BenRiach 17 yo Solstice

Króča
Profesionál
Profesionál

BenRiach 17 yo Solstice

Příspěvek od Króča » 26 bře 2012, 05:05

Tuhle whisky jsem mohl před pár dny ochutnat na jedné degustaci, za což musím Petrovi opět poděkovat :D
Solstice 17y.jpg
Solstice 17y.jpg (7.03 KiB) Zobrazeno 4312 x

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/29410
Aroma:vínový mošt, rašelina se tady schovává, postupně čokoládovatí a „na dně“ lze najít vyzrálou lihovatost..
Chuť:letní ovoce (jahody, maliny, rybíz atd.) a vanilku brzy přebíjí rašelina.. při delším zdržení v ústech snesitelně perlí, fajn vysychá a opět lihovatí..řádná porce % se nezapře
Dozvuk:suchá ovocná dřeň, dým a sladká rašelina, mléčná čokoláda, alkoholový žár
Shrnutí:sudy od portského tady odvedli opravdu kus kvalitní práce.. na whisky samotné je znát hloubka, plnost a síla.. od vůně až po finish.. alkoholová stránka je tady vyzrálá a vůbec neruší – spíše naopak..to vše plus vyvážená chuť a dokončení, co do ovocných a kouřově rašelinných tónů, dělá z této whisky v mých očích vítěze celého večera :twisted: ve srovnání se Solstice 15y je tahle mimo jiné vínovější..
85+ bodů = doporučuji
Obrázek

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Re: BenRiach 17 yo Solstice

Příspěvek od Nethar » 26 bře 2012, 18:01

15y jsi měl vzorek od Romana? 15y Solstice nám asi všeobecně moc chutnala, těžko takhle zpětně porovnávat vzorky, ale je 17y teda ještě lepší? Rozdíl v ceně je podle WB asi 100-200 Kč, jak se tak zdá, tak jestli tahle druhá edice stojí za ten rozdíl, zdá se mi to slušná láhev. První asi už stejně nebude dál k dispozici předpokládám.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Króča
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Króča » 26 bře 2012, 21:27

Vzorek 15y Solsticejsem dostal do skleničky od Petra ještě v Black Stuffu.. takže jsem je mohl porvnat přímo ;) předtím jsem 15y neměl..ta byla taky výborná, ale u 17y byl jasně cítit posun nahoru a výraznější vínovost ;) mylsím že těch pár stovek za ten rozdíl určitě stojí ikdyž i ta 15y stojí za to :mrgreen:
85+ bodů = doporučuji
Obrázek

Lakus
New-make
New-make

Příspěvek od Lakus » 25 led 2013, 17:29

Aroma:Překvapivě hodně odlišné od 15ti leté verze. Aroma je zde mnohem více ovocnější a kyselé, rašelina a kouř zde vystupují jen jako méně výrazný doprovod.
Chuť:Slad, dřevo, jablka, rozinky, květinky a koření to vše přelité alkoholem. Poměrně vyvážené, i když ten alkohol trochu ruší.
Dozvuk:Jablka, dřevo, koření, maličko pryskyřice, postupně vše pohlcuje kouř.
Shrnutí:Překvapilo mě, jak moc je tenhle kousek odlišný od svého o dva roky mladšího bratříčka. Dle vůně bych čekal mnohem více ovocnosti, ale v ostatních oblatech na sebe nedala rašelina dlouho čekat. 17ti letá verze se mi zdá maličko jemnější a vyrovnanější.

Radek
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Radek » 11 bře 2013, 23:53

BenRiach Solstice 17y Tawny Port Finish
Web:http://www.benriachdistillery.co.uk/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=benriach
Alkohol:50 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ne
Aroma:Jakoby trochu kouře, ale ne moc... a jako by ten kouř metamorfoval do vůně malířské palety.
Chuť:S potěšením registruju procenta (ale buďme upřímní, věděl jsem o nich předem). Pokud jde o chuť, tak tady je to opravdu paráda, hořká čokoláda, možná lehce připálená.
Dozvuk:Dlouhý, čokoládový s přezrálými broskvemi.
Shrnutí:Tak tady jsme se už dostali do Major league.
Body:87
PS: (pozn.: koštoval jsem v řadě 5 vzorků BenRiachu na křtinách knihy Whiskybraní).
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.

