Whiskybraní

Zajímavé knihy, časopisy, ...
Petr
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1319
Registrován: 25 dub 2011, 18:47

Re: Whiskybraní

Příspěvek od Petr »

Milý Sumejkře, začnu od konce a dál Tvůj příspěvek rozebírat nebudu. Přestože jsi toto, jak na můj vkus a jisté znalosti ze zákulisí vzniku, pejorativně označené "dílko" nekoupil u mne, nabízím Ti veřejně a tudíž závazně, ať nebečíš nad vyhozenými třemi tisíci, že Ti je dám a "dílko" od Tebe vezmu zpět. :liar:
Zřejmě si začal číst bůhví odkud, protože jinak bys musel vědět, protože by ses to tam dočetl, proč autor sestavil a vydal "dílko" zrovna tak a ne jinak. V této souvislosti tady na sebe prozradím, že když jsem byl autorem (kamarádem) požádán o přečtení určitých partií rukopisu a můj názor nebo chceš-li korekturu jejich věcné podoby, tak jsem s ním, mimo jiné, vedl debaty i na téma, "Proč nedáš určité faktické údaje do excelovské tabulky, aby to bylo přehlednější". Určitě Ti něco říká "copy and paste". Nechci se tě dotknout, ale dnešní doba se, mimo jiné vyznačuje, u některých jedinců neskutečnou povrchností a potřebou rychlého, snadného a hlavně zadarmo, přístupu jak ke statkům hmotným, tak i nehmotným. Možná se tomu dnes říká sdílení. Abys mi rozuměl, co se mi kolikrát vybaví - obsah manželčiny kabelky už byl párkrát sdílen.
Pokud tedy chceš, za svoje prachy, z tohoto "dílka" čerpat a informace využívat nebo používat k nějakému účelu, tak tu možnost máš. Akorát si musíš dát krapet své vlastní práce a tabulku si sestavit sám. Eventuálně si, zaplevelené" části textu, před jeho vytěžením, alespoň vlastnoručně naklovat v texťáku v té podobě, jakou zrovna k něčemu potřebuješ a můžeš klidně spát, aniž by Tě strašilo škaredé slovo copyright.
Tady Tě mohu jenom ujistit, že ty Tvoje ne utracené, ale jak píšeš "investované" = vynášející ?? tři tisíce jsou někdy pakatel. Abys mi případně uvěřil, zkusit si udělat výlet za poznáním do, byť jedné jediné, skotské palírny sladové whisky nebo sladovny, do palírny na grain whisky se ani nedostaneš a zjistíš, že tuto částku vyplázneš, řekněme, jen za letenku a stojíš, tak akorát, na letišti v Glasgow .......
O "dílku" si můžeš myslet ledacos. Jestli to hodláš zveřejňovat veřejně, tak bych ale výraz lajdáckost velmi zvažoval, aby se to neobrátilo proti Tobě. Což se už stalo - pro mně jsi - minimálně lajdácký čtenář. Chceš-li mnohem "pečlivěji" zpracovanou originální českou (ne překlad) publikaci o skotské whisky, mohu Ti pár tipů dát. Akorát Ti předem sděluji, že informační hodnota jejich obsahu mně donutila, při jejich čtení, k odložení po několika stranách a už jsem na ně nikdy nesáhl a nesáhnu. Po Whiskybraní to bylo nespočetněkrát. Pravda, trvá mi, než tam některé věci najdu. Nicméně stačí umět používat rejstřík a jde to o něco rychleji. Google to ale není. :o :hand:
sumejkr

Re: Whiskybraní

Příspěvek od sumejkr »

