Longmorn 15 yo

Odpovědět
Žiži
Znalec
Znalec
Příspěvky: 523
Registrován: 15 led 2012, 01:49
Bydliště: Brno

Longmorn 15 yo

Příspěvek od Žiži »

Longmorn 15y byla před několika lety nahrazena 16-letou verzí, která zde již byla hodnocena. Přesto ještě můžete na 15y někde narazit.
Longmorn 15y byla filtrovaná za studena, barvená karamelem a stáčena v síle 45%. Čili parametry v porovnání s 16-letou sestrou horší. Jenže...
Longmorn_15yo.jpg
Longmorn_15yo.jpg (12.44 KiB) Zobrazeno 2767 x
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/511
Aroma:sladká sladová vůně, vanilka, sušené ovoce - možná jablka, hrušky a švestky (s trochou vody se zvýrazní), karamel
Chuť:slad, karamel, sušené ovoce (po naředění se opět trochu zvýrazní), dub v pozadí, trocha vanilky
Dozvuk:spíše dlouhý, karamel, sušené ovoce, hořkosladký (dub s vanilkou)
Shrnutí:tahle whisky nebyla nijak zvlášt výrazná, ale přesto si dovolím tvrdit, že byla výraznější než 16-letá verze, tady by mě hodně zajímalo přímé srovnání, protože 16y mě zas tolik nenadchla (prostě jsem od ní čekal víc), přídavek vody (asi 2 kapky do cca 30 ml whisky) zvýrazní ovoce, hlavně ve vůni
Body:83
Uživatelský avatar
LukeD
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1236
Registrován: 23 črc 2018, 23:45
Bydliště: Brno

Re: Longmorn 15 yo

Příspěvek od LukeD »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/511
Alkohol:45 %
Velikost:Celá lahev
Aroma:Žluté ovoce, květinová vůně, kynuté těsto, vosk, vlašský ořech a květový med. Dále pak vanilkové rohlíčky či vanilkový cukr a cukrová poleva.
Po přidání vody je vůně spíše utlumená.
Chuť:Přehršel různého ovoce: sušená meruňka, mandarinka, bílé hrozny, mirabelky, bílý rybíz. Ovesné vločky. Spařené mandle, kešu ořechy a marcipán. Trochu i žloutkový krém.
Po přidání vody se chuť výrazně zakulatí. Ještě více mandle a citrusová svěžest.
Dozvuk:Citronová kůra, bílé víno a kvasnice. Hořkost žlutého grapefruitu a hroznového střapce. Francouzská hořčice. Třešňová či meruňková pecka. Vinohradnická broskev.
S vodou: citronové želé, dužina citronu.
Shrnutí:Ovocná Speyside klasika, které přidání vody nijak zvlášť moc nepomáhá. Velmi dlouho jsem se snažil najít si k ní cestu a současně pochopit Ralfyho nadšení z Longmorn 15yo. Ani několik let od otevření jí nijak zvlášť moc nepomohlo k výraznější změně.
Moje lahev má natištěný kód 2005/08/16 13:38. Dále pak něco jako LR3065x. Dle všeho tedy lahvována v roce 2005.
Hodnocení je tak někde mezi 85 a 86 body, spíše ale k těm 85.
Body:85
Obrázek Je lepší žít hodinu jako tygr než celý život jako červ.
Odpovědět