Marvin
Znalec
Znalec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marvin » 06 kvě 2013, 14:15

Aroma:Připálené ovoce, ořechový likér, rozinky.
Chuť:Karamelizovaný cukr, čokoládový likér.
Dozvuk:Závěr dlouhý, ořechy v karamelu, rašelina, trochu hořkost dřeva.
Shrnutí:Proti 15leté verzi komplexnější, rašelina se více integrovala do chuti a už vystupuje jen lehce ke konci.

zyki
Znalec
Znalec

Příspěvek od zyki » 28 čer 2013, 08:43

Naslepo:ne (poslední dva vzorky, druhý je Yellow Spot, už barva by to odhalila)
Aroma:těžká ovocnost laděná do kyselosti (nedozrálé ovoce), pak něco jako lak, vybavily se mi lihové barvičky na modely
Chuť:bohatá, trochu perlí, čokoláda, rašelina, náznak neslazeného svařáku
Dozvuk:čokoláda, připálená rozinka, stopa ovocnosti
Shrnutí:jsem nadšen, BenRiach je moje druhá nejoblíbenější palírna (vede Bowmore), tento kousek to jen potvrzuje

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 24 zář 2013, 19:50

V rámci slepého testu se ke mně zatoulal i jeden vzorek, z kterého se po přechutnání, ohodnocení a odeslání výsledků vyklubala tato Solstice 17. Króčovi tímto za vzorek děkuji a vkládám své poznámky.
Barva:
Aroma:Masívní směs těžké ovocné přezrálosti a hromady rašeliny. To vypadá na sud po portském, i barva tomu nasvědčuje. (89 b)
Chuť:Na jazyku překvapila vyzrálostí, až nečekanou jemností, to vše stále s ovocitou rašelinou. Ve vůni mi připomněla třeba BenRiach Solstice 15y, ale v chuti už tolik ne,
chybí tu hromada koření, tohle je uhlazenější, sladší ale zároveň i lepší pro mé chuťové pohárky.Luxusní rašelinný vzorek! (91 b)
Body:90
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 24 zář 2013, 22:38

Web:http://www.benriachdistillery.co.uk/
Barva:
Naslepo:ano
Aroma:Rašelina je cítit, tahle musela jít v Króčou přiděleném dvojtestu jako druhá. V námi tak nějak vytvořeném rozdělení rašelin na jód, hlínu a kouř se tahle umísťuje kdesi mezí hlínou a kouřem. A voní skvěle, jediný problém, který s ní mám, že jak k ní čichám, můj nos se otupuje a ta výraznost mizí, resp. ta rašelinná složka. No a to mě mrzí, ale tak to bývá. Tohle je nějaká vylepšená rašelina, hrají v tom další tóny. Když naopak nos otupím záměrně a nechám ho přímo ve skleničce delší dobu, rašelina mizí a zůstává ovoce, broskve, hroznové víno, je to výborné a nepíchá to. Tady se pouštím trochu na tenký led, ale vybavují se mi moje Laphroaigy stařené po víně (co si budeme namlouvat, načervenalá barva tomu napovídá). Ale jódová složka tam není.
Chuť:Mírně nasmrádlé (nikoliv nahořklé), ostré (tipuju nejméně 46%). Rašelinný styl tak nějak ve stylu třeba Ardbegu, ale narozdíl od něj ještě nemusím upouštět kouř nosem.
Dozvuk:Pikantní ostrost, kouř, pak sladkost a nakonec vítězí opět kouř, který je v ústech ještě dlouho po polknutí.
Shrnutí:Něco hodně moc rašelinného (první úder na nos, ale hlavně pak ten závěr dozvuku), možná přímo Islay, i když tenhle mýtus už dávno neplatí. Přitom ne přehnaně agresivní. Styl, který mám rád, kdybych bodoval, tak se ani neptejte.
Króčovi patří velké díky za slepý test.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

zombice
Znalec
Znalec

Příspěvek od zombice » 05 bře 2014, 16:42

Další a další resty z minulého WF...
Barva:
Aroma:Sladkokyselý ovocný kouř. Když vím co piju, tak si pod tím to portské nebo jiné „víno“ dokážu živě představit. Trocha dezinfekce, zralé ovoce. Vůně hodně zajímavá, jiná než u souběžně testovaného Lagavulinu, ale přitom v některých rysech podobná.
Chuť:Výrazně sladká, ale i tady jsou takové kyselejší stopy. Ovoce plus nějaké koření ? posléze dost vysychá a lehce se objeví i kouř.
Dozvuk:Připálený chleba, sušší kouř, lehce i ovoce v hořké čokoládě a trochu dřevo.
Shrnutí:Co dodat, další výtečná whisky od BenRiachu :clap:

Odpovědět