Hrozně mě baví, že pokud mám kritický názor na zpracování knihy, tak jsem označen jako minimálně nepečlivý a povrchní čtenář, který začal číst bůhví odkud. Chápu, že je snazší najít chybu u mě než si přiznat, že to možná šlo zpracovat lépe. Teď už alespoň vím, že jste cíleně čtenáři nic nechtěli dát zadarmo. Nerozumím tomuto přístupu, ale jako autoři na to jistě máte právo.
Každopádně nebrečím, že jsem vyhodil tři tisíce (Jak jsem se již zmiňoval v prvním příspěvku, kniha nemá co týče odbornosti na našem trhu konkurenci) , ale spíše mě mrzí, že ta kniha má, dle mého názoru, výrazně větší potenciál, který by šlo získat lepším členěním textu. Takto bohužel vím, že ji budu brát do rukou pouze v případech, kdy budu hledat konkrétní informace a neláká mě její cílené čtení od začátku do konce, jako to mám u některých jiných odborných knih.
Každopádně uznávám, že použít slovo "lajdácký" nebylo v souvislosti s touto knihou úplně šťastné, protože chápu, že autorovi na ní velmi záleželo a z každé stránky je to cítit.
Petr
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1319
Registrován: 25 dub 2011, 18:47

Re: Whiskybraní

Příspěvek od Petr »

Sumejkře, je to na velmi dlouhé povídání a psaní ještě delší. Neztrácel bych tím dále čas, ale s tebou a tady to má cenu. Tak zkusím ve stručnosti trochu vyjasnit některé skutečnosti:
1. Nejsem v žádném případě autor ani spoluautor jediného řádku textu. Jsem pouze autor jistých fotografií, věnoval jsem několik desítek hodin přečtení rukopisu a sepsání připomínek a také jeden den focení lahví s profesionálním fotografem ze své sbírky a ve svém daňovém skladu.
2. Stále nechápu, jakou že to chybu bych měl přiznat a neobracel to proti kritikovi. Opět opakuji, kniha v té podobě tak byla vydána vědomě a stojí to v ní černé na bílém napsáno úvodem. Mimo jiné, některé pasáže mají sloužit jako učebnice, tak se tě ptám, měl jsi někdy v ruce vysokoškolská skripta? Autor už více jak rok a ještě minimálně další to bude trvat, pracuje na anglické verzi, která, ačkoliv z ní vypustí všechno, co má česko-moravsko-slovenský kontext a taky ten učebnicový charakter, ale lepší členění, bude mít ve stejném formátu o jeden svazek více. Takto bych mohl pokračovat dál a dál proč to a proč ne ono.
3. Vůbec jsem u tebe "snadno" nenašel chybu v tom, že jsi něco napsal a ne u sebe, to je v naprostém pořádku. To, co a jak jsem na tvou osobu včera napsal, nebylo kvůli tomu že máš "kritický" názor, ale že jsi dostatečně nevážil dvě slova: dílko a lajdácký. Což, jak vidím, nakonec dokážeš. Můžu ti jen říci, že ačkoliv jsem byl po jisté akci utahaný jak kotě, to jediné z příspěvku mně probralo a oživilo.
4. Pokud chceš číst českou obornou a zároveň zábavnou literaturu o whisky, tak máš smůlu. Vůbec s tebou nejsem v rozporu. Podle mne tu jednak není autor, co zvládá oboje a pak, takováto publikace nemá v češtině komerční potenciál, aby ji někdo vydal. Ledaže bys sehnal sponzora. :mrgreen:
5. Pokud bys byl schopen nějakým způsobem přispět ke změně tohoto stavu dej znát autorovi přes webové stránky, které Whiskybraní má, případně mně a uvidíme, třeba by se dalo něco podniknout i v této oblasti. Jinak si můžeme akorát tak společně povzdychnout, případně donekonečna omílat, tady na fóru nebo někde jinde nad panákem whisky, jak by, co by, aby to bylo lepší. Případně se i v dnešní době vrhnout na samizdat, jak to udělal Svaťa a někteří další v jiných oblastech. :hand:

P.S. Jen abys viděl správnou optikou "cílené nechtění dát čtenáři něco zadarmo". :think: Třeba já, jako autor některých fotografií, jsem je dal čtenáři/Svaťovi cíleně zadarmo, někteří z ciziny si je nechali zaplatit (ať už penězi (10-15 €/ks) nebo Whiskybraním (http://www.whisky-news.com/En/literature11.html). Svaťa dal cíleně čtenáři zadarmo dokonce všechno, co v knihách napsal.
I když by totiž prodal všechny výtisky, jakože bude rád, když prodá tak třetinu, s bídou se mu vrátí, co zaplatil, z vlastní kapsy, jenom za vydání. O napsání ani nemluvě. :o
sumejkr

Re: Whiskybraní

Příspěvek od sumejkr »

