BenRiach 10 yo Curiositas

Jerry1
Profesionál
Profesionál

BenRiach 10 yo Curiositas

Příspěvek od Jerry1 » 17 dub 2011, 17:54

BenRiach.jpg
BenRiach.jpg (49.05 KiB) Zobrazeno 5041 x
Benriach 10 YO, 46 % alc. - Curiositas - nakouřená vůně s ovocnými a vřesovými tóny, ostřejší chuť, s trochou vody příjemnější

Mně více zaujala tato plnění:

Benriach 15 YO - Dark Rum - méně sladká
Benriach 15 YO - Pedro Ximenez - více sladká
Benriach 18 YO - Barolo - nádherně sladěná sladkost a vyzrálost
BenRiach 1984 cask 4052, 25 yo, 51,7 % - chuťový bonbónek, nakouřená, dozrávání v sudu po Tawny port, barva zlato-pomerančová, vůně ovocno-jemně rašelinová, chuť karamelová, nové koření, velmi dlouhá dochuť.

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: Benriach 10 yo Curiositas

Příspěvek od Hunter » 17 dub 2011, 18:35

Díky za přiblížení produkce Benriach Jerry.Přijde mi tato palírna trochu opomíjená, i Michael Jackson v knize Whisky jí moc prostoru nedává...
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Re: Benriach 10 yo Curiositas

Příspěvek od Nethar » 17 dub 2011, 18:44

Ona byla asi hodně dlouho v úpadku, vlastníci se střídali, nic moc velká produkce řekl bych. Teprve od roku 2004 by se zase měla pořádně nanovo rozjíždět.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: BenRiach 10 yo Curiositas

Příspěvek od Hunter » 12 říj 2011, 20:25

Díky dodávce vzorků od Petra jsem měl možnost ochutnat BenRiach Curiositas ve verzi 46%,
tak přidávám své poznámky a hodnocení.
Alkohol:46 %
Aroma:Parádně silná rašelina vás ihned udeří do nosu, ale není to jen rašilina, je zároveň přelitá medovou sladkostí a navrch je vše pěkně opepřené.Tak tohle můžu...uhhhhm.
Chuť:Tak tady jsme pro změnu o patro níž, za vůní totiž zaostává, je silně pepřová a přidává se dubové dřevo.
Dozvuk:Naštěstí ji zachraňuje lehce jódová dochuť,takže pokles není výrazný.
Shrnutí:Říká se o Taliskeru, že je pepřový, ale já jsem v něm nikdy pepř necítil, vlastně snad nikdy v žádné whisky, až tady jsem se dočkal.
Body:85
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Króča
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Króča » 12 říj 2011, 21:20

Další Benriach co nezklamal :clap: alespoň Huntera ;)
Hunter píše:.. Říká se o Taliskeru, že je pepřový, ale já jsem v něm nikdy pepř necítil..
s tímto musím zcela souhlasit..
85+ bodů = doporučuji
Obrázek

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 14 lis 2011, 16:34

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/221
Web:http://www.benriachdistillery.co.uk/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=benriach
Velikost:vzorek
Aroma:hlína a dezifenkce v čisté, ale středně silné formě, doplněné sladkostí
Chuť:už to člověk čeká, jak čichá dezinfekci, že přijde laphroaigové pohlazení, což bych chtěl asi moc. Po chvíli se však parádně rozjede dezifenkce s kouřem naplno
Dozvuk:olejovitě kouřová rašelina
Shrnutí:pěkně to nastartuje, potom postupně zchlazuje nadšení, ale neskončí ještě nikde jinde než v krásném nadprůměru
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Króča
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Króča » 05 kvě 2012, 16:10

