Whiskybraní

Zajímavé knihy, časopisy, ...
xenopus
Znalec
Znalec

Re: Whiskybraní

Příspěvek od xenopus » 12 črc 2017, 17:34

Především třetí a čtvrtý díl je (viz moudrý administrátor výše) mix beletrie a faktografie. Faktografie o lahvích zůstává, byť některé jsou už teď běžně nedostupné, takže je to vlastně neaktuální. Údaje o palírnách odpovídají roku vzniku a podle toho také jejich aktuálnost vypadá (od roku cca 2011 dál už se člověk něco dozví jen výjimečně). Posuzovat aktuálnost beletristických oddílů textu není relevantní.
Za dvacet nebo třicet let podá tato knižní série z faktografického hlediska zajímavé a především bezkonkurenčně komplexní svědectví o whisky v době svého vzniku (a to bude zajímavé, protože kdo z nás tuší, jak bude vypadat whisky průmysl třeba jen za čtvrtstoletí?) a z hlediska beletristického půjde i po těch letech o příjemné počtení.
Ergo kup to, dokud můžeš, i se všemi mouchami, které Whiskybraní má.
„Alkohol je metla lidstva, ale jednotlivcům neuškodí.“ Whiskybase moje bodování

joy
Profesionál
Profesionál
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od joy » 12 črc 2017, 18:49

Ja jsem si ji pral k 35 a musim rict, ze nelituji. Neskutecne informaci nejen o whisky, ale o aljoholu vseobecne a ze jsou nektere fakta uz stare? A ktere nejsou?

Odesláno z mého SM-A310F pomocí Tapatalk

Kolda
New-make
New-make

Příspěvek od Kolda » 13 črc 2017, 15:06

Jednoznačně super knížky, dnes bych neváhal a koupil bych si je znovu. Že tam nenajdeš úplně aktuální informace je v rámci celého díla naprosto nepodstatné.

joy
Profesionál
Profesionál
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od joy » 09 pro 2017, 13:58

Tak presne po 3 letech jsem se dobral ke konci tetralogie Whiskybrani, teda vynechal jsem anglicky kecy na konci 4 dilu. Timto dekuji Svatovi za prijemne stravene chvile s jeho poznatky a informacemi nejen v oblasti whisky.

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 20 úno 2018, 23:21

Pomalu se blížím ke konci druhého dílu. Je to super zdroj informací, ale někdy mě taky vytáčí :-) Pročetl jsem zase zdejší kritiku a fakt tam někdy ta důsledná korektura chybí, ne ze stránky správnosti údajů, ale prostě aby to bylo čitelné a mělo nějaký řád. Celkově úžasné dílo a pro milovníky whisky určitě "must-read", ale občas místo děsivých výčtů názvů palíren s čísly použít přehlednou tabulku, nezměnit během odstavce s jednou dvacetiřádkovou větou pětkrát kontext či neztrácet se v neustálých "mimochodem", nejen toto vše by knize obrovsky prospělo. Ale "facepalm" střídá zase nadšení z podrobností o tom konkrétním postupu při výrobě whisky, že člověk rád odpouští.
V dalším se nemusím s každým shodnout, protože tam jsou taky skryté fajn informace, ale mně osobně vadí, jak moc se tam rozebírá víno, rumy, tequila, apod. Jasně že občasné srovnání je fajn a často si to o to říká, ale nic se nemá přehánět. Není to alkobraní, ale whiskybraní, že by to suplovalo knížku o víně se vším všudy, na to to nemá (zcela správně), proč tedy ztratit třeba stránku výčtem vinařských oblastí s jejich rozlohou, bez toho, aby se k tomu člověk potřeboval nějak vracet, nechápu. Je tam podobných věcí fakt moc, desítky stránek věnovaných odbočkám typu "mimochodem u maďarské meruňkovice..." Autor toho chce moc sdělit, napadá ho to tu tady, tu támhle, jenže někdy méně znamená více.
Ale to je asi věc názoru. Však vypichuju věci, co mi vadí. Celkově je to super a všem doporučuju ;-) :-D
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

