Opravdu ovocná Single Malt

Vaše dotazy k whisky, ať už zcela začátečnické či pokročilé
Mirek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1428
Registrován: 06 dub 2011, 11:11
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Opravdu ovocná Single Malt

Příspěvek od Mirek »

Rob1980 píše: 16 lis 2021, 22:43 Děkuji všem za typy, klidně posílejte dál, budu jen rád :dance:
Tipy, ne typy...grammar nazi. :lol: :lol: :lol:
V každé organizaci je aspoň jedna osoba, která ví, o co jde. Tu je třeba najít a zastřelit.
Rob1980
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 10
Registrován: 13 srp 2019, 08:16

Re: Opravdu ovocná Single Malt

Příspěvek od Rob1980 »

Mirek píše: 17 lis 2021, 00:06
Rob1980 píše: 16 lis 2021, 22:43 Děkuji všem za typy, klidně posílejte dál, budu jen rád :dance:
Tipy, ne typy...grammar nazi. :lol: :lol: :lol:
Tip
Výraz „tip“ se k nám dostal z angličtiny a používá se ve významu rady, doporučení či odhadu (např.: odhad výsledku sportovního utkání – „Chceš znát můj tip na výsledek zítřejšího hokejového zápasu?“). V psané podobě je ve slově správné pouze užití „i“, v mluveném projevu však vyslovíme výraz jako [typ]!

Typ
Varianta slova s „y“ pochází z řečtiny a označuje určitý vzor, druh či model.

Výrazu „typ“ mluvčí či pisatelé hojně užívají v souvislosti s popisem lidských vlastností (např.: „Svého manžela bych přiřadila k flegmatickému typu, veškeré rozhodování o rodinných věcech totiž nechává na mně.“). Na správný pravopis pamatujte i při psaní příbuzných slov – typicky, typický, typizace, typičnost atp.

- takže máš nejspíše pravdu, ale tak jednoznačné to není :) a teď zase k whisky pane učiteli :D
midlo
New-make
New-make
Příspěvky: 145
Registrován: 20 úno 2022, 10:04

Re: Opravdu ovocná Single Malt

Příspěvek od midlo »

Já bych řekl že Glendronach, Glengoyne (míň vlivu sherry), Glenallachie (sladší), Glen Garioch (old school), Macallan (nejdražší), Aberlour a Glenfarclas. 12ti leté budou mít jemný ovocný nádech, 15ti leté budou mít silnější vliv sherry sudů, 18ti a 21 leté budou hodně ovocné.

Hned po otevření:
———————————
Dvanáctileté - Glendronach je trochu vodový, náznakem luxusní. Vynikne oproti ostatním asi až v starších edicích (18 a výš). Glengoyne je trochu výraznější a velmi zajímavý, ale jemný. Glenallachie je sladký, jednoduchý, tím způsobem jako Glenmorangie, nic extra (pokud nehledáte výraznou sladkou a jednoduchou ovocnou chuť - v tom je naopak nejlepší). Glen Garioch je trošku jako Glengoyne - ale míň delikátní a mnohem víc výrazný, neurvalý a hrubý. Glenfarclas jsem nechutnal a Macallan si nepamatuji. Mezi staršími bych zacílil na Glendronach nebo Aberlour A’Bundah.

Ale jak ceny stoupají, a kvalita kolísá, tak možná ne, a bude čas nakreslit čáru v písku: dobrá hutně ovocná a levnější je i Glen Scotia 15, prý Glenfarclas 105. Glenfarclasy jsou oproti konkurenci levnější, ale prý i dost jemné. Kdo chce šťavnatost za nízkou cenu, pro toho je tu Glenallachie.

Po týdnu:
——————
Glendronach 12 mi zachutnal! Sladkost tak akorát (nedominuje), a jemné ovocné tóny. Glengoyne nechutná čistě ovocně, ale hned si všimnete oříškovo marcipánové chuti. Glendronach je v tomto ohledu příjemněji čistě ovocný. Glenallachie je z nich furt nejsladší. Glen Garioch má lehce kouřový nádech. Kdybych vybíral jednu jedinou lehce ovocnou, vyberu Glendronach. Garioch je spíš typická Highland whiska než jemná ovocná whiska.
Odpovědět