Někdy na podzim jsem obdržel od Petra „sadu“ celkem deseti minivzorků whisky.. DĚKUJI..
začátkem února jsem se tedy pustil do jejich namátkového ochutnávání a koncem března bylo hotovo.. lahvičky byly popsány jen čísly a konkrétní seznam jsem měl k dispozici bokem na papírku, takže jsem testoval vždy na slepo.. jelikož se pomalu ale jistě blíží „okurková sezóna“, nastal čas doplňovat zápisky z chlastacího deníčku neboli „tasting book“ i sem na fórum.. když k tomu teď čtu předchozí recenze ostatních, jsem někdy mile překvapen ;)
Aroma:rašelina s kouřem naroubovaná na sladově sladkém podkladě, možná taky karamelovém
Chuť:rašelina s lehce jódovým doprovodem
Dozvuk:poměrně dlouhý.. doutná, stává se zase sladký a rašelina se pravidelně připomíná
Shrnutí:moc dobrý rašelinný a sladký kousek.. od vůně až po finish je to velmi sytá a plná whisky.. žádné složitosti a kudrlinky, ale sázka na přímí tah na branku, který tady vyšel na jedničku..pro mne velmi milé překvapení a vřele doporučuji jako plnohodnotný protipól k rašelinným whisky v Islay stylu..
koment:nejsilnější zážitek ze všech minivzorků
85+ bodů = doporučuji
Obrázek

Radek
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Radek » 17 kvě 2012, 22:31

No, tak jsem taky musel konečně ochutnat nějakej ten BenRiach.... tady ten web se hemží jejich pochvalnejma recenzema a když jsem zaregistroval že kolega Rescue ho ochutnal ve whiskyterii, vyrazil jsem tam na něj též. Ochutnal jsem tenhle, ale myslím že má otevřený i jiný.
Aroma:trocha rašeliny, ale jinak mě aroma příliš neohromilo
Chuť:rašelina s hořkou čokoládou
Dozvuk:dlouhý a uzavřený
Shrnutí:Moc dobrá whisky, není tak výrazná, ale ta chuť mě prostě baví.
Body:85
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.

Lakus
New-make
New-make

Příspěvek od Lakus » 21 led 2013, 22:22

Palírna Benriach na mě působí velmi sympatickým dojmem. Z jejich výběru jsem nabral pocitu, že tam si povedený kousek whisky musí najít snad každý... Svou prohlídku jsem tedy začal tímto desetiletým typem.
Aroma:Kouř, jablečná sladkost, alkohol a takové to jemné šimrání v nose, které jsem měl i u Taliskeru. V pozadí je zahalené něco nevábného, jakási vlhká zatuchlina/zapařenina (zaschlý proteinový nápoj).
Chuť:Nával pepře a dřeva.
Dozvuk:Dezinfekce, kouř a maličko čerstvého ovoce. A zase trošku i toho smrádku. Silný dozvuk, ale nepříliš dlouhý.
Shrnutí:V prvním ochutnávání nic až tak moc zvláštního, ale v tom druhém se čím dál více zjevovala ne zrovna příjemná zatuchlost. BenRichach jako celek překvapil zejména docela výraznou ostrostí. Od Speysideu bych podobný kousek nečekal.

smgl

Příspěvek od smgl » 27 led 2013, 21:20

Aroma:Rašelina přelitá medovou sladkostí, hruškové pyré, v pozadí i koření, řekl bych, že zázvor (kterej, jsem si ve špajzu očuchal, jelikož mě to nedalo 8-) )
Chuť:Rašelina a koření (zázvor, skořice a především bílý pepř) dub a příjemná nasládlost
Dozvuk:Lehce rašelinopepřové dokončení, které je poměrně dlouhé
Shrnutí:No můžu říct, že jsem čekal trošku hutnější a ostřejší chuť, ale stejně mě tato láhev velmi příjemně překvapila. Je to moje první zkušenost s Benriachem a rozhodně né poslední (čeká mě ještě sherry a maderensis) a teď mám určitě zálusk jak na solstice tak i na authenticus
:character-beavisbutthead:

Odpovědět