nidan
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od nidan » 21 úno 2018, 07:19

mám to stejně...
občas jsme měl tendenci texty jiného alkoholu přeskakovat, ale problém byl že nebylo znát kde do toho zabřednul a kde zase vybředne a ajá jsem nechtěl přijít o zajímavé informace o whisky, byl to boj :D

spyna
Znalec
Znalec

Příspěvek od spyna » 26 úno 2018, 14:56

Naprosto se ztotožňuji,...
Co do množství informaci naprosto úžasná kniha. Co do jejich přehlednosti a dohledatelnosti, docela oříšek. Pokud se jí člověk věnuje systematicky a v podstatě v kuse, tak to ještě jde, ale na občasné čtení je to kniha nevhodná. Přes všechny ty odbočky a "mimochodem" se totiž za jeden večer není šance dobrat v téměř žádné z kapitol jejího obsahu.
Tahle kniha je krásnou ukázkou, že mít velké množství přesných informací, důsledně a v souvislostech okomentovaných je sice skvělé, ale bez odpovídajících strukturálních úprav textu se to může snadno změnit v těžko uchopitelnou a nepřehlednou změť.
Whiskybase | Vzorky na výměnu - akt. 27.2.2019

joy
Profesionál
Profesionál
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od joy » 26 úno 2018, 14:59

Tak ja to precetl v presnem sledu (od zacatku na konec) a ten zmatek mi nevadil. Naopak spoustu informaci mimo whisky oblast mi naopak prislo vhod. Avsak pak neco dohledavat zpetne, to je orisek.

spyna
Znalec
Znalec

Příspěvek od spyna » 26 úno 2018, 17:04

Mně tam informace mimo whisky taky z principu nevadí (je v tom spoustu zajímavích věcí). Jen by čitelnosti nosného textu prospělo, kdyby ty doplňující poznámky a odbočky byly v rámci uspořádání textu na jednotlivých stranách viditělně vizuálně odděleny. A vlastně prospělo by to i dohledatelnosti těchto zajímavostí.
Už jsem i uvažoval, že až se do tohoto studia pustím znovu, vezmu k ruce tužku nebo něco podobného a ten hlavní text si zvýrazním... Jenže já prostě psaní do knížek bytostně nesnáším :naughty: , takže to asi psychicky nedám ;) .
Whiskybase | Vzorky na výměnu - akt. 27.2.2019

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 16 led 2019, 13:15

Nedá se nic dělat, musí to ven. Omlouvám se milovníkům Whiskybraní, ale budu kritizovat. Vím, že je to velké pracné dílo a že tam je super množství informací, ale třetí a čtvrtý díl jsem nesnášel. Prosím nejprve si přečtěte můj popis prvních dvou dílů o něco výše, pokud jste tak ještě neučinili. Mám k nim výhrady, chtělo by to více editorské práce, je to občas zmatené, ale to člověk tak do detailu rozebírá, že mu je to téma tak blízké a že Whiskybraní je česká tvorba o whisky a každý z nás o něm někdy slyšel a mnozí ho máme doma. Nejdůležitější pro mě je, že tam ty informace skryté jsou. A jsou to informace v množství a hlavně detailech, které asi v žádné jiné "jedné" knížce o whisky nenajdete. Takže nákupuju nelituju, je to super knížka. Místy jsem byl sice rozladěn například nad neexistencí tabulek či nesmyslnými odbočkami, ale místy jsem zase chrochtal blahem. Takže první dva díly hodnotím pozitivně. To opakuju hlavně proto, aby mi Sváťa Buchlovský nebo Petr nedali do nosu, ale taky proto, že je to pravda :-)

