen stínem původních šarží zpočátku lahvování. Jestli to takhle půjde dál, tak A'bunadh pro mě bude nepitelná. Už teď to bylo na hraně, resp. rozhodně to nebyla whisky, kterou bych si nějak zvlášť užíval.
No, vzpomínám, jak jsme je ve Whisky shopu jednu dobu otvírali celkem pravidelně a jak se tam rozpoutala diskuze, že tuším od batche 30 už to vůbec není ono ;) . Takže je pak batch 70 možná už stín stínu. Ale zase já jsem tam tenkrát zaznamenal změnu charakteru, ale nepovažoval jsem ji za tolik dramatickou. Pravda, naposled jsme měli batch 53 - asi si budeme muset aktualizovat dojmy.
Uživatelský avatar
Duthoron
Znalec
Znalec
Příspěvky: 765
Registrován: 27 kvě 2013, 21:15
Bydliště: Varnsdorf

Re: Soutěž o královnu Sherry

Příspěvek od Duthoron »

Mohu ještě poprosit o číslo toho Kavalanu na WB?

Jinak moje pořadí bylo
1. hnědá (Glendronach Cask Strength Batch 9)
2. žlutá (Michel Couvreur Overaged)
3. zelená (Redbreast 12 CS Batch B1/20)
4. modrá (Tamdhu Batch Strength Batch 005)
5. bílá (Arran Sherry Cask)
6. červená (Macallan Classic cut 2020)
7. půlená (Aberlour A'bunadh batch #70)
8. růžová (Kavalan Solist Sherry Cask)

Glendronach prostě vyčníval tou sírou a zaujal, žlutá zase tou kouřovostí... Kavalan mi nesedl, takže skončil poslední, oproti celkovému pořadí mám dost vysoko Redbreast, což potvrzuje, že Irsko mi chutná, i když nevím že je to Irsko.

Co se týče poznávání lahví, tak tentokrát jsem netrefil ani palírnu o lahvi nemluvě. :doh:
(Zatím jsem ochutnal trochu přes 300 druhů a to je prostě žalostně málo.)
Uživatelský avatar
tornado
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2445
Registrován: 21 zář 2016, 21:18
Bydliště: Praha

Re: Soutěž o královnu Sherry

Příspěvek od tornado »

Pokud jsem to správně pochopil, tak vyhrál likér a druhé místo obsadil řezaný destilát :mrgreen:
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Soutěž o královnu Sherry

Příspěvek od salam15 »

Ano, ztratil jsem již všechny iluze o whisky
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Uživatelský avatar
Fileta
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1805
Registrován: 15 čer 2015, 14:47
Bydliště: Litovel

Re: Soutěž o královnu Sherry

Příspěvek od Fileta »

Chtělo by to přidat krystal z Vrbátek :mrgreen:
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Soutěž o královnu Sherry

Příspěvek od Nethar »

salam15 píše: 16 lis 2021, 19:45 Ano, ztratil jsem již všechny iluze o whisky
Já je ztratil o vás podle toho žebříčku :)
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2803
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Re: Soutěž o královnu Sherry

Příspěvek od josé »

ne, že bych měl nutkání se nějak zásadně vyjadřovat k této vypečené akci. spíše si sem jen odložím celkový svůj žebříček. recenze všech vzorků jsem již publikoval.
přechutnání královen jsem si tentokráte nenechal úplně na poslední večer před uzávěrkou, takže se chválím, od minula jsem šel do sebe a zlepšil se. přechutnával jsem je už hned po obědě posledního dne. barvičky na lahvičkách jsem naštěstí zkontroloval hned po obdržení balíčku, takže jsem nemohl být překvapen duplicitami. přechutnávku jsem sfoukl za hoďku něco a to jednokolově, víc času jsem tomu obětovat fakt nechtěl. očuchat, ochutnat, obodovat, sepsat, setřídit, fertig.
pořadí je jasné, dané exaktní metodou třídění podle bodů, u shodných pak porovnání mezi sebou:
1. černobílá, Aberlour A'bunadh, b.7+, můj tip Glen Garioch 15 Sherry Cask
2. růžová, Kavalan Solist Sherry, b.7, můj tip Kvalan Sherry Oak
3. hnědá, GlenDronach CS, b.7, můj tip Glendronach 15 Revival
4. žlutá, Michel Couvreur Overaged, b.7, můj tip Finlaggan Sherry finish
5. bílá, Arran Sherry Cask, b.6+, můj tip Tamdhu Batch Strength
6. zelená, Redbreast 12 CS, b.5+, můj tip Glenallachie 12
7. červená, The Macallan Classic Cut, b.5, můj tip Glenmorangie Lasanta
8. modrá, Tamdhu Batch Strength, b.5, můj tip Glenfarclas 105
prvních 4 až 5 míst je hodně vyrovnaných , nějak jsem rozhodnout musel. při jiném přechutnání by to mohlo dopadnout klidně úplně jinak.
nějak jsem si nevím proč vsugeroval, že proč by to měly být zase všechno sudovky. s odhadem procent jsem se tak držel víc při zemi. mám už propálenou hubu, takže mi u některých vzorků voltáž vůbec nepřišla vysoká a 10% občas žádná míra, navíc osm kousků bezprostředně po sobě.
tipování lahví byla pouze sranda navíc. lehce líznutý jsem o tom nijak nepřemýšlel, do starých recenzí jsem nekoukal a napráskal jsem od boku, co mě napadlo jako první.
velké poděkování nidanovi, že celé organizaci věnoval nemálo ze svého času. já jsem rád za účast. sranda musí bejt. bylo to pro mě 8 lahví, kde jsem přesně ona konkrétní plnění nikdy neměl, u 5 ano jiný batch a logicky zbylé 3 úplně neznámé. vyhlášení jsem nakonec musel vidět až ze záznamu, díky i za něj.
kam zabrousit příště? takhle pro víc účastníků nevím. každopádně já sám si soukromě z nasyslených vzorků zasoutěžím ve slepé srovnávačce minimálně dvanácti amerik/bourbonů, nějakých deseti Isle of Jura, od xenopa mám žita a doppelkorny, pak nějaké Glendronachy, tři německé adventní kalendáře, ... furt co dělat.
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
Uživatelský avatar
LukeD
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1236
Registrován: 23 črc 2018, 23:45
Bydliště: Brno

Re: Soutěž o královnu Sherry

Příspěvek od LukeD »

Tak jsem na WB snad konečně našel tu Kavalan Solist: https://www.whiskybase.com/whiskies/whi ... lan-solist Furt jsem čuměl na nidanem přidané flašky a furt nic. Nakonec mě dnes napadlo zkusit ji opět vyhledat podle toho čísla sudu a ejhle...
Obrázek Je lepší žít hodinu jako tygr než celý život jako červ.
Odpovědět