Právě proto, že vím, že má kniha sloužit částečně i jako učebnice (skriptum), bych očekával důraz na přehlednost a strukturu textu. Ano, mohu si sám informace vkládat do tabulek, dělat si výtahy z textu apod., jak jste zmiňoval v minulém příspěvku. Nicméně jde o to, že u knihy takového rozsahu, a v českém kontextu i významu, již apriori očekávám, že autoři berou v potaz čitelnost a praktickou použitelnost své knihy. Vycházím z předpokladu, že autor sám má eminentní zájem na dopadu svého díla a svému čtenáři se tak snaží vyjít maximálně vstříc. Během svého akademického působení v mém bezprostředním okolí vznikaly odborné publikace a na některých jsem se (velmi okrajově) spolupodílel a vím, že důraz na přehlednost a srozumitelnost byl vždy jedním z hlavních hledisek. Proto mě to tak udivuje.
Ještě drobnost na závěr .. když jsem zmiňoval: "že jste cíleně čtenáři nic nechtěli dát zadarmo", tak jsem tím mínil, že čtenáři nebyla záměrně zjednodušována četba a zpracování textu. Nic jiného.
Uživatelský avatar
Radek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1345
Registrován: 17 črc 2011, 09:25

Re: Whiskybraní

Příspěvek od Radek »

Já myslim že se o tom dál moc nemá cenu bavit, Každej může napsat svůj názor... to že je blbej je jiná věc. A dál bych to nerozebíral.
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.
sumejkr

Re: Whiskybraní

Příspěvek od sumejkr »

Protože je můj názor jiný než je Váš, tak je prostě blbý? Závidím Vám Vaše rychlé úsudky. ;)
Každopádně máte pravdu, nemá to smysl dále rozebírat.
Petr
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1319
Registrován: 25 dub 2011, 18:47

Re: Whiskybraní

Příspěvek od Petr »

Sumejkře, nechtěl jsem se k tomu už opravdu vracet. Ale, určité podněty přecházíš mlčením a vyzobneš si jenom něco, na co pouze podrážděně reaguješ. Dalo by se, hezky česky, s malinkou vsuvkou, říci: "Já o voze, ty stále jen o koze." :P
Debatu na téma "jiný" názor jsme tu už měli. Pokud mne paměť neklame, dotyčný v jisté fázi smazal všechny svoje příspěvky, nakvašeně práskl dveřmi a "hrdě" odešel. Sumejkře, já Radkovu reakci čtu asi takto" tvůj názor není blbej, protože je jinej, ale asi kvůli něčemu jinému....... :think:
"Jinej" názor totiž může být, podle mne, "blbej" (rozuměj chybný,nesprávný) nebo "dobrej" (rozuměj bezvadný, správný) ale zrovna tak i "stejnej" názor může být "blbej" nebo "dobrej". :snooty:
Budu do omrzení opakovat a nejen tobě, máš-li rád dobré pití a whisky zvláště, byť možná máš "jiné vidění světa", zůstaň s námi. A budeš-li mít někdy tu možnost a příležitost, poznej nás osobně. Nejlépe u skleničky dobré whisky. I v dnešní době je občas dobré vidět, jaký člověk se za nickem bez adresy skrývá. :hand: :hand: :hand:
sumejkr

Re: Whiskybraní

Příspěvek od sumejkr »

Petře, já jsem za diskuzi s Vámi rád i když s Vámi nesouhlasím. Podněty určitě nepřecházím, jen je potřeba je pořádně promyslet (pokud jste tedy myslel body číslo 4 a 5 Vašeho předchozího příspěvku).

Každopádně bych to tímto ukončil (i když jsem doufal v širší odezvu ostatních majitelů, protože by mě opravdu zajímala) a třeba někdy u té skleničky.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Whiskybraní

Příspěvek od Nethar »

Já bohužel zatím nenašel dostatek času, abych se do čtyřdílného kolosu pořádně začetl, takže nemám dostatek zkušeností, abych objektivně zhodnotil od začátku do konce, můj přehled je jenom o něco málo desítek stránek širší než na počátku po rozbalení, kdy jsem natáčel "preview" video. Že úvodní slova v této debatě nebyla volena zcela s rozmyslem se už asi shodneme všichni, každopádně jinak nutno říct, že nacházím pravdu a správné postřehy na obou stranách. Orientace v knize je opravdu někdy trochu problematická, což chtěl asi sumejkr říct, já například pravidelně bojuju s rejstříkem, kdy chci najít hlavní kapitolku o nějaké whisky a zjistím, že třeba u Famous Grouse je něco přes třicet zmínek (čísel stránek), ale najít tu správnou hlavní kapitolu (která by mohla být například tučně), to už chce prostě jenom trpělivost. Ale jsou to přece jenom pochopitelné věci, záběr je obrovský a "Sváťa" do toho šel s odvahou a na vlastní pěst a mírná zaklopýtnutí jsou samozřejmá a ve výsledku vlastně nepodstatná. Znám od Petra vyprávěnou aspoň částečně historii vzniku této encyklopedie, a proto musím uznale kývat, že to vlastně tak skvěle nakonec všechno dopadlo. Byla tu i debata, zdali se dá v knize něco vyhledat konkrétního nebo spíš číst ji postupně, napřeskáčku, nebo jak... no já jsem toho názoru, že to dílo je spíše na postupné čtení, je to tak nějak něco mezi encyklopedií a beletrií, tak to člověk musí brát, to je třeba si uvědomit. Například za každou palírnou totiž následuje vyprávění na způsob vzpomínek autora, kdy palírnu navštívil a co se mu tam honilo hlavou. Zcela nečekaně jsou zde tedy tak trochu obraty o 180 stupňů, které patří spíše do beletrie než faktografie a které, když s tím nepočítáte, nepochybně působí zmateně. To třeba když se u Taliskeru dočítáme o původu rumu, jak se vyrabí a proč se jmenuje, jak se jmenuje, jinde zase nějaká projíždějící loď evokuje story z druhé světové války, která jinak s palírnou taktéž ani trochu nesouvisí - čili já myslím, že číst postupně je nejlepší, prostě se dozvědět jednotlivé vjemy a informace tak, jak je Svatopluk předkládá a prožil a nechat to plynout, je to snazší než jít proti proudu, protože v tom knihy nic neusnadňují. Takže ano, vezmu-li to objektivně, tohle je skvělé dílo, kterému skládám hlubokou poklonu, ale že nějaké vady na kráse obsahuje, to je bez debat. No a jak je cenný obsah, který dílo obsahuje, o tom doufám není nutno povídat. Něco tak obrovského a detailně zmáknutého nemá obdoby nejenom v češtině, ale jsem přesvědčen, že vůbec celosvětově tohle je nejpodrobnější existující whisky dílo. Kdyby něco takového existovalo i o čaji a vínu, neváhal bych, a ihned bych také zainvestoval, ač peněz to je dost. Podrobnost a rozepsání postupů výroby v prvních dvou dílech, kdy se jde až do chemických zákoutí všeho možného může odradit, ale o tom to právě je - že zde se každá drobnost rozebírá do posledního detailu. Totiž váha těch informací, dojmů, příběhů, času stráveného výzkumem a cestováním se myslím nedá převést v žádném případě na peníze, to by byla nevyčíslitelná - já bych ji prostě a jednoduše udával v kilogramech :-) A to je nějaké číslo! ;)
Uživatelský avatar
lalos
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1699
Registrován: 19 kvě 2015, 07:43
Bydliště: Zlín

Re: Whiskybraní

Příspěvek od lalos »

Rád bych se obrátil na současné vlastníky této na první pohled působivé knihy.
Už nějaký čas po ní pokukuju a tak nějak sám sebe přesvědčuju, že ji prostě musím mít.
Pořád ve mě ale trošku hlodá to, že kniha byla vydaná před pěti lety a její psaní zabralo jistě ještě mnohem déle. Tak nějak si myslím, že první dva svazky asi nikdy "nezastarají", ale co ty druhé dva? Je kniha ještě stále z větší části aktuální?

Teď sice nemám žádnou jinou po ruce, ale mám pár knih vydaných kolem roku 2000 a z nich už jsem si opravdu hodně informací musel aktualizovat.
Instagram, Facebook, Whiskybase

Scotch, irish, japanese, american, indian and czech of course- Racism Freezone
Odpovědět