Nyní se ale drze vyjádřím, jak to kritici, kteří sami nic nedokázali, s oblibou dělají ;), výhradně k dílům 3 a 4.
Seznam palíren. Těšil jsem se, že se o každé palírně trochu něco dozvím, ale ouha. Absolutně ne. Možná chyba jenom v mém očekávání, ale upřímně řečeno, když se knížka jmenuje Whiskybraní a následuje seznam palíren podle abecedy, máte nějaká očekávání, že? První dva díly byly spíše Alkoholbraní než Whiskybraní, třetí a čtvrtý díl jsou spíše Skotskobraní než Whiskybraní či Alkoholbraní.
Každé palírně je věnováno pár stránek, řekněme většinou 4. Nejprve je fotka (našel jsem i dvě identické fotky dvě stránky po sobě, ale tak stane se) a technické údaje o palírně. To je určitě velká práce to u každé zjistit (objem produkce, typy ječmene, vlastník, typy kotlů, atd.) a je to zajímavé, ale problém je v tom (s tím ale nic neuděláme, nevýhoda knížky proti internetu), že palírny jsou neustále rozšiřovány, přístupy se mění, takže u většiny údajů (kromě takových jako český překlad názvu) už stejně nemáte jistotu, že platí. Ale tak s tím se nedá nic dělat, patří to tam. Jenom že tomu člověk už prostě stejně nemůže moc věřit. Takže jsem to jen tak přeletěl očima.
Pak následuje (většinou) jeden odstavec stručně o palírně. Jako že dělá whisky hlavně do blendů, že je kouřová, ale někdy i něco nepodstatného.
Potom je seznam lahví, které palírna vyprodukovala. Zase časová nevýhoda, že se chrlí furt něco nového. Takže je to seznam toho, co bylo k dispozici v době sepsání knížky. Možná to je pro někoho zajímavé, mě to nezajímalo ani trochu. Seznam lahví jedna za druhou, obsah alkoholu, někdy stručné degustační poznámky. Když si rozkliknu WhiskyBase mám to stejný a aktuální. U palíren jako Bruichladdich je ten seznam pak myslím že 9 stránek dlouhý. Takže jsem to jen tak přeletěl očima.
No dobře, tak autor se tak rozhodnul, že to ztratilo aktuálnost neznamená, že to nemůže být zajímavé jako pohled do minulosti. Pro mě se ale veškerá naděje upřela k průměrně dvěma stránkám, kde potom bylo nějaké to "povídání". A to je to, co jsem nesnášel :-D
Bylo tam něco o palírně? Skoro nikdy ne! Snad Springbank si pamatuju, že byl skoro celý o palírně, ale to byl spíše zázrak. Většinou to probíhá zhruba takto: "Dávám si panák z palírny XYZ, sedím na lavičce vedle ní a kolem hlavy mi proletí včela. Včela, to je zajímavý tvor. Víte, že ... (deset odstavců o včelách) ... mimochodem, včely nejsou jenom ve Skotsku, ale i v ČR, i když pro nás je asi zajímavější včelka Mája ... (odstavec o včelce Máje a kdo se vše podílel na tvorbě) ... ve Skotsku jsou zase populární jiné seriály, například (deset odstavců o skotských seriálech, poslední z nich je o politice) ... to skotský politik YCZ měl hodně rád whisky Ballantine's a vodku Finlandia (dva odstavce o Finlandii) ... ať už ale máme rádi Finlandii nebo ne, krásnou vůni destilátu z palírny XYZ můžeme jedině pochválit. Slàinte mhath! [slánže vár]"
Je to směs autorových úvah nad politikou, literaturou, vším možným, často se týkající alkoholu (například v úkazce výše by asi i rozebíral všechny druhy alkoholu, které mají na etiketách hmyz), občas se týkající whisky, minimálně se týkající konkrétní palírny.
Je možné, že to může někoho bavit, to je jistě věc názoru, literárního cítění a tak vůbec, ale prostě to není ten obsah, který by tam podle mého měl být. A když se začne rozebírat třeba nějaký historický konflikt a máte na to půl stránky, tak se stejně nic nedozvíte.
No a pak se dostatenete přes palírny a máte tam seznam blendů, pak kopii různých whisky zákonů v angličtině, na závěr nepřehledně členěný rejstřík, který by sám o sobě potřeboval rejstřík, abych v něm něco našel.

Zlobíte se na mě? Vraťte se prosím k prvnímu odstavci ;-)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